Planşet boyun nahiyəsində ağrıların yaranmasına səbəb olur 2018-06-28 15:28:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Alimlər planşetdən istifadə və onurğa sütununda problemlərin yaranması arasında birbaşa bağlılıq aşkar ediblər.
life.ru saytının məlumatına görə, ABŞ-ın Nevada Universitetinin alimlərinin qənaətinə görə, planşetdən istifadə boyun nahiyəsində ağrıların yaranmasına birbaşa təsir edir.
Planşet istifadəçilərinin əksəriyyəti displeyə baxarkən belini bükür. Nadir hallarda qurğunu elə saxlayırlar ki, bel düz dayansın. Bu isə onurğa sütununda ağrıların yaranmasına səbəb olur.
Alimlərin araşdırması nəticəsində məlum olub ki, qadınların 70 faizi və kişilərin isə 30 faizi boyun nahiyəsindəki ağrılardan şikayət edirlər.
Həmçinin tədqiqatçılar sorğu keçiriblər: 46 faiz iştirakçı məhz sağlamlıqla bağlı problemlərə görə “iPad” və digər planşetlərdən istifadədən imtina edib, 15 faiz iştirakçı isə qurğulara görə yaranmış yuxu problemlərindən şikayət edib.

Scientists have found a direct relationship between the use of the tablet and the appearance of problems with the spine.
Using the tablet directly affects the appearance of pain in the neck. This conclusion was made by researchers from the University of Nevada. This is reported by Science News.
Most tablet users stoop, looking at the screen. In rare cases, the device is raised so that the back is held flat. This leads to pain in the spine.
The scientists conducted a study. As a result, 70% of the women involved and 30% of the men complained of neck pain.
Also, the researchers conducted a survey. 46% of the participants refused to use the iPad and other tablets because of the health problems, another 15% complained about sleeping problems due to the devices.