AzScienceNet-in mövcud vəziyyəti və imkanlarına həsr olunmuş seminara hazırlıq görülür 2017-01-26 09:15:45 / KONFRANSLAR
Yanvarın 31-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarına hazırlıq məqsədilə institutda müşavirə keçirildi.
Təşkilat komitəsinin üzvlərinin iştirak etdiyi müşavirədə seminarın təşkili və hazırlıq işlərinin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verildi. Tapşırıqların icrası, tədbirdə çıxış edəcək məruzəçilərin təqdimatlarının hazırlanması və digər təşkilati məsələlər müzakirə olundu.
Qeyd edək ki, “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda seminarın keçirilməsində məqsəd ölkənin elm və təhsil qurumlarının AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin mövcud infrastrukturu, göstərdiyi xidmətlər, yüksək hesablama və yaddaş imkanları, elektron elmin inkişafında rolu, rouminq və bulud xidmətləri, şəbəkənin monitorinqi və təhlükəsizliyi, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası, habelə bu şəbəkədə formalaşan informasiya bazası üzərində elmi-tədqiqat imkanları kimi aktual məsələlərlə bağlı məlumatlandırılmasıdır.

Seminar dedicated to the current situation and opportunities of AzScienceNet is under preparation 2017-01-26 09:15:45 / CONFERENCES
For the purpose of preparation of "AzScienceNet: current status, opportunities and prospects of development" republican scientific-practical seminar which will be held on January 31 at the Institute of Information Technology, consultation was held at the institute.
In the seminar, which members of the organizing committee attended, state of preparations and organizing of the seminar was briefed. The execution of tasks, presentations of the speakers at the event and other organizational issues were discussed.
Note that the purpose of the event is to inform about AzScienceNet existing infrastructure of scientific and educational institutions, services, high computing and memory capabilities, role in the development of e-science, roaming and cloud services, network monitoring and security, and the integration of the international scientific environment etc.