GIF-faylların keyfiyyətini yaxşılaşdıran neyron şəbəkə yaradılıb 2017-12-21 11:27:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“Gfycat” maşın təlimindən istifadə edərək bulanıq gif-təsvirlərin keyfiyyətini yaxşılaşdıran neyron şəbəkə yaradıb. Proqram İnternetdə GIF-faylın götürüldüyü videonun orijinal versiyasını axtarır və hansı hissənin animasiyaya çevrildiyini müəyyənləşdirmək üçün onu təhlil edir. Sonra neyron şəbəkə həmin GIF-faylın daha yüksək keyfiyyətli versiyasını yaradır və onu şəbəkəyə yerləşdirir. Beləliklə, keyfiyyətli təsvirlərin yayılmasına imkan yaradır.
futurist.ru saytının məlumatına görə, “Gfycat”ın süni intellekti animasiyalaşdırılmış təsvirdə şriftin keyfiyyətini də yaxşılaşdırır. Neyron şəbəkənin daha bir funksiyası animasiyalarda yer alan tanınmış şəxslərin sifətlərinin tanınması və belə təsvirlərə onların adlarının qeyd edildiyi teqlərin avtomatik yerləşdirilməsidir. Artıq alqoritmin təxminən 2 milyon GIF-faylı emal etdiyi bildirilib.

A neural network is created to improve the quality of GIF files 2017-12-21 11:27:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Hosting Gfycat has created a neural network that improves the quality of blurry gif images using machine learning. The program searches the Internet for the original version of the video from which the hypha was taken and analyzes it to find out which part has turned into an animation. Then the neural network creates a higher quality gif and pours it into the network, thus promoting the dissemination of high-quality images.
In addition, the artificial intelligence Gfycat enhances the quality of the font on the animated image. Another function of the neural network is the recognition of faces of famous people on animations and automatic tagging with names to such images. According to the director general of Gfycat Richard Rabbat, by now the algorithm has processed about two million gifs.