İnstitutun şöbə müdiri Səyyar Abdullayevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik! 2017-07-18 17:25:00 / YUBİLEYLƏR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Səyyar Abdullayev anadan olmasının 70 illik yubileyi münasibətilə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olundu.
Fərmanı yubilyara təqdim edən institutun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev S.Abdullayevin yüksək peşəkarlıq səviyyəsi, səmərəli və məhsuldar fəaliyyəti, əldə etdiyi nailiyyətləri ilə hər zaman rəhbərliyin və kollektivin diqqət mərkəzində olduğunu söylədi. Bildirdi ki, yüksək təşkilatçılıq bacarığına malik olan S.Abdullayevin institutun yaranması və çoxillik fəaliyyətində müstəsna xidmətləri vardır. Yubilyara xas olan insanpərvərlik, əməksevərlik, həssaslıq və qayğıkeşlik kimi nəcib insani keyfiyyətlər kollektivdə ona böyük hörmət və rəğbət qazandırmışdır.
S.Abdullayev 1974-cü ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin “Mexanika-riyaziyyat” fakültəsini bitirmişdir. 1972-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Kibernetika İnstitutunun nəzdindəki Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri şöbəsinə işə qəbul edilmiş, müxtəlif təyinatlı və səviyyəli avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanması məsələləri ilə məşğul olmuşdur.
1973-1984-cü illərdə müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri üçün proqram təminatının hazırlanması və tətbiqi məsələləri ilə məşğul olmuşdur. 1985-1988-ci illərdə Azərbaycan SSR-in sosial-iqtisadi inkişafı planının yerinə yetirilməsi çərçivəsində Dövlət Plan Komitəsi ilə birlikdə nazirlik və baş idarələrdə fəaliyyətdə olan və yeni tətbiq edilən Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sistemləri və Hesablama Texnikasının vəziyyətinə nəzarət işlərinə rəhbərlik etmişdir.
2002-2003-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası www.science.az portalının yaradılmasında yaxından iştirak etmişdir. “Elmi fəaliyyətdə İKT-nin tətbiqi monitorinq informasiya sistemi”nin yaradılmasına rəhbərlik etmişdir.
48 elmi məqalənin müəllifidir. Bunlardan 25-i xarici mətbuatda dərc edilmişdir.
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası məclisinin və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı Rəyasət Heyətinin üzvüdür.
1982-ci ildən İnstitutun həmkarlar təşkilatının sədr müavini, 1989-cu ildən bu günədək Həmkarlar komitəsinin sədri vəzifəsində çalışır. 2014-cü ilin iyul ayından AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavinidir.
2015-ci ildə uzunmüddətli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə  AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.

Congratulations on the 70th anniversary of Sayar Abdullayev, Head of Department of the Institute! 2017-07-18 17:25:00 / JUBILEES
Head of Department of the Institute of Information Technology of ANAS Sayar Abdullayev was awarded with the Honorary Diploma of the Institute on the occasion of the his70th anniversary.
Director of the Institute, academician Rasim Alguliev, who presented the decree, said that S.Abdullayev is always at the center of  leadership with his high professionalism, effective and productive achievements. He noted that S. Abdullayev, who has high organizational skills, has exceptional services in the establishment and long-term activity of the institute.
S. Abdullayev graduated from mechanical-mathematical faculty of Azerbaijan State University named after S.M.Kirov in 1974. n 1972 he was accepted for employment to the Automated Control Systems department at the Institute of Cybernetics of Academy of Sciences, where he addressed issues of development of multi-purpose and multi-level control systems.
In 1973-1984 he addressed issues of software development of multi-purpose information systems. In 1986-1988 years within the framework of social-economical development plan of Azerbaijan SSR together with National Planning Committee he lead situation control works of re-developed and re-operated Automated Control Systems and Computing Devices in the ministries and head administrations.
In 2002-2003 he actively participated in creation of www.science.az portal of Azerbaijan National Academy of Sciences. He is the author of 48 articles, 25 of which were published abroad.
He is the member of Azerbaijan Trade Unions Confederation and ANAS Independent Trade Unions Presidium.
Currently he is holding the position of head of department at the Institute of Information Technologies.
Since July 2014, he the deputy chairman of the Independent Trade Union of ANAS.
In 1982 he worked as the deputy chairman of trade union of the institute, and since 1989 till now he is the chairman of the trade union of the institute.
In 2015 he was awarded the Honorary Decree of the Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences of ANAS for his long-term scientific and scientific-organizational activity.