Çində müəllif hüquqlarının qorunması üçün veb-sayt istifadəyə verilib 2017-04-28 16:23:43 / KONFRANSLAR
Çində piratçılıqla mübarizə və müəllif hüquqları pozuntularının aşkarlanması məqsədilə yeni veb-sayt istifadəyə verilib. “www.12426.cn” saytı Çin Xalq Respublikasının mülkiyyət hüquqlarına riayət edilməsi üçün müşahidə mərkəzi tərəfindən idarə olunacaq.
Veb-saytın köməyilə müəllif hüquqlarının sahibləri onların müəllif hüquqlarından istifadə ilə bağlı pozuntular haqqında informasiya əldə edəcək, bu kimi problemlərin həlli üzrə xidmətlərdən yararlana biləcəklər.
ria.ru saytının məlumatına görə, daha əvvəl Çin Xalq Respublikasının prezidenti Si Tsinpin bildirmişdi ki, ölkədə intellektual mülkiyyət hüquqlarının mühafizəsi gücləndiriləcək. Bu da bazarın daha şəffaf olmasına imkan verəcək.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildə Çinin hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən intellektual mülkiyyət hüquqlarının pozulması sahəsində cinayətlərə görə 3,8 min insan həbs edilib. Cinayətlərin əksəriyyəti ticarət markalarından istifadə üzrə hüquq pozuntuları ilə bağlıdır.

BEIJING -- China launched a national copyright monitoring website on Thursday, a step forward in the nation's crackdown on piracy.
The website, www.12426.cn, is managed by the Copyright Monitoring Center under the Copyright Society of China, providing identification, security monitoring, early warning and rights infringement solution services for registering copyright owners.
The website applies big data technology similar to fingerprint analysis, enabling it to quickly identify dubious content. It monitors various online terminals including PCs, mobile phone apps, smart TVs and live streaming platforms around the clock and has a professional team dealing with rights infringement offline.
The intellectual property rights (IPR) protection environment has remarkably changed in China, both from a legal perspective and in terms of technological application, said Yan Xiaohong, head of the Copyright Monitoring Center. He hopes the website can play a bigger role in IPR protection, especially in the protection of online IPR.
The website will not only serve the copyright owners, but will provide technological support for Chinese authorities' campaigns targeting online piracy, according to the center.