Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yaradılıb 2017-02-22 16:34:21 / KONFRANSLAR
AR Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb. Dövlət başçısının digər Sərəncamı ilə Ramin Quluzadə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri təyin edilib.
Sərəncam Azərbaycanda dövlət idarəetmə strukturunu təkmilləşdirmək, habelə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sahələrində dövlət siyasətini və tənzimlənməsini müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırmaq və səmərəliliyi artırmaq məqsədilə imzalanıb.
Sərəncama əsasən, Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi haqqında Əsasnamənin layihəsini, habelə nazirliyin strukturu və işçilərinin ümumi say həddi barədə təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Prezidentə təqdim edəcək. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması ilə əlaqədar Prezidentin aktlarının uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflər iki ay müddətində hazırlanıb dövlət başçısına təqdim olunacaq. Həmçinin Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının uyğunlaşdırılması üç ay müddətində təmin edilib Prezidentə məlumat veriləcək.
Bundan başqa, Sərəncama əsasən Nazirlər Kabineti mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlamalı və bunun icrası barədə beş ay müddətində Prezidentə məlumat verməlidir. Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yaradılması ilə əlaqədar uyğunlaşdırılmasını təmin edib Nazirlər Kabinetinə məlumat verəcək.

Ministry of Transport, Communications and High Technologies established by order of Azerbaijani President 2017-02-22 16:34:21 / CONFERENCES
President Ilham Aliyev has signed an executive order on establishing the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. Under another presidential order, Ramin Guluzade has been appointed as Minister of Transport, Communications and High Technologies.
The order aims to improve the public administration system in Azerbaijan, bring the country’s state policy in the fields of transport and communications and high technologies in line with modern standards, and increase the effectiveness in this area.
According to the order, the Cabinet of Ministers is to prepare and submit to the President the draft regulations on the  Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, as well as proposals on the structure and  number of staff of the ministry within two months.The Cabinet of Ministers is in charge of two months to prepare and submit to the President proposals on coordination of the acts of the President in connection with the establishment of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies within two months. Also, the adjustment of normative legal acts of the Cabinet of Ministers will be provided and informed to the President within three months.
Furthermore, according to the order, the Cabinet of Ministers is to keep under review the adjustment of the legal acts of central executive bodies, and report to the President of the Republic of Azerbaijan on its implementation within five months.
The Ministry of Justice is to ensure coordination of the normative legal acts of central executive bodies and normative acts in connection with the establishment of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and report thereon to the Cabinet of Ministers.