Elektron dövlət mühitində ölkələrarası inteqrasiyanın ölçülməsi üçün metod və alqoritmlər işlənilib 2016-12-15 13:52:19 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova rəhbərlik etdiyi 16 saylı şöbənin cari il üçün hesabatını təqdim etdi.
Məruzəçi bildirdi ki, hesabat ilində şöbədə e-dövlətin və terminoloji informatikanın formalaşması, veb-texnologiyalar və virtual məkanda Azərbaycan dilinin tətbiqi, o cümlədən İnternet-medianın formalaşması problemləri istiqamətlərində araşdırmalar aparılmışdır.
Onun sözlərinə görə, qeyd olunan istiqamətlər üzrə elektron dövlət mühitində ölkələrarası inteqrasiyanın ölçülməsi üçün metod və alqoritmlər işlənilmiş, verilmiş predmet sahəsinin ontologiyasının qurulması əsasında terminoloji informasiya sisteminin işlənməsi üçün metod təklif olunmuş, Azərbaycan dilinin qrafikasının ingilis dilinin qrafikası ilə transliterasiyası problemləri tədqiq olunmuşdur. Həmçinin İnternet-media resurslarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılmışdır.
Sonra şöbə müdiri institutun www.ict.az saytının cari il üçün hesabatını təqdim edərək saytın yeni versiyasının (mobil versiya daxil olmaqla) hazırlandığını və daimi istismarının həyata keçirildiyini bildirdi. O, həmçinin müxtəlif göstəricilər üzrə hazırlanmış statistik məlumatları tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlərdən danışan G.Nəbibəyova müxtəlif təşkilatların, o cümlədən AMEA-nın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən söz açdı.
O, cari ildə milli terminoloji informasiya sisteminin konsepsiyasının işlənildiyini və veb-portalının yaradıldığını, AMEA-nın rəsmi www.science.gov.az portalının və AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirilən veb-saytların texnoloji baxımdan dəstəkləndiyini o cümlədən, institutun Multimedia Qalereyasının istismarı çərçivəsində işlərin görüldüyünü qeyd etdi.
G.Nəbibəyova hesabat ili ərzində tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşr olunduğunu, beynəlxalq və respublika səviyyəli nüfuzlu konfranslarda məruzə ilə iştirak edildiyini söylədi.
Şöbə müdiri elmi-tədqiqat və innovasiya işlərinin КİV-də təbliği, şöbədaxili seminarların keçirilməsi, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişafı, həmçinin gənc kadrların işə cəlb edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd etdi.

Methods and algorithms for measuring integration of inter-state in e-state environment 2016-12-15 13:52:19 / CONFERENCES
Head of the Department No. 16 Gulnara Nabibayova presented the annual report for the current year at the Meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology.
The reporter noted that in the reporting year investigations were conducted on the e-government development and terminology of computer science, web-technologies and the introduction of the Azerbaijani language in the virtual space, as well as problems with the formation of Internet media.
According to her, in the noted areas methods and algorithms were developed for the measurement of integtation between countries in e-government environment, method for the development of information systems terminology has been proposed on the basis of establishment of the ontology in the given subject matter, problems of Azerbaijani language graphics transliteration to the English language graphics has been investigated. As well as, investigations were conducted on the monitoring and evaluation mechanisms of the Internet-media resources.
Then, head of department presented the report of www.ict.az for the current year and said that a new version of the site (including mobile version) was developed and implemented in regular operation. She also informed the participants that the statistical data prepared on different indicators.
She spoke about work conducted within the framework of scientific-innovative activites. G.Nabibbeyova informed about projects implemented to develop and improve web-sites of institutes and organizations of ANAS.
Concept of national terminology information system was developed and established, technological support of official www.science.gov.az portal of ANAS and web-sites located in the Data Center of AzScienceNet science-computer network were conducted, as well as, work was done within the framework of operation of  the Multimedia Gallery, she noticed.
Moreover, articles were published in prestigious scientific journals, reports were delivered in international and national level conferences, she said.
Head of department gave brief information about promotion of scientific-research and innovation activities in mass media, interdepartmental seminars,  development of international scientific cooperation, as well as,  involvement of young staff.