Mobil şəbəkə texnologiyalarının tətbiqi perspektivləri müzakirə olunub 2016-06-08 12:26:54 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 4 saylı şöbənin növbəti seminarı keçirildi.
“Mobil şəbəkə texnologiyaları” mövzusunda məruzəni təqdim edən şöbənin əməkdaşı Məlik Vəliyev 1G, 2G, 3G, 4G və 5G texnologiyaları haqqında ətraflı məlumat verdi. Mobil şəbəkə texnologiyalarının inkişaf mərhələlərindən danışan məruzəçi 1G texnologiyasının 1980-ci illərin əvvəllərindən istifadə olunduğunu bildirdi. Bu texnologiyada analoq modullu radiotezliklərdən, sonralar tətbiq olunan 2G texnologiyasında isə rəqəmsal modullu radiotezliklərdən istifadə edildiyini diqqətə çatdırdı.
M.Vəliyev 2000-ci illərdən 3G texnologiyasının, 2010-cu ildən isə 4G texnologiyasının geniş tətbiq olunduğunu bildirərək son illər 5G texnologiyasına keçidlə əlaqədar mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, digər mobil şəbəkə texnologiyalarından bir sıra xüsusiyyətlərinə görə fərqlənən 5G şəbəkəsindən istifadənin ilkin mərhələsində 1 Gbit/s sürət əldə olunub.
5G texnologiyasının yüksək sürət və məhsuldarlıq, böyük həcmli multimedia fayllarının qısa müddətdə əlçatanlığı və s. kimi üstünlüklərindən danışan məruzəçi qeyd etdi ki, bu texnologiya şəbəkə nasazlıqlarının minumuma endirilməsi, 65 min əlaqə kanalı ilə teleradio yayımına imkan verməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bildirdi ki, bu texnologiyanın digər texnologiyalardan əsas fərqi məlumatların yüklənmə sürətinin yüksək olması, gələcəkdə “ağıllı” evlərdən, ultra HD və 3D videolardan geniş istifadəyə imkan verməsidir.
5G texnologiyasının 2018-ci ildə kütləvi istifadəyə veriləcəyini söyləyən M.Vəliyev Cənubi Koreyada keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunları zamanı istifadəçilərə 10 Gbit/s sürətin təklif olunacağını nəzərə çatdırdı. Qeyd etdi ki, qabaqcıl texnologiya şirkətlərinin araşdırmalarına əsasən, 2020-ci ildə 5G texnologiyasının sürətinin 20 Gbit/s-ə çatdırılması planlaşdırılır.

Mobile network technologies discussed 2016-06-08 12:26:54 / CONFERENCES
"Mobile network technologies" department employee, who presented a report on Malik Valiyev, 1G, 2G, 3G, 4G, 5G, gave detailed information about technologies. Speaking about the stages of development of the mobile network technologies 1G technology has been used since the early 1980s. The technology is modular analogue radio, and later applied to use 2G technology, said that the digital modular radio.
M.Valiyev 2000s, 3G technology has been widely used since 2010, said the 4G 5G technology in recent years, important measures have been taken due to the transition said. He said that according to a number of other distinguished 5G mobile network technologies, the initial stage of the use of 1 Gbit / s speed has been reached.
5G technology, high speed and productivity, access to large multimedia files, and so as soon as possible. Speaking about the advantages noted that as this technology to minimize network failures, allowing 65 thousand, in that the communication channel is of great importance to the television and radio broadcasting. He said that the main difference between this technology and other technologies to the high speed of downloading data in the future, "smart" houses, to allow wider use of ultra-HD and 3D videos.
5G technology would be opened in 2018 in the Winter Olympic Games in South Korea in MVəliyev users during the 10 Gb / s speed, said that will be offered. He noted that, according to studies conducted by leading technology companies, 5G technology in 2020, the rate of 20 Gbit / s will be increased.