“Dissernet” cəmiyyəti saxta dissertasiyalarla mübarizə aparır 2017-05-26 12:39:11 / KONFRANSLAR
“Dissernet” fırıldaqçı, saxtakar və yalançı alimlərlə mübarizə aparan, onları ifşa edən ekspert, tədqiqatçı və reportyorların azad şəbəkə cəmiyyətidir.
Bu barədə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev institutun elmi seminarında məlumat verdi. O, “Dissernet: yaranması, fəaliyyəti, faktlar” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək bildirdi ki, bu cəmiyyətin fəaliyyəti, əsasən, Rusiya elm və təhsil müəssisələrində müdafiə edilmiş fəlsəfə və elmlər doktoru dissertasiyalarının ictimai ekspertizasının həyata keçirilməsindən ibarətdir.
“Dissernet”in tarixi haqqında məlumat verən R.Şıxəliyev qeyd etdi ki, Almaniyadakı oxşar VroniPlag layihəsi əsasında yaradılmış bu cəmiyyət 2013-cü ilin yanvar ayında fəaliyyətə başlamışdır. Həmin il fevralın 20-də isə www.dissernet.org saytı istifadəyə verilmişdir.
“Dissernet”in məqsədi elmi işçilərin qanunla təsbit edilmiş attestasiya qaydalarının, həmçinin elmi dərəcələrin verilməsi qaydaları və reqlamentlərinin kobud şəkildə pozulması hallarının aşkarlanmasıdır. “Dissernet” həmçinin ekspertiza yolu ilə bu kimi pozuntuların aşkarlandığı dissertasiyaların müdafiəsi nəticəsində alınmış diplomları qanunsuz sayır və ləğv olunmalı olduğunu bildirir.
R.Şıxəliyevin məlumatına görə, “Dissernet”in tədqiqatları Rusiyanın bütün kateqoriyadan olan vətəndaşlarına bərabər şəkildə tətbiq edilir. Cəmiyyətin iştirakçıları öz təşəbbüslərinə əsasən könüllü fəaliyyət göstərirlər.
Məruzəçi bildirdi ki, “Dissertent” iki il ərzində 50 min avtoreferat və 12 min dissertasiyanın tam mətnini analiz etmiş, nəticədə 3,2 min plagiat dissertasiya aşkar edilmişdir.
R.Şıxəliyev həmçinin “Dissernet”in tipik ekspertizası haqqında məlumat verərək bir sıra faktları diqqətə çatdırdı. Saxta dissertasiyaların müxtəlif bilik sahələri və Rusiya şəhərləri üzrə paylanması statistikasını təqdim etdi.

"Dissernet"  is a free network of experts, researchers and reporters who devote their work to expose scammers, falsifiers and cheaters.
Senior Research Fellow of the Institute of Information Technology, PhD, associate professor Ramiz Shikhaliyev who delivered a report on "Dissernet: establishment, activities, facts"  informed about this at the scientific seminar of the Institute.
The society was established on the basis of a similar project in Germany VroniPlag started its operations in January 2013. Www.dissernet.org site was launched on February 20 in the same year.
The participants of the community are cooperating together, based on the principles of the network distribution of labor and the use of modern computer technologies, to counteract illegal frauds and infringements in the field of scientific and educational activities, especially in the process of defending dissertations and conferring academic degrees in Russia, he said.
Research and exposure of Dissernet  affect different categories of citizens of Russia equallyParticipants of the Dissernet act voluntarily, on their own initiative, and without any pressure or coercion from outside.
The reporter said that "Dissertent" analyzed full text of 50 thousand synopsis and 12 thousand dissertation within two years, 3.2 thousand plagiarism was detected.