3D-printer insanları evlə təmin edəcək 2018-03-19 12:27:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçirilən “SXSW” konfransında 3D-çapın köməyilə betondan tikilən evin modeli təqdim edilib. 60 kvadrat metr sahəyə malik evin çap edilməsi prosesinə təxminən 48 saat sərf olunur. Tikinti üçün 10 000 dollar xərclənir. İstehsalçılar ümid edirlər ki, xərclərin optimallaşdırılması və avtomatlaşdırılmış printerin təkmilləşdirilməsi ilə tikintiyə sərf olunan vaxtı 12-24 saata qədər azaltmaq mümkün olacaq.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına görə, robot-printer avtomatlaşdırılmış layihələndirmə üçün standart proqram təminatının köməyilə yaradılmış çertyojlar üzrə işləyir. Beləliklə, bu evlərin gələcək sahibləri öz şəxsi evlərini yarada və ya hazır olanlardan birini seçə biləcəklər.
Layihə “Icon” tikinti şirkəti və inkişaf edən ölkələrdə evlər inşa etməyə kömək edən “New Story” qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən həyata keçiriləcək. Dünyada 1 milyarddan çox evsiz insan yaşayır. Ucuz və asanlıqla tikilən ev layihəsi onlara ümid vermək üçün nəzərdə tutulub.
Silikon Vadisi tərəfindən maliyyələşdirilən layihəyə cari ildə Salvador şəhərində start veriləcək. Öncə sınaq üçün bir neçə ev tikiləcək. Layihə uğur qazanarsa, belə konstruksiyalar milyonlarla insana kömək edə biləcək. 3D-çap texnologiyası ilə inşa ediləcək evlər ailələrə faizsiz ipoteka ilə 10 il müddətinə aylıq 30 dollar ödəmək şərtilə veriləcək.

3D printer to provide people with home 2018-03-19 12:27:00 / INTERESTING INFORMATION
At the SXSW Technology Festival in Austin, Texas, they presented a model of a prefabricated concrete house, which is built using 3D printing. The process of printing a house with an area of about 60 square meters takes about 48 hours. The cost of construction - about 10 000 dollars. Manufacturers hope that when optimizing the costs of the mixture for printing and improving the robotic printer, it will be possible to lay the construction time in the interval from 12 to 24 hours.
The robot-printer moves along the metal frame-base of the future wall, gradually pouring it with a solution. The system works according to the drawings created with the help of standard software for computer-aided design (CAD). So the future owners of the house will be able to create their own projects on the spot or choose one of the finished ones.
The project was launched by the Icon construction company and the non-profit organization New Story, which helps to build housing in developing countries. More than a billion people in the world do not have a reliable roof over their heads. The projects of cheap and lightly built housing are designed to give hope to those who do not have a simple path from slums to normal life.
The project is financed mainly from Silicon Valley. Houses will be given to families in an interest-free mortgage for 10 years - $ 30 per month - more than the lifting amount, in poor rural areas of El Salvador, the average monthly earnings is about $ 360.