Səsin emosional çalarlarını müəyyən edə bilən qurğu 2017-02-22 16:37:19 / KONFRANSLAR
ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutunun alimləri danışıq tonunu (xoşbəxt, kədərli və ya neytral) müəyyənləşdirə bilən sistem hazırlayıblar. Yeni hazırlama Asperqera sindromundan və danışıq vasitəsilə emosiyanı düzgün ifadə etməyə mane olan digər problemlərdən əziyyət çəkən insanların həyatını əhəmiyyətli dərəcədə yüngülləşdirə bilər.
Emosiyaların təyini sistemi real vaxt rejimində səsin emosional çalarlarını müəyyən etmək imkanına malik şəxsi qurğudur. Qurğunun iş prinsipi kədərli hekayə və enerjili, şən nağıllarla uzun pauza və monoton səslər arasındakı korrelyasiyaya əsaslanır. Qurğu əllərin üzə qaldırılması və onların vurnuxmasının çoxistiqamətli hərəkətlərini də nəzərə alır. İdeya müəllifləri iddia edirlər ki, sistem ümumi danışıq tonunu 83% dəqiqliklə müəyyən edə bilir.
innotechnews.com saytının məlumatına görə, hazırda texnologiya ilkin mərhələdədir, onun kütləvi şəkildə yayılması hüquq normalarıyla dayandırılmış ola bilər. Belə ki, qurğu düzgün işləsin deyə hər iki danışıq iştirakçısının məlumatlarını təhlil etməli, qeydə almalı və real vaxt rejimi ilə söhbətə nəzarət etməlidir.
Tərəflərin razılığı olmadan söhbətin qeydə alınması qeyri-qanuni hesab edilir, buna görə də qurğudan istifadə edəcək insan öncə şəxsi məxfilik məsələsini həll etməlidir.

Researchers at the Massachusetts Institute of Technology’s Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) and the Institute of Medical Engineering and Science (IMES) have developed a wearable they say can predict the mood of its wearer by analyzing speech patterns and physiological signs. The system may someday serve as a social coach for people with anxiety or Asperger’s syndrome.
“Imagine if, at the end of a conversation, you could rewind it and see the moments when the people around you felt the most anxious,” Tuka Alhanai, a CSAIL graduate student who worked on the project, said in a statement. “Our work is a step in this direction, suggesting that we may not be that far away from a world where people can have an AI social coach right in their pocket.”
Using two AI algorithms and a Samsung Simband, the system measures vitals like heart rate, blood pressure, blood flow, and skin temperature, while recording audio data related to the wearer’s pitch, tone, and vocabulary. It then attempts to identify the speaker’s mood, from positive to neutral to negative, in five-second increments.