Təbii fəlakətləri daha dəqiq proqnozlaşdırmağa imkan verən peyk orbitə çıxarılıb 2016-01-19 15:41:40 / KONFRANSLAR
ABŞ Kosmik Agentliyinin (NASA) dünya okeanının müşahidəsi üçün "Jason-3" peyki "Falcon 9" raketdaşıyıcısının köməyi ilə orbitə çıxarılıb və istifadəyə hazırdır. Bu barədə "NASA" nümayəndələri açıqlama veriblər.
"TASS" informasiya agentliyinin bildirdiyinə görə, "Jason-3" ABŞ və Avropa İttifaqı (Aİ) alimlərinin tədqiqatları üçün dünya okeanı səthini müşahidə etmək üçün nəzərdə tutulub. Gözlənilir ki, peykin köməyi ilə təbii fəlakətləri daha dəqiq proqnozlaşdırmaq, heyvanların miqrasiyasını izləmək, eləcə də iqlim dəyişikliklərinin effektini qiymətləndirmək mümkün olacaq.
Qeyd olunan peykdən əvvəl buraxılan "Jason-1" və "Jason-2" aparatları orbitə müvafiq olaraq 2001 və 2008-ci illərdə çıxarılıb. "Jason-1" fəaliyyətini 2013-cü ildə dayandırıb, "Jason-2" isə işini davam etdirir.

Natural disasters, allowing more accurate in predicting the satellite was launched into orbit 2016-01-19 15:41:40 / CONFERENCES
US Space Agency (NASA) for the observation of the world ocean, "Jason-3" satellite "Falcon 9" rocket carrier was launched with the help and ready for use. The "NASA" the statement said.
"TASS" news agency, according to "Jason-3" The US and the European Union (EU) for research scientists to observe the ocean's surface is provided. It is expected that more accurately predict natural disasters, with the help of the satellite, to watch the migration of animals, as well as to evaluate the effect of climate change will be possible.
Satellites mentioned earlier, "Jason-1" and "Jason-2" machines were launched in 2001 and 2008, respectively. "Jason-1" activity stopped in 2013, "Jason-2" he continues.