Elektron dövlət mühitində ölkələrarası inteqrasiyanın ölçülməsi üçün metodlar işlənilib 2017-02-22 16:06:21 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 16 saylı şöbəsinin 2017-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu. Cari ildə görüləcək işləri diqqətə çatdıran şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova öncə elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. O, elektron dövlətin formalaşması problemləri istiqamətində e-dövlət mühitində ölkələrarası inteqrasiyanın ölçülməsi üçün metodların işlənilməsi üzrə araşdırmaların yekunlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Şöbə müdiri terminoloji informatikanın formalaşması problemləri üzrə Azərbaycanda terminoloji informasiya sisteminin yaradılması ilə bağlı görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, bu istiqamətdə termin yaradıcılığı işlərinin avtomatlaşdırılması metodlarının işlənilməsi, vətəndaş terminologiyasının formalaşması problemləri və terminoloji təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində tədqiqatlar aparılır.
G.Nəbibəyova şöbə əməkdaşları tərəfindən veb texnologiyaları problemləri üzrə e-dövlət mühitində veb-resursların statistikası və analitikası, virtual məkanda Azərbaycan dilinin tətbiqi problemləri üzrə isə Azərbaycan dilinin qrafikasının ingilis dilinin qrafikası ilə transliterasiyası istiqamətlərində araşdırmaların da davam etdiriləcəyini söylədi.
O, həmçinin şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində müxtəlif qurumların, eləcə də AMEA-nın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində görüləcək işləri nəzərə çatdırdı. AMEA-nın rəsmi www.science.gov.az portalının, institutun www.ikt.az saytının və AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirilən veb-saytların texnoloji baxımdan dəstəkləndiyini, o cümlədən institutun Multimedia Qalereyasında işlərin aparıldığını qeyd etdi.
G.Nəbibəyova şöbə əməkdaşlarının elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi-texniki konfranslarda iştirakı, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan jurnallarda məqalələrin nəşri, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafı, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği ilə bağlı bir sıra tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin plan layihəsi ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Akademik şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı, veb-analitikanın müxtəlif problemlərinin daha dərindən araşdırılmasını tövsiyə etdi.
Sonda plan layihəsinin institutun Elmi Şurasının iclasının müzakirəsinə təqdim olunması qərara alındı.

Development of methods for measuring the inter-state integration in e-government environment 2017-02-22 16:06:21 / CONFERENCES
An action plan of No. 16 department  for 2017 was discussed. Head of department Gulnara Nabibayova gave information about scientific researches.  Researches on development of methods for measuring inter-state integration in e-government environment towards formation problems of e-state to be completed, she noted.
Head of the department informed about work done regarding establishment of Azerbaijan terminology information system on formation problems of terminological computer science.  In this direction, researches on development of methods for the automation term creation, formation problems of civil terminology and security provision of terminology are being carried out.
G.Nabibayova said that reseasrches  on statistics and analytics of web resources on web technologies problems, transliteration of Azeri language script to  English language on application problems of Azerbaijani language in the virtual space by employees of the department will be continued.
She also informed about work to be done to develop and improve web-sites of  various agencies,  institutes and organizations  of ANAS .  Www.science.gov.az -official portal of ANAS, www.ikt.az -site of institute and web-sites  of AzScienceNet  science computer network  in Data Center the are supported in terms of technology, as well as, work carried out in Multimedia Gallery of  the institute, she noted.
Also, she gave detailed information about scientific-pedagogical and scientific-organizational activity of the department, participation of colleagues in national and international events, publication of articles in journals recommended by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic, promotion of scientific and practical results in the mass media.