İstənilən səthi sensor ekrana çevirən texnologiya hazırlanıb 2017-05-26 10:53:14 / KONFRANSLAR
Həssas sensor panellər bir çox müasir qadcetlərdə istifadə olunur, lakin onlar əksər hallarda forma və ölçü ilə məhdudlaşır. ABŞ-ın Karneqi Mellon Universitetinin “Future Interfaces Group” laboratoriyasının tədqiqatçıları isə müxtəlif səthlər və obyektlərdən sensor panellər kimi istifadə etməyə imkan verən texnologiya təklif ediblər.
nplus1.ru saytının məlumatına görə, “Electrick” adlı texnologiya elektrikkeçirici örtükdən istifadəni nəzərdə tutur. Bu örtük boya, jele və s. ola bilər.
Müəlliflər bildiriblər ki, elektrikkeçirici boyanın köməyilə mürəkkəb formalı obyektləri belə sensor panelə çevirmək mümkündür. Yeni texnologiya masada proqramların işə salınması, “ağıllı” evin idarə edilməsi və s. üçün istifadə edilə bilər.
Qeyd edək ki, bu, “Future Interfaces Group”un yeni sensor interfeyslər sahəsində ilk layihəsi deyil. Laboratoriyanın mütəxəssisləri daha əvvəl “ağıllı” saat üçün sensor interfeys kimi əlin dərisindən istifadə etməyi təklif ediblər.

The responsiveness of touchscreens makes them exceptionally useful—whether it’s at airport check-ins or for fast food restaurant orders—but most can only be found on flat surfaces made of glass. A new technique to transform almost any object into a touchscreen could soon change this. Researchers from the Future Interfaces Group at Carnegie Mellon University in Pittsburgh, Pennsylvania, announced Monday that they have developed a system called Electrick, which effectively coats an object with a touchscreen using spray paint that conducts electricity.
Electrick is able to detect the location of a finger touch to an accuracy of one centimeter, meaning it can sense virtual buttons, sliders and other controls can be sensed, nplus1.ru reports.
This is not the first development of Future Interfaces Group in the field of new touch interfaces. Previously, the laboratory experts suggested using the skin of the hand as a touch-interface for smart clocks. In addition, there are developments in the field of elastic touch panels (1, 2), which can also be used for complex surfaces.