İnstitutun şöbə müdirləri AMEA-nın müxbir üzvü seçiliblər 2017-05-08 11:11:07 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdirləri, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev “İnformatika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçiliblər.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bu münasibətlə hər iki alimi rəhbərlik etdiyi qurumun kollektivi adından təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda yorulmadan irəliləyən alimlərimizin bu nailiyyətləri onların uzun illərdən bəri gərgin əməyi və zəngin elmi fəaliyyətlərinin məntiqi nəticəsidir. Hər iki alimin yüksək peşəkarlıq səviyyəsi, səmərəli və məhsuldar fəaliyyəti institutun hər bir əməkdaşı üçün örnəkdir.
R.Əliquliyev Ulu öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra Azərbaycan elmində yeni bir inkişaf mərhələsinin başladığını, ölkə alimlərinin daha səmərəli fəaliyyət göstərmələri üçün geniş imkanların yaradıldığını qeyd edib. Bu gün də ölkədə aparılan məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycan elmində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayaraq, ölkə elminin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıya görə dövlət başçısı İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, M.Məmmədova 271 elmi əsərin, 8 monoqrafiyanın müəllifidir. Xaricdə dərc olunmuş jurnal məqalələrinin sayı 62, beynəlxalq səviyyəli konfranslarda dərc olunmuş məqalələrinin sayı 99-dur. Əsərlərinin 124-ü müxtəlif elmi bazalarda indeksləşən nəşrlərə daxildir.
O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2009-cu ildə “Tərəqqi” medalı, 2005-ci ildə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, 2015-ci ildə isə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif olunmuşdur.
150 elmi əsərin müəllifi olan R.Alıquliyevin xaricdə dərc olunan jurnal məqalələrinin sayı 82, beynəlxalq səviyyəli konfranslarda dərc olunan məqalələrinin sayı 24, o cümlədən “Web of Science” (Thomson Reuters) bazasında indeksləşən əsərlərinin sayı 32, “Scopus” (Elsevier) bazasında indeksləşən əsərlərin sayı isə 50-dir.
R.Alıquliyev 2013-cü ildə Respublika üzrə İKT sahəsində “Web of Science” bazasında indeksləşən jurnallarda çap olunmuş ən yaxşı elmi işlərə görə 1-ci yerə layiq görülmüşdür.
Alim 2005-ci ildə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, 2014-cü ildə isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.

Chiefs of Departments of the Institute was elected a corresponding member of ANAS 2017-05-08 11:11:07 / CONFERENCES
The scientist is the author of 271 scientific works, 8 monographs. The number of journal articles published abroad is 62, the number of articles published in international conferences is 99.124 of these works are included in publications indexed in various scientific bases.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan M.Mammadova was awarded the medal "Tereggi" in 2009, in 2005 - with the Certificate of Honor of ANAS, in 2015 - "Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan".
Ramiz Alyguliyev conducts research in the field of Data mining, Big Data analytics, text mining, clustering, classification, distributed computing, neural networks, genetic algorithms, ant algorithms, differential evolution algorithms, bee algorithms, rover-based optimization algorithms, Analysis of the electronic state, sciencemetry, etc.
R.Aliguliyevis the author of 150 scientific publications. The number of journal articles published abroad is 82, the number of  articles published in international conferences is 24. As well as the number of articlesindexed in the "Web of Science" database (Thomson Reuters) is 32, the number of publications indexed in the "Scopus" (Elsevier) database is 50. The Scientist is a member of the editorial board of 7 journals, reviewer of more than 30 journals indexed in the "Web of Science" and "Scopus" database. There were more than 900 citations to his works((h-index = 17 g-index = 30; i10-index = 21).
In 2013 R.Aliguliyev was awarded the first place for the best scientific works published in the magazines in the field of ICT in the republic, indexed in the "Web of Science".
In 2005, the scientist was awarded with the Certificate of Honor of ANAS and in 2014 in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan - with the medal "Tereggi".