Elektron kitabxanalarda biometrik texnologiyaların tətbiqi günün vacib tələblərindəndir 2016-04-22 12:29:06 / KONFRANSLAR
Müasir dövrdə elmi-texniki tərəqqi biometrik texnologiyaların sürətli inkişafına təkan verib. Biometrik texnologiyaların tətbiqi beynəlxalq terrorizm, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, habelə silah və narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi, qeyri-qanuni miqrasiyalar kimi təhlükəli fəaliyyətlərin qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır.
Bu barədə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəqət Mahmudova institutun 9 saylı şöbəsinin elmi seminarında çıxışı zamanı bildirib. “Elektron kitabxanalarda biometrik texnologiyaların tətbiqi imkanları” mövzusunda məruzəni təqdim edən Ş.Mahmudova qeyd edib ki, biometrik xarakteristikalara barmaq izləri, əlin forması, gözün qüzehli qişası, səsin parametrləri, sifətin elementləri və s. aid edilir. Biometrik texnologiyalardan hökumət səviyyəsində, iqtisadiyyat və elmi-texniki sahələrdə, eləcə də kriminalistikada geniş istifadə olunur.
Onun sözlərinə görə, dünyada eyni biometrik əlamətlərə malik iki insan tapmaq mümkün deyil. Bu baxımdan biometrik texnologiyalardan istifadə olduqca etibarlıdır. Biometrik identifikasiya zamanı məlumatlar xüsusi qurğu və ya skaner vasitəsilə rəqəmsal formaya çevrilir, təhlükəsizliyi təmin edilmiş verilənlər bazasında saxlanılır. İstifadəçi sistemə daxil olmaq istədikdə mikrofon, skaner və ya digər qurğuların köməyilə sistemə şəxsi biometrik parametrlərini daxil edir. Sistem həmin şəxsin biometrik göstəricilərini müəyyən edərək verilənlər bazasındakı məlumatlarla müqayisə edir və bunun əsasında insanın identifikasiyası baş verir.
“Müasir texnologiyaların sürətli inkişafı ilə yanaşı, təhlükəsizlik qaydalarının pozulması halları da artmaqdadır. Bütün müəssisələrdə olduğu kimi, elektron kitabxanalarda da biometrik texnologiyaların tətbiqinə böyük ehtiyac vardır”, – deyə bildirən məruzəçi elektron kitabxanalarda barmaq izləri üzrə identifikasiyanın digərləri ilə müqayisədə bir sıra üstünlüklərə (icazəsiz və ya qanunsuz istifadənin, oğurluq hallarının qarşısının alınması, təhlükəsizliyin yüksək səviyyədə təmin olunması və s.) malik olduğunu söyləyib.

Application of biometric technologies in e-libraries is the most important requirements 2016-04-22 12:29:06 / CONFERENCES
In modern times, scientific and technical progress has stimulated of the rapid development of biometric technologies. Application of biometric technologies plays an important role in the prevention of dangerous activities such as international terrorism, transnational organized crime, as well as weapons and drug trafficking, and illegal migration.
The chief project engineer of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD Shafagat Mahmudova gave detailed information on this topic at the seminar of Department No 9 of the institute. Mrs. Mahmudova presented a report on "Opportunities of the application of biometric technologies in e-libraries". Biometric characteristics include fingerprints, hand shape, iris, voice parameters, facial features and so on, she stated. Biometric technology is widely used by governments in economical, scientific and technical fields, as well as in forensic science.
According to her, it is impossible to find two people in the world having the same biometric features. In this regard, the use of biometric technology is very safe. In biometric identification, information is digitized with special device or scanner, and stored in a reliable database. The user accessing the system submits personal biometric settings through a microphone, scanner or other devices. The system determines biometric data of the person and compares them to the database and identifies the person.