AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb 2017-02-07 16:18:06 / KONFRANSLAR
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 27 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostat Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülmüşdür.
Xatırladaq ki, bu Mükafat Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2 iyul 2013-cü il tarixli Fərmanı ilə təsis olunmuşdur. Gənclər üçün Prezident mükafatı elm, mədəniyyət, o cümlədən ədəbiyyat və incəsənət, təhsil və ictimai fəaliyyət sahələrində xüsusi fərqlənən gənclər üçün 10000 manat məbləğində verilir. Bu mükafat ildə 1 dəfə olmaqla 6 nəfər gəncə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, L.Suxostat 1987-ci ildə anadan olmuşdur. O, 2009-cu ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Tətbiqi riyaziyyat” fakültəsinin bakalavr pilləsini, 2011-ci ildə isə “Riyazi modelləşdirmə” ixtisası üzrə magistraturasını bitirmişdir.
2007-ci ildən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda elmi fəaliyyətlə məşğul olur.
2015-ci ildə “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiya emalı” ixtisası üzrə “Səsə görə şəxsin biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə etmişdir.
Gənc alimin apardığı tədqiqatlar əsasında əldə etdiyi elmi nəticələr dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunmuşdur.
L.Suxostat hazırda informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Big Data texnologiyaları əsasında verilənlərin intellektual analizi metodlarının işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri, informasiya infrastrukturuna olan kiber-hücumların aşkarlanması metodlarının işlənməsi, kiber-hücumların yeni informasiya texnologiyaları əsasında modelləşdirilməsi, kiber-fiziki sistemlərdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi metodlarının və modellərinin işlənməsi istiqamətlərində araşdırmalar aparır.

A member of the Institute of Information Technology of ANAS awarded Presidential Youth Prize 2017-02-07 16:18:06 / CONFERENCES
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated January 27, 2017, a senior researcher at the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Engineering Lyudmila Sukhostat was awarded the Presidential Youth Prize.
Recall that this award was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 2, 2013. The President's Youth Award is given to young scientists, particularly distinguished themselves in the field of science, culture, literature and the arts, education and social activities in the amount of 10,000 manat. This award is given once a year, 6 young scientists.
Note that L.Sukhostat was born in 1987. She graduated in 2009, faculty of "Applied Mathematics" of the Azerbaijan State Oil Academy, and in 2011 - Master's degree in "Mathematical Modeling".
Since 2007, he engaged in scientific activities in the Institute of Information Technology of ANAS.
In 2015, she defended her thesis on the topic "Development of methods and algorithms for the synthesis of the system of biometric identification of a person's voice”, in specialty "System analysis, management and information processing".
Scientific results achieved by young scientist have been published in prestigious journals in the world.
Currently L.Sukhostat conducts research in the field of development of methods based on data mining technologies Big Data, the development of methods of detection of cyber attacks to the information infrastructure, simulation of cyber attacks on the basis of new information technologies, development of methods and models for information security cyber-physical systems.