Fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul imtahanları test texnologiyaları əsasında keçirildi 2015-11-30 17:50:44 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul imtahanları akademiya üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada test texnologiyaları əsasında kompüterlər vasitəsilə keçirildi. İmtahanda 82-si Azərbaycan, 8-i isə rus bölməsi olmaqla 90 nəfər iştirak edirdi.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) keçirilən fəlsəfə fənni üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı prosesi ilə tanış oldu.
Sonra AMEA prezidenti A.Əlizadə, imtahanların qəbul edilməsi məqsədilə yaradılmış komissiyanın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, üzvləri fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Əbülhəsən AbbasovFərman İsmayılovZaur Bağırov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəhbəri, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərovun iştirakı ilə “dəyirmi masa” keçirildi.
İmtahanda iştirak edənlərin fəlsəfə fənnindən biliklərinin obyektiv qiymətləndirilməsi üçün yeni mexanizmlərin tətbiq edildiyini bildirən akademik A.Əlizadə fəlsəfə imtahanlarının 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncama əsasən test texnologiyaları əsasında keçirildiyini söylədi.
Müzakirələr zamanı Azərbaycan elminin qarşısında dayanan mühüm vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində akademiyada görülən tədbirlər, elm və təhsil sahəsində aparılan islahatların əsas hədəflərindən söz açıldı. AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsinin müvafiq sahələr üzrə alim və mütəxəssislərin yetişdirilməsində mühüm rol oynayacağı və Azərbaycan elminin inkişafına böyük töhfələr verəcəyi qeyd olundu.
İmtahanların yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirən komissiya üzvləri TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sisteminin imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsinə şərait yaratdığını söylədilər.

Doctorate examinations were based on the philosophy of testing technologies 2015-11-30 17:50:44 / CONFERENCES
Doctorate in philosophy at the Institute of Information Technology on the academy's centralized test exams were based on technologies through computers. Examination of 82, including 8 of 90 people took part in the Russian sector.
First, the President of ANAS, academician Akif Alizade Institute of Information Technology Training Innovation Center (TIC) at the entrance exams to the doctorate on the subject of philosophy was familiar with the process.
A.Alizade, president of the National Academy of Sciences, the chairman of the Commission for the purpose of examining the corresponding member Bakhtiyar Aliyev, members of the Doctors of Philosophy Abulhasan Abbasov, Farman Ismayilov, Zaur Bagirov, head of the Department of Science and Education of the office of the Presidium of the National Academy of Sciences, Doctor of Technical Sciences Aminaga Sadigov and Technology deputy director of the Institute of Information Technology, with the participation of PhD Rashid Alakbarov "round table" was held.
The philosophy of those who participated in the examination of new mechanisms for the implementation of an objective assessment of knowledge has been the subject of academic philosophy Alizadeh exams According to the order dated June 9, 2015, on the basis of the technologies being tested, he said.
During the discussions, the science academy, the measures taken to implement the important tasks facing science and education reforms was the main targets. NASA received a doctoral degree and doctoral exams at the base of technologies play a major role in the training of scientists and experts in relevant fields and will contribute to the development of science in Azerbaijan was celebrated.
Examination of the members of the commission that organized the high-level video surveillance system installed in the CDM to ensure transparency in the examination process more objective assessment of the conditions and the skills of those involved in the exams, they said.