21-ci Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları sərgisinə start verildi 2015-12-07 11:23:17 / KONFRANSLAR
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində İKT üzrə ən iri ixtisaslaşmış tədbir olan 21-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları” – “Bakutel 2015” sərgisi öz qapılarını ziyarətçilərin üzünə açdı.
Bu il sərgi Azərbaycan, Belçika, Almaniya, Çin, BƏƏ, Rusiya, ABŞ, Türkiyə, Fransa və Yaponiya da daxil olmaqla, dünyanın 21 ölkəsini təmsil edən 203 şirkəti bir araya gətirəcək. Sərginin iştirakçıları arasında “ACER”, “Avirtel”, “Azercell Telecom”, “Azerkosmos”, “Azerfon”, “Azqtel”, “Airbus”, “Bakcell”, “BestComp Group”, “CISCO”, “Delta Telecom”, “Digital Source”, “HP”, “Huawei”, “IBM”, “LENOVO”, “R.I.S.K. Company”, “SAP”, “SINAM”, “Smart Systems Technology”, “Softline International”, “Schneider”, Sumqayıt Tenologitya Parkı, “Teleradio”, “Ultra Technologies”, “ZTE” və digər bu kimi aparıcı İKT şirkətləri, habelə Azərbaycanın mobil / rabitə operatorları, internet provayderləri və sistem inteqratorları, eləcə də tanınmış brendlərin distribyutorları var. “Eurodesign” şirkəti ardıcıl olaraq ikinci ildir ki sərginin qeydiyyat sponsorudur. İlk dəfə olaraq, “Bakutel 2015” sərgisinin kommunikasiya sponsoru qismində ölkənin ilk mobil operatoru - “Bakcell” şirkəti çıxış edir.
Yeni şirkətlərin diqqətini cəlb edən sərgidə bu il debütantların sayı iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edir və onların əksəriyyəti Azərbaycanın İKT bazarına böyük maraq göstərən xarici şirkətlərdir. Beləliklə, bu il sərgidə ilk dəfə olaraq “AVAYA”, “Google”, “Laboratoriya Kasperskoqo” və digər aparıcı dünya şirkətləri iştirak edirlər.
Sərgidə təqdim olunan 2015-ci ilin əsas tendensiyaları sırasında İT sahəsi üzrə yeni nəsil həll variantları, milli genişzolaqlı internet üzrə həll variantı, 4-5G mobil texnologiyalar, fiber-optik texnologiya və “bulud” texnologiyaları üzrə xidmətlər, elektron hökumət, “Smart Azerbaijan” layihəsi üçün yeni texnologiyalar, eləcə də informasiya təhlükəsizliyi yer alır. Sərgidə “Azerspace-2” ikinci telekommunikasiya peykini kosmik fəzaya buraxmağa hazırlaşan “Azercosmos” şirkəti kosmik texnologiya üzrə yenilikləri təqdim edir. İKT sahəsinin gündəlik həyat tərzinin müxtəlif sahələrinə fəal şəkildə nüfuz etməsi ilə əlaqədar olaraq, bir sıra şirkətlər sərgidə insanın gündəlik həyat və məişətini asanlaşdıran müxtəlif qadjetlərin təqdimatını keçirəcək.
Bunların arasında müxtəlif mobil tətbiqlər (“Azercell”), kiçik qurğu sayəsində daşıma, qoşma və 200-dən artıq kanalı izləməyə imkan verən səyyar kabel televiziyası (“Caspian Telecom”), sıfırdan müştəri mərkəzlərinin, eləcə də məlumat bazası üzrə sistemlərin və digər zəruri ofis proqramı və şəbəkələrinin yaradılması (“Avirtel”); rəqəmsal dünyanı uşaqlar üçün təhlükəsiz edən yeni texnologiyalar (“Kaspersky Lab”), istənilən televizoru “SMART” televizora çevirməyə və televizora on günlük arxivlə baxmağa imkan verən “MyvideoSmartBox” avadanlığı (“AG Telekom”) və s. yer alır.
“Azercosmos” və “Arianespace” şirkətləri arasında “Azerspace-2” ikinci telekommunikasiya peykinin kosmik fəzaya buraxılması haqqında sazişin imzalanması “Bakutel 2015” sərgisinin işgüzar proqramı çərçivəsində keçiriləcək mühüm tədbirlərdən birinə çevriləcək. İmzalama mərasimi Bakı Ekspo Mərkəzində “Azercosmos” şirkətinin stendində keçiriləcək.
Sərginin bütün qonaq və ziyarətçilərini işgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı, IT texnologiyalarından istifadə etməklə keçiriləcək sürprizlər, müsabiqələr və viktorinalar gözləyir.

21th Azerbaijan International Telecommunications and Information Technologies Exhibition has started 2015-12-07 11:23:17 / CONFERENCES
Today in Baku Expo Center, the largest ICT event in the 21-th International Exhibition "Telecommunications and Information Technologies" - "BakuTel-2015" exhibition opened its doors to visitors.
This year's exhibition, Azerbaijan, Belgium, Germany, China, UAE, Russia, USA, Turkey, France and Japan, including 203 companies representing 21 countries from around the world will bring. Among the participants of the exhibition "ACER", "Avirtel", "Azercell Telecom", "Azerkosmos", "Azerfon", "Azqtel", "Airbus", "Bakcell", "BestComp Group", "CISCO", "Delta Telecom" "Digital Source", "HP", "Huawei", "IBM", "LENOVO", "RISK Company "," SAP "," Sinam "," Smart Systems Technology "," Softline International "," Schneider ", Sumgait Tenologitya Park," TV "," Ultra Technologies "," ZTE "and other leading ICT companies, as well as the mobile / telecom operators, Internet service providers and system integrators, as well as distributors are well-known brands. "Eurodesign" company registration, sponsor of the event for the second year in a row. For the first time, "BakuTel-2015" Exhibition sponsored the country's first mobile operator - "Bakcell" company.
The number of newcomers attracted the attention of new companies at the fair this year, 15% of the total number of participants, and most of them are showing great interest in the ICT market to foreign companies. Thus, for the first time this year, "AVAYA", "Google", "Laboratory Kasperskoqo" and other leading companies in the world are taking part.
Among the main trends for 2015 presented in the exhibition area of ​​the new generation of IT solutions for the broadband solution, 45G mobile technologies, fiber-optic technology and "cloud" technology services, e-government, "Smart Azerbaijan" new technologies for the project, as well as information security takes place. The "Azerspace-2" is preparing to release a second telecommunications satellite into space, "Azercosmos" provides updates on space technology company. ICT sector to actively penetrate into various aspects of daily life in relation to the person's daily life and facilitate a number of companies at the exhibition will be presented in a variety of gadgets.
Among these various mobile applications ("company"), thanks to a small device portability, which allows you to watch the trailer and traveling more than 200 channels of cable television ("Telecom"), customer centers from scratch, as well as for database systems and other necessary office program and the creation of networks ("Avirtel"); New technologies in the digital world safer for children ("Kaspersky Lab"), any TV "smart" TV and turn on the TV to watch the daily Archive "MyvideoSmartBox" Equipment ("AG Telekom") and others. takes place.
The exhibition will be accompanied by a series of workshops as part of the business program. 2 seminar on December 3, "Furukawa practical seminar: fiber-optic cables and optical fiber solutions of the leading welding technology" ("Furukawa Electric"), and "Perfect Communications" ("Smart Network Group") will be held at the seminar. "CISCO" everyone in the company who wish to be held on December 4-5 "routing and switching CCNA" (11: 00), "Linux" (at 12: 30), "Internet of Things" (14:00 at) invites trainings.
"Azercosmos" and "Arianespace" companies "Azerspace-2" to sign an agreement on the launch of the second satellite into space, "BakuTel-2015" exhibition to be held in the framework of the business program will be one of the important measures. The signing ceremony of the Baku Expo Center "Azercosmos" will take the stand.
In addition to all the guests and visitors of the exhibition, meetings and negotiations, through the use of IT technologies will be surprises, competitions and quizes.