Akademik Rasim Əliquliyev: “Ölkəmizə qarşı yönəlmiş informasiya müharibəsində bütün dünya azərbaycanlıları birləşməlidir” 2016-06-08 12:39:59 / KONFRANSLAR
İyunun 3-də Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayı çərçivəsində “Müasir dövrdə informasiya müharibəsi – müdafiədən hücuma: şərtlər, siyasi reallıqlar və yeni fəaliyyət mexanizmləri” mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev sessiyada məruzə ilə çıxış edərək 2016-cı ildə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 25 illiyinin tamam olduğunu xatırladıb. Bu müddətdə Azərbaycanın bir çox tarixi nailiyyətlər əldə etdiyini və dünyanın ən yüksək texnologiyalarına əsaslanan, öz kosmik peyki olan bir ölkəyə çevrildiyini qeyd edib.
“Azərbaycanın müstəqil dövlət statusuna sahib çıxması və hazırda dünyada baş verən proseslərin müxtəlifliyi, xüsusən ölkəmizə qarşı yönəlmiş informasiya müharibəsi diaspor fəaliyyətinin daha da genişlənməsini zəruri edir. Yalnız bu halda Azərbaycan həqiqətlərinin, eyni zamanda mədəniyyətimizin, tariximizin və digər sahələrdəki uğurlarımızın dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına daha tez nail ola bilərik”, – deyə bildirən R.Əliquliyev diasporla bağlı vahid dövlət strategiyası çərçivəsində xaricdə yaşayan azərbaycanlıların birliyi və təşkilatlanmasının önəmini vurğulayıb.
Akademik bildirib ki, müasir informasiya cəmiyyəti quruculuğu şəraitində virtual məkanda hər bir xalqın və dövlətin gücü onun malik olduğu elektron informasiya vasitələrinin xüsusi çəkisilə ölçülür: “Təsadüfi deyil ki, hazırda dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkələri virtual siyasi baxışlarını və iqtisadi maraqlarını təbliğ etmək üçün sistemli və ardıcıl iş aparırlar. İstənilən dövlətin iqtisadi inkişafı, beynəlxalq aləmdə uğurları eyni zamanda ona qarşı yönəlmiş informasiya müharibəsinin qarşısının alınmasından asılıdır”.
Alimin sözlərinə görə, dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən 2007-ci ildə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyası”nda qeyd olunur ki, ölkəmizin milli maraqları təkcə real dünyada deyil, eləcə də virtual aləmdə təmin olunmalıdır. Bu baxımdan virtual dünyanın bir seqmenti kimi, Virtual Azərbaycanın formalaşması və genişlənməsində hər bir azərbaycanlının, xüsusilə də alim və mütəxəssislərin, KİV nümayəndələrinin iştirakı olduqca vacibdir.
“Azərbaycan – 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında da informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, ölkəyə daxil olan internet trafikində qlobal kiberhücumların qarşısının alınması, informasiya proseslərinin mühafizəsi, dövlət orqanlarının informasiya resurslarının və sistemlərinin mümkün təhdidlərdən qorunması, kibertəhlükəsizlik sahəsində ümummilli hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi və maarifləndirmənin genişləndirilməsi əsas prioritetlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır.
R.Əliquliyev informasiya müharibəsində geri qalmamaq üçün virtual məkanda fəallaşmağın və Vikipediya ensiklopediya portalında daha aktiv olmağın vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, artıq Azərbaycan haqqında müxtəlif məzmunlu obyektiv məlumatların Vikipediyada yerləşdirilməsi tariximiz, dilimiz və adət-ənənəmizin qorunması, milli-mənəvi dəyərlərimizin təhrif olunmasının və başqaları tərəfindən saxtalaşdırılmasının qarşısının alınması, virtual təcavüzlər, yalan və böhtanlarla fəal və ardıcıl mübarizə aparılması üçün real zəmin yaradıb: “Ölkə rəhbərliyi tərəfindən virtual məkanda milli maraqlarımızın təmin olunması məsələsinə xüsusi diqqət yetirilir. Bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının bütün elmi-tədqiqat institutlarında viki-qruplar fəaliyyət göstərir. Lakin bununla belə, 3-5 milyonluq bədnam qonşumuzun Vikipediyada 200 min məqaləsi olduğu halda, 50 milyonluq azərbaycanlının 100 min məqaləsi var. İnformasiya müharibəsində təkcə Azərbaycanın resursları yetərli deyil. Bu mübarizədə bütün dünya azərbaycanlıları birləşməlidir. Bədniyyətli qüvvələrə layiqli cavab vermək üçün ölkəmiz böyük potensiala malikdir”.
Akademik informasiya müharibəsində mühüm rol oynayan sosial şəbəkələrin informasiya mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaratmaqla yanaşı, həm də istənilən ölkənin tarixinə, dil və mədəniyyətinə təhlükə yaratmaq gücünə malik olduğunu bildirib. İnternetdə hüquqi tənzimləmənin mövcud olmamasının bədniyyətli fəaliyyətlər üçün münbit şərait yaratdığını qeyd edib.
Alim həmçinin vahid Azərbaycan informasiya fəzasının formalaşması problemlərindən biri olan transliterasiyanın digər ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar, xüsusən də uşaqlar və gənclər üçün bir sıra çətinliklər yaratdığını söyləyib. Virtual məkanda transliterasiya problemlərinin həll olunmasının vacibliyini vurğulayaraq bu sahədə mövcud xarici təcrübədən faydalanmağın və transliterasiya standartlarının işlənilməsinin milli identikliyin qorunmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.

The fourth meeting of the World Azerbaijanis on June 3 as part of the "modern era of information warfare - from defense to attack, conditions, political realities and the new mechanisms of action" panel sessions.
Academic secretary of the Institute of Information Technology, the academic session made R.Aliguliyev 2016 25th anniversary of Azerbaijan's independence, he said. In this process, a number of achievements to date and the world's highest-based, has become a country with its own space satellite.
"Azerbaijan has the status of an independent state and the emergence of a variety of processes ongoing in the world, especially in the information war against our country makes it necessary to expand the activity of the Diaspora. Only in this case the truth about Azerbaijan, but also the culture, history and other fields, can achieve success more quickly to inform the world community ", - said the scientist linked to the diaspora organization of a unified national strategy and underlined the importance of the unity of the Azerbaijanis living abroad.
Academics said that the conditions of the modern information society in the virtual space in which the strength of each nation and the state of the electronic media cəkisilə measured: "It is no coincidence that the most developed countries of the world to promote a virtual political views and economic interests in a systematic and consistent work. In any country's economic development, international success is dependent on the receipt at the same time in the information war against him. "
According to him, President Ilham Aliyev approved in 2007 by the "Concept of National Security of Azerbaijan," it is noted that the country's national interests, not only in the real world, but also must ensure that the virtual world. In this respect, as a segment of the virtual world, Virtual formation and expansion of every Azerbaijani, especially scientists, experts, representatives of the media is very important.
"Azerbaijan - 2020" Development Concept of information security in the country to prevent incoming Internet traffic, global cyber attacks, information processes and the protection of the authorities' threats to information resources and systems protection, cyber security, raising the level of training and education in the field of expanding nationwide as one of the priorities reflected.
He is the virtual space to keep up with the information war encyclopedia Wikipedia portal fəallasmagın and stressed the importance of being active. That said, Wikipedia is now the deployment of objective information about the history of different content, language and customs, tradition, protection, national and moral values ​​and the prevention of manipulation and falsification by others, virtual rape, lies and slander, has created a real basis for conducting active and consistently fight: "the country's leadership pays special attention to ensuring national interests in virtual space. Carried out in this direction. Wiki all the research institutes of the National Academy of Sciences has been operating groups. However, in the case of article 3-5 million 200 thousand notorious neighbor Wikipedia, there are 50 million Azerbaijanis, 100 thousand article. Azerbaijan's resources are not enough, not only in the information war. Azerbaijanis of the world should unite in this fight. Our country has great potential for malicious forces to respond. "
Academic and social networks play an important role in the information war by creating opportunities for the exchange of information, as well as any country's history, language and culture, with the capacity to create danger, he said. The current lack of legal regulation of the Internet has created favorable conditions for activities of the attacker.
One of the problems as well as the formation of a unified information space scientist transliteration of the Azerbaijanis living in other countries, especially for children and youth that has created a number of difficulties. Stressing the importance of resolving the problems in virtual space transliteration of using foreign experience in this field and transliteration standards play an important role in protecting the national identity of the development said.