Mikroskopik robotlara DNT molekullarını çeşidləmək öyrədilib 2017-09-21 10:41:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
İnsan orqanizminin daxilində işləmək imkanına malik nanorobotlar son dərəcə perspektivli tətbiqlərdən biridir. Onlar diaqnostika apara, insanların sağlamlıq vəziyyətini izləyə, hətta xəstəlikləri müalicə edə bilərlər. Bu yaxınlarda Kaliforniya Texnologiya İnstitutunun alimlərinin hazırladığı kiçik biorobot DNT molekulunun səthində hərəkət edə və onun zəncirini yenidən qura bilər.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, molekulyar robotlar orqanizmin daxilində missiyalar yerinə yetirmək üçün yaradılıb. “Bizim hədəfimiz DNT molekullarının çeşidlənməsi kimi mürəkkəb nanomexaniki məsələləri yerinə yetirə bilən molekulyar robotun hazırlanmasından ibarət idi”, – deyə tədqiqatçılar “Science” jurnalına müsahibəsində bildiriblər.
Robot “ayaqlarının” köməyi ilə DNT “sapları” üzrə hərəkət edir. Onun “səyahəti” hərəkət etdirməli olduğu molekula qədər davam edir. 5 dəqiqə ərzində robot 6 nanometr məsafə qət edir. Yeni texnologiyanın iş qabiliyyətinin yoxlanması üzrə sınaqlar seriyasının gedişatında biorobot 58 kvadrat nanometrlik DNT-dən ibarət sahədə hərəkət edib.
İndi alimlər robotun hərəkətlərinin optimallaşdırılması ilə məşğuldurlar. Mütəxəssislərin bəyanatına əsasən, biorobotun iş prinsipini dərmanların sintezi üçün birbaşa insan orqanizminin daxilində istifadə etmək mümkün olacaq.

Microscopic robot was taught to sort DNA molecules 2017-09-21 10:41:00 / INTERESTING INFORMATION
Nanorobots, capable of working within the human body, are an extremely promising development. They can conduct diagnostics, monitor the health of people and even treat illness. But something new in this area was invented by scientists from the California Institute of Technology. They developed a miniature biorobot that can "walk" on the surface of a DNA molecule and even rearrange its circuit.
Scientists have collected their robot from three basic elements: the body, the limbs for the movement and capture of molecules, and the part responsible for orientation in space and "communication" with the external environment. As the developers reported in an interview with the journal Science,
"Just as mechanical robots work in our world, our molecular robots are designed for missions inside the body. For example, in the bloodstream. Our goal was to develop and create a molecular robot that could perform a complex nanomechanical task: sorting out the DNA molecules. "
The robot moves with the help of "limbs" along the strand of DNA. His "journey" continues until he gets to the molecule that he needs to move. Within 5 minutes, the robot moves 6 nanometers apart. In a series of experiments to test the performance of the new technology, the biorobot sorted six fluorescent molecules of different colors in 24 hours, moving along a "path" of DNA measuring 58 square nanometers. Now scientists are busy optimizing the movements of the robot. According to experts, the principles of the biorobot can be used to synthesize drugs right inside the human body.