AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə əməkdaşı Cəmil Qurbanzadə “Kriptovalyutanın mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və “Mining” prosesi üçün metodlar” adlı məruzəsini təqdim etdi.
C.Qurbanzadə müasir dövrdə “İnternetin qızılı” adlandırılan kriptovalyutanın rəqəmsal valyutanın bir növü və elektron ödəniş şəbəkəsi olduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, ilk kriptovalyuta nümunəsi 2009-cu ildə “Bitcoin” (BTK) adı altında yaradılmışdır. Hazırda kriptovalyutaların “altcoin”lər adlanan yüzlərlə növünə rast gəlmək mümkündür.
Məruzəçi kriptovalyutaların üstünlüklərindən söz açaraq qeyd etdi ki, onlar sürətli və təhlükəsizdir, istifadəsi asan və inflyasiya riski aşağıdır, həmçinin vahid mərkəzdən idarə olunmur. Məruzəçi bunlarla yanaşı, “Blokchain” (Blokçeyn) texnologiyasının günümüzdəki çoxsaylı üstünlüklərindən danışdı. Bildirdi ki, bu texnologiya təkcə kriptovalyuta sahəsində tətbiq olunmur. Həmçinin sosial həyatın müxtəlif sahələrində - verilmiş kreditlər, əmlak hüququ, yol hərəkəti qaydalarının pozulması, nikahla bağlı məlumatları da burada saxlamaq mümkündür.
Sonra o, mayninq (mining) adlanan bitkoinin əldə edilmə prosesindən bəhs edərək bu zaman kriptoqrafiyadan istifadə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, mayninq prosesinin ev şəraitində aparılması üçün kompüterin video kart qurğusu böyük resurslara sahib olmalıdır. Bu proses eyni zamanda külli miqdarda elektrik enerjisi tələb edir.
C.Qurbanzadə kriptovalyutanın “Ripple”, “Dash”, “Cardano”, Litecoin” kimi növləri olduğunu vurğuladı. Həmçinin o, bitkoinin emalı üçün “Diablo”, “Easy Miner”, “Bitminer” kimi proqram təminatları haqqında danışdı.
Daha sonra məruzəçi bitkoinləri istehsal edən “fermalar”dan bəzi nümunələr, müxtəlif növ video kartların mayninq göstəriciləri, mayninq prosesi üçün bəzi alqoritmlər, bitkoinlərin emalı zamanı istifadə olunan elektrik enerjisinin müqayisəli təhlilinə dair məlumatları diqqətə çatdırdı.

The prospects of development of cryptocurrency are investigated 2018-04-16 15:20:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Next scientific seminar of department №4 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. An employee of the Department Cemil Gurbanzade presented the report “Current state of the Cryptocurrency, development perspectives and methods for ”Mining” process”.
Gurbanzade said that in the modern era, cryptocurrency, called the "Gold of the Internet", is a type of digital currency and an electronic payment network. According to him, the first crypto-currency model was created in 2009 under the name "Bitcoin" (BTK). At present, there are hundreds of cryptcurrency called "altcoin".
Speaking about the advantages of the crypto currencies, the reporter noted that they are fast and safe, easy to use, and low on inflation, and are not controlled by a single center. The speaker also spoke about the many advantages of the Blokchain technology today. He said that this technology is not only applied in the field of crypto-currency. Also, it is possible to keep here information on various spheres of social life - loans, property rights, traffic rules, and marriage information.
Gurbanzada stressed that the cryptocurrency has several types “Ripple”, “Dash”, “Cardano”, “Litecoin” and so on. He also spoke about software such as "Diablo", "Easy Miner", "Bitminer" for processing bitcoin.
Later, the reporter showed some examples of "farms" producing bitcoins, different types of video cards, some algorithms for the dressing process, and comparative analysis of the electricity used in the processing of bitcoins.