Yeni simsiz şəbəkə texnologiyaları və onların tətbiqi məsələləri müzakirə olundu 2017-04-28 16:03:38 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. “AzScienceNet şəbəkəsində yeni yüksəksürətli şəbəkə texnologiyalarının tətbiqi haqqında” məruzə ilə çıxış edən AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin administratoru Tural Mustafayev hazırda bütün dünyanı yüksəksürətli şəbəkə ilə əhatə edən texnologiyaların hazırlanması istiqamətində işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Çinin Kosmik Elm və Sənaye Assosiasiyası planetin bütün əhalisini genişzolaqlı İnternetə çıxışla təmin etmək üçün yaxın zamanda Yer kürəsinin orbitinə 156 kiçikölçülü peyk buraxmağı planlaşdırır.
Məruzəçi bütün dünyanı ödənişsiz Wi-Fi şəbəkəsi ilə əhatə edə bilən Outernet haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, bu layihə yerətrafı orbitdə CubeSat peyklərinin yerləşdirilməsini və onların köməyi ilə bütün Yer kürəsinin simsiz şəbəkə ilə təmin olunmasını nəzərdə tutur: “Outernet böyük bir Wi-Fi marşrutlayıcı rolunu oynayaraq bütün dünyanı öz şəbəkəsində birləşdirəcək. Bu şəbəkəni istifadəçi adı və parolu daxil olunmadan istifadə etmək və şəbəkəyə Wi-Fi-ı dəstəkləyən bütün növ cihazlarla qoşulmaq mümkün olacaq”. T.Mustafayev qeyd etdi ki, Outernet-i İnternetin qadağan olunduğu ölkələrin əhalisi belə asanlıqla istifadə edə biləcək.
Sonra məruzəçi Outernet şəbəkəsi üçün lazım olan avadanlıqlar barədə danışdı və şəbəkəyə qoşulma qaydalarını nümayiş etdirən videoçarxı təqdim etdi.
O, həmçinin “Google Loon” layihəsi, lazer texnologiyası əsasında hazırlanmış, 1 terabayt sürət əldə etməyin mümkün olduğu yeni radioimpuls texnologiyası, ən yeni Wi-Fi modelləri, avtomobillər üçün şəbəkə texnologiyaları və s. barədə ətraflı məlumat verdi.
Sonda məruzəçi bildirdi ki, bu kimi yeni texnologiyaların AzScienceNet şəbəkəsində tətbiqi şəbəkənin imkanlarının daha da genişləndirilməsi və fəaliyyətinin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

New wireless network technologies and their applications were discussed 2017-04-28 16:03:38 / CONFERENCES
The next seminar of the department No. 4of the Institute of Information Technology was held. Administrator of the AzScienceNet Data center- Tural Mustafayev made a speech on "Application of the new high-speed network technologies in AzScienceNet ", he added that currently works are carring out on the development of technologies that covering whole world with a high-speed network. He said that in the near future China and the Association of Space Science and Industry plans to launch to the orbit of the Earth 156 small class satellites for providing the entire population of the planet with brodband Internet access.
The reporter informed about the Outernet that can cover the whole world with free Wi-Fi network. According to him, this project aimed the deployment of CubeSat satellites in near-Earth orbit and will provide the entire earth wireless network: "Outernet playing the role of Wi-Fi router will connect the whole world to its network. The network can be used without a user name and password. It will be able to connect network by all kinds of devices that supported Wi-Fi. Mustafayev noted that, it will be able to easily use Outernet even in countries which the population have banned using Internet.
Then the speaker talked about the equipment you need for a network of Outernet and presented a video demonstrating the rules of network connectivity.
He also gave detailed information about "Google Loon" project, based on laser technology, it is possible to achieve a speed of 1 terabyte of new radioimpuls technology, the new Wi-Fi models, network technologies for cars and so on.
In the end, the reporter said that the introduction of these new technologies in AzScienceNet is important for expansioning and strengthening of networking opportunities.