Proqramla müəyyən edilmiş geniş sahə şəbəkəsinin problemləri və üstünlükləri araşdırılır 2020-11-17 14:55:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin “Proqramla müəyyən edilmiş geniş sahə şəbəkəsi (SD-WAN): problemləri və üstünlükləri” mövzusuna həsr edilmiş onlayn elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun əməkdaşı Sahib Əliyev bildirdi ki, proqramla müəyyən edilmiş geniş sahə şəbəkəsi (Software-Defined Wide Area Networking) istifadəçilərə tətbiqlərə etibarlı şəkildə qoşulmaq üçün MPLS, LTE və genişzolaqlı İnternet xidmətləri də daxil olmaqla, nəqliyyat xidmətlərinin istənilən birləşməsindən istifadə etməyə imkan verən virtual WAN arxitekturasıdır.
Onun sözlərinə görə, SD-WAN genişzolaqlı İnternet 4G, LTE və ya MPLS kimi WAN əlaqələrinə tətbiq olunan şəbəkə texnologiyasının xüsusi bir tətbiqidir. Bu, geniş sahə şəbəkələrini asan və daha çevik etmək üçün proqramdan istifadə edən bir texnikadır. Belə böyük coğrafi məsafələrə filial və məlumat mərkəzləri, o cümlədən biznes şəbəkələri birləşdirilir.
SD-WAN texnologiyasında təhlükəsizlik məsələlərindən söz açan məruzəçi qeyd etdi ki, onun arxitekturasının əsas üstünlüyü etibarlı olmasıdır. SD-WAN arxitekturasında, bir şirkət İnternet də daxil olmaqla, bütün şəbəkədə ucdan-uca şifrələmənin üstünlüklərindən yararlanır. Ölçülən bir açar mübadiləsi funksiyası və proqram təminatına uyğun təhlükəsizlik ilə bütün qurğular və son nöqtələr tam təsdiqlənir. Baş ofis və filiallar arasındakı bütün rabitə təhlükəsiz olduğu kimi, buludla əlaqə də etibarlı şəkildə həyata keçirilir.
O, sözügedən texnologiyanın üstünlüklərini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, SD WAN bir çox yerdə bir şəbəkəni idarə etmək üçün tamamilə yeni bir yol təqdim edir. Əvvəllər WAN əlaqələri tez-tez xüsusi avadanlıq tələb edən texnologiyalarda istifadə olunurdu. Bundan fərqli olaraq, SD-WAN İnternet və ya bulud əsaslı şəbəkələrdən istifadə edir. SD-WAN eyni zamanda bir çox WAN əlaqəsindən (XDSL, MPLS, Cellular və fiber) istifadə etməklə optimal yol seçimi etməyi bacarır.
“Qeyd etmək lazımdır ki, SD-WAN texnologiyasının bəzi çatışmazlıqları da var. Əksər hallarda onlar yalnız bulud əsaslı tətbiqlərə daxil olduqda üstünlük verirlər. İstifadəçinin İT şöbəsinin planlaşdırma, dizayn, həyata keçirmə və texniki xidmətdən məsul olduğu bildirilir. Burada həlli qura və saxlaya bilən işçilərin olması vacibdir, əks təqdirdə xərclər yüksələ bilər”, – deyə S.Əliyev söylədi.
O, istifadəçi şirkətdə şəbəkə ilə işləyən, real vaxt tətbiqetmələri (telefon danışıqları, videokonfrans) varsa, MPLS-in daha üstün olduğunu nəzərə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bir çox üstünlüklərinə baxmayaraq, SD-WAN hələ də saytlara qoşulmaq üçün ümumi İnternetdən istifadə edir və paketlər ümumi İnternetə çatdıqda, gecikmə səbəbi ilə real vaxt tətbiqlərinin keyfiyyətini ciddi şəkildə azaldır.
Bir SD-WAN əlaqəsini bütün şirkətlər üçün istifadə etmək olmur. Belə ki, hər hansı bir qurum üçün etibarlı olan SD-WAN sistemi başqa bir şirkət üçün işləməyə bilər. SD-WAN əlaqələri tamamilə təhlükəsiz deyil. Buludla əlaqə yaratmaq daha asandır, lakin orada olduqdan sonra paket itkisi ehtimalı var. Bu səbəbdən sözügedən texnologiyanın bütün üstünlükləri və çatışmazlıqlarını diqqətli şəkildə qiymətləndirmək, bu işi bütün incəlikləri düşünərək planlamaq lazımdır.

The problems and advantages of the wide area network identified by the program investigated. 2020-11-17 14:55:00 / CONFERENCES
The Institute of Information Technology of ANAS hosted an online scientific seminar of the Department No. 4 on "Software-defined wide area network (SD-WAN): problems and advantages." Sahib Aliyev, an employee of the Institute, said that the Software-Defined Wide Area Networking program is a WAN architecture allowing users to use any combination of transport services, including MPLS, LTE and broadband Internet services, to securely connect to applications.
According to him, SD-WAN broadband Internet is a special application of network technology applied to WAN connections such as 4G, LTE or MPLS. This is a technique that uses software to make wide area networks easier and more flexible. Business networks, including branches and data centers, are connected to such large geographical distances. Speaking about security issues in SD-WAN technology, the speaker noted that the main advantage of its architecture is reliability. In the SD-WAN architecture, a company takes advantage of end-to-end encryption over the entire network, including the Internet. All devices and endpoints are fully verified with measured key exchange function and software-compatible security. Just as all communication between the head office and branches is secure, communication with cloud is also carried out reliably.
He gave information on the advantages of this technology. He said that SD WAN offers a completely new way to manage a network in many places. In the past, WAN connections were often used in technologies that require special equipment. In contrast, SD-WAN uses the Internet or cloud-based networks. SD-WAN is also able to choose the optimal way using multiple WAN connections (XDSL, MPLS, Cellular and fiber).
“It should be noted that SD-WAN technology has some defaults. In most cases, they only prefer when accessing cloud-based applications. The user's IT department is responsible for planning, design, implementation and maintenance. It is important to have employees who can build and maintain the solution, otherwise costs may increase”, -he said.
He noted that, if the user company has networked, real-time applications (telephone conversations, video conferencing) then MPLS is more preferable. He noted that despite its many advantages, SD-WAN still uses public Internet to connect to sites, and when packets reach the public Internet, it significantly reduces the quality of real-time applications due to delays.
An SD-WAN connection is not available for all companies. Thus, an SD-WAN system that is valid for any organization may not work for another company. SD-WAN connections are not completely secure. It's easier to connect to the cloud, but there's the possibility of packet loss once you're there. Therefore, it is necessary to carefully evaluate all the advantages and disadvantages of this technology, to plan this work with all the subtleties in mind.