Robot-printer bina “inşa edəcək” 2017-05-03 10:47:58 / KONFRANSLAR
ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri bütöv bina çap edə bilən robotun prototipini hazırlayıblar. “Gələcəkdə tamamilə avtonom qurğu yaratmağı planlaşdırırıq ki, onu Ay, Mars və ya Antarktikaya göndərmək mümkün olacaq. O, bir neçə il ərzində binalar “inşa edəcək”, – deyə layihə rəhbəri Stiven Kitinq bildirib.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, sistem böyük avtomatlaşdırılmış manipulyatorun quraşdırıldığı maşından ibarətdir. Robot-inşaatçı binanın bünövrəsini qoyur ki, bunun əsasında da bütöv bina inşa etmək mümkün olacaq.
Sınaqlar çərçivəsində inteqrasiya edilmiş 3D-printerə malik robot 14 saat ərzində diametri 15 m, hündürlüyü isə 3,65 m olan günbəz divarları çap edib. Sonra işçilər hazır formaya beton töküblər.
Kitinqin sözlərinə görə, robot ənənəvi üsulla müqayisədə baza strukturlarını daha sürətli və ucuz istehsal edir. Bundan başqa, sistem konkret tikinti sahəsinin tələblərinə və sifarişçinin arzularına uyğunlaşdırıla bilər.

System can 3-D print an entire building 2017-05-03 10:47:58 / CONFERENCES
Engineers at the Massachusetts Institute of Technology (MIT) developed a prototype robot with a built-in 3D printer capable of "printing" entire buildings. "In the future, we will get something completely autonomous, which can be sent to the Moon, Mars or Antarctica, where it will simply come out and erect these buildings in a few years," said Project Manager Stephen Keating.
The system is a crawler, on which a huge robotic manipulator is mounted. The robot-builder lays the basic structure on the basis of which it is possible to erect a whole building, hitech.vesti.ru reports.
Thus, within the test, the walls of the dome 15 meters in diameter and 3.65 m in height were printed. Spraying the insulation foam, the system coped with the work in 14 hours. Then the workers had only to pour the concrete into the ready-made form.
According to Keating, the robot produces basic structures faster and cheaper than the traditional way. In addition, the system can be adapted to the requirements of a particular construction site and the wishes of the customer.