“Disney Research” laboratoriyasının alimlər qrupu otaq daxilində elektron qurğuların enerji ilə doldurulmasını təmin edən enerjinin simsiz ötürülməsi sistemini hazırlayıblar. Bu metod “kvazistatik rezonans boşluq” (“QSCR”) adlandırılıb.
techcult.ru saytının məlumatına görə, yeni metodun işini nümayiş etdirmək üçün laboratoriyada 5x5 metr ölçüsündə xüsusi otaq qurulub. Otaq daxilində bir neçə mobil telefonu daima enerji ilə dolduran, ventilyasiyanı və otağın daxili işıqlandırmasını enerji ilə təmin edən maqnit dalğaları yaradılıb.
Alimlər hesab edirlər ki, eksperimental otaqda divarlar metalla örtülsə də, gələcəkdə konstruksiyanı sadələşdirmək mümkün olacaq. Bunun üçün xüsusi divar panelləri və ya cərəyan keçirən rənglər daha uyğundur.
Qeyd edək ki, artıq 100 ildən çoxdur alimlər enerjinin simsiz ötürülməsi ideyasını reallaşdırmağa çalışırlar. 19-cu əsrin 90-cı illərində Nikola Teslanın sınaqlarını xatırlamaq kifayətdir. O, bu sınaqlar zamanı simsiz işıqlandırmanı nümayiş etdirmişdi.

A new method developed by Disney Research for wirelessly transmitting power throughout a room enables users to charge electronic devices as seamlessly as they now connect to WiFi hotspots, eliminating the need for electrical cords or charging cradles.
According to techcult.ru, this new innovative method will make it possible for electrical power to become as ubiquitous as WiFi," said Alanson Sample, associate lab director & principal research scientist at Disney Research. "This in turn could enable new applications for robots and other small mobile devices by eliminating the need to replace batteries and wires for charging.
Despite the use of metal-coated walls in an experimental room, scientists believe that the structure can be simplified in the future. To do this, fit the special wall panels or conductive paint.