“Platforma” sualtı robotu Arktika dənizlərində uğurla sınaqdan keçirilib 2016-11-01 10:17:49 / KONFRANSLAR
Tomsk Politexnik Universitetinin alimlərinin səyiylə hazırlanmış "Platforma"  sualtı robotu Arktika dənizlərində keçirilən sınaqları müvəffəqiyyətlə başa vurub. İnsan yaşamadığı sualtı aparat qlobal istiləşməylə bağlı arktik şelfin xüsusiyyətlərini tədqiq edib.
planet-today.ru saytının məlumatına görə,“Platforma” robotu öncə Vladivostokda sınaqdan keçirilmiş, sonra “Akademik Lavrentyev” gəmisiylə birlikdə arktik ekspedisiyaya yollanmışdır.
Avtomatlaşdırılmış sualtı aparat Rusiya Elmlər Akademiyasının Uzaq Şərq bölməsinin dəniz texnologiyaları problemləri İnstitutu və Tomsk Politexnik Universitetinin birgə layihəsinin nəticəsidir.
“Arktika şəraitində aparılan sınaqlar bizə robotun müasirləşdirməsinin əsas vektorlarını müəyyənləşdirməyə imkan verdi ki, bu da gələcəkdə yeni yüksəktexnologiyalı sistemlərin alınması ilə, funksionallığın genişləndirilməsinə səbəb olacaq”, — deyə qurğu istehsalçıları bildiriblər.

“Platform” submarine robot was successfully tested in the Arctic seas 2016-11-01 10:17:49 / CONFERENCES
"Platform" submarine robot which made with the effort of Tomsk Polytechnic University scientists has successfully completed trials in the Arctic seas. Underwater apparatus investigated the nature of global warming on the Arctic shelf.
According to planet-today.ru, "Platform" robot before was tested in Vladivostok, and then was sent to the Arctic expedition with "Academic Lavrentyev" ship together.
Automated submarine apparatus is the result of a joint project of Far Eastern branch of the Institute of Marine Technology Problems of Russian Academy of Sciences and Tomsk Polytechnic University.
Tests carried out in the Arctic will allow us to identify and prioritize key robot modernization and with the purchase of a new high-tech systems in the future, will lead to the expansion of functionality " - said device manufacturers.