“Apple” “yaşıl” elektronika reytinqində liderliyi əldən verib 2017-10-17 16:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
“Greenpeace” beynəlxalq ekoloji təşkilatı dünyanın aparıcı istehlak elektronikası istehsalçılarının yer aldığı “yaşıl” elektronika reytinqini dərc etdirib.
vladtime.ru saytının məlumatına görə, ekspertlər “Apple”, “Samsung”, “Xiaomi” və digər brendlərin ətraf mühitə təsiri necə azaltdıqlarını araşdırıblar. Şirkətlər 3 istiqamətdə qiymətləndirilib: enerjidən istifadə, resursların istehlakı və istehsal zamanı kimyəvi maddələrdən istifadə.
Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni qiymətləndirən “Enerji” parametri üzrə ən yüksək balı “Apple” alıb. Şirkət qurğuların sonrakı təmiri və müasirləşdirilməsi imkanı ilə planlaşdırılmasının təyin edildiyi “Resurslar” bölməsində “5” ballıq şkalada “3” qiymətinə layiq görülüb. İstehsal zamanı zərərli və zəhərli maddələrdən istifadəni qiymətləndirən “Kimyəvi preparatlar” bəndində “Apple” “yaxşı” qiymət alıb. Şirkət 3 il ardıcıl olaraq bu reytinqə liderlik edib. 2017-ci ildə isə birinciliyi Hollandiyanın smartfon istehsalçısı “Fairphone” ələ keçirib.

Greenpeace appreciated the technique of Apple in the "Green Electronics Ranking" 2017-10-17 16:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Greenpeace published a "Green Electronics Rating", which included 17 of the world's leading manufacturers of consumer electronics. Apple got a good evaluation.
Experts have studied how Apple, Samsung, Xiaomi and other brands are reducing their impact on the environment, vladtime.ru reports. Companies were evaluated in three areas: energy use, resource consumption and the use of chemicals in products and production. It is reported that Apple is the only company that has committed itself to transfer the entire supply chain to 100% renewable energy sources.
According to the parameter "Energy", which estimates the use of renewable energy sources, Apple received the highest ball with a minus. In the column "Resources", where the design of devices is determined with the possibility of their subsequent repair and modernization, the company earned a ball equivalent to "3" on a five-point scale. In the "Chemicals" section, assessing the emissions of harmful and toxic substances during production, Apple was rated "good." Prior to this, Apple three years in a row became the leader of this rating. This year, the Dutch smartphone maker Fairphone intercepted the palm tree.