Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi yaradılıb – FƏRMAN 2021-01-12 16:55:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Yanvarın 12-də Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında media sahəsində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Fərman imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Fərmanda ötən əsrin 90-cı illərində Azərbaycanda dövlət müstəqilliyi bərpa edildikdən sonra müasir medianın formalaşması və inkişafı üçün geniş imkanlar yarandığı qeyd olunur. Vurğulanır ki, həyata keçirilmiş köklü islahatlar nəticəsində ölkədə senzura, söz və məlumat azadlığını məhdudlaşdıran digər süni maneələr aradan qaldırılıb, medianın fəaliyyətini tənzimləyən mütərəqqi qanunvericilik bazası formalaşdırılıb, redaksiyaların davamlı inkişafı, onların iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, jurnalistlərin sərbəst fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülüb.
Sənəddə bildirilir ki, ötən dövr ərzində Azərbaycan mediası özünəməxsus inkişaf yolu keçib, ölkəmizdə və dünyada baş verən hadisələrlə bağlı cəmiyyətin məlumatlandırılması, xalqımızın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyət göstərib. Bununla yanaşı, cəmiyyət həyatının hər bir sahəsini əhatə edən köklü islahatların həyata keçirildiyi, habelə bütün dünyanı əhatə edən vahid informasiya məkanında yeniliklərin intensiv xarakter aldığı, kommunikasiya vasitələrinin sürətlə inkişaf etdiyi, mütərəqqi texnologiyaların, iş metodlarının tətbiq olunduğu müasir dövrdə media sahəsində keyfiyyət dəyişikliklərinə ehtiyac var. Qlobal informasiya mühitinin müəyyənləşdirdiyi fəaliyyət prinsiplərinə uyğun olaraq modernləşmə, rasionallıq, qabaqcıl texnologiyaların geniş tətbiqi, aparıcı trendlərin izlənilməsi və digər mühüm şərtləri özündə birləşdirən innovativ təkamülün yaratdığı imkanlardan Azərbaycan mediasının daha çox bəhrələnməsi, onun şəffaflıq və vətəndaş məmnunluğu prinsiplərinə əsaslanan, cəmiyyətin obyektiv və peşəkar şəkildə məlumatlandırılmasına xidmət edən fəaliyyətinin stimullaşdırılması üçün bu sahədə əsaslı islahatlar aparılmasına zərurət yaranıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycanda medianın inkişafının dəstəklənməsi, bu sahədə institusional quruculuq işlərinin davam etdirilməsi, yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun əsasında “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılıb. Agentlik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun hüquqi varisidir.
Agentliyin nizamnamə fondu 285405 manat təşkil edir və dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına formalaşır. Agentliyin fəaliyyətinə ümumi rəhbərliyi və nəzarəti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad etdiyi sədr və 6 üzvdən ibarət Müşahidə Şurası, cari rəhbərliyi isə Prezidentin vəzifəyə təyin və vəzifədən azad etdiyi İcraçı direktor həyata keçirir.
Nazirlər Kabinetinə tapşırılıb ki, dövlət qeydiyyatına alındığı gündən bir ay müddətində Agentliyin inzibati bina ilə təmin edilməsi və maddi-texniki təminatı məsələlərini həll etsin.

The Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan has been established – DECREE 2021-01-12 16:55:00 / IMPORTANT EVENTS
On January 12, President Ilham Aliyev signed a decree "On deepening media reforms in the Republic of Azerbaijan."
AZERTAC informs that the decree notes that after the restoration of state independence in Azerbaijan in the 90s of the last century, there are wide opportunities for the formation and development of modern media. It is noted that as a result of radical reforms in the country, censorship, other artificial barriers restricting freedom of speech and information have been eliminated, a progressive legal framework regulating the activities of the media has been formed, consistent measures have been taken to ensure the sustainable development of newsrooms.
The document says that the Azerbaijani media has undergone a unique development over the past period. At the same time, there is a need for qualitative changes in the media in the modern era of radical reforms in all spheres of public life, as well as the intensive nature of innovations in the single information space around the world, the rapid development of communications, the application of advanced technologies and methods. There is a need for fundamental reforms in this area in order to benefit more from the Azerbaijani media.
According to the decree, the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan was established on the basis of the State Support Fund for Media Development under the President of the Republic of Azerbaijan to support the development of the media in Azerbaijan, to continue institutional building in this area, to stimulate the introduction of new information and communication technologies and innovations. The Agency is the legal successor of the State Support Fund for the Development of Mass Media under the President of the Republic of Azerbaijan.
The authorized fund of the agency is 285,405 manat and is formed at the expense of the state budget. The general management and control over the activities of the Agency is carried out by the Chairman and 6 members of the Supervisory Board appointed and dismissed by the President of the Republic of Azerbaijan, and the current management is appointed by the Executive Director appointed and dismissed by the President.
The Cabinet of Ministers has been instructed to resolve the issue of providing the Agency with an administrative building and logistics within a month from the date of state registration.