AMEA-nın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqinin nəticələri açıqlandı 2015-11-06 12:56:18 / KONFRANSLAR
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair monitorinqin nəticələri açıqlanıb. AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bu haqda geniş təqdimatla AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edib.
R.Əliquliyev informasiya əsrində istənilən qurumun, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və istismarının zamanın tələbi olduğunu qeyd edib. Elmi portal və saytların elmi fəaliyyətin təbliğinin yüksək səviyyədə təşkili, cəmiyyətin elmi informasiyaya olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynadığını  bildirib.
Monitorinqin nəticələrini təqdim edən AMEA-nın akademik-katibi monitorinqin veb-saytların dizaynı, informasiya və proqram təminatı, informasiyanın aktuallığı və digər tələblər üzrə aparıldığını nəzərə çatdırıb. Son illər akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edən R.Əliquliyev elmi qurumların əksəriyyətinin veb-saytının mövcud olduğunu söyləyib. Hər bir institut və təşkilatın fəaliyyətinin işıqlandırılması və geniş təbliğatında saytların rolunu qeyd edərək informasiya təminatının aktual vəziyyətdə saxlanılmasının başlıca şərtlərdən olduğunu bildirib. O, veb-saytların proqram təminatı və dizaynının müasir tələblərə müvafiq olaraq hazırlanmasının da əhəmiyyətini qeyd edib.
Akademik-katib həmçinin elmi müəssisə üzrə dissertasiya işlərinin müdafiəsi haqqında məlumatların və avtoreferatların elektron versiyalarının mütəmadi olaraq veb-saytlarda yerləşdirilməsi, “İnnovasiya” bölməsinin yaradılmasının vacibliyindən də söz açıb. Saytların yaradılması və istismarı ilə bağlı işlərə elmi-metodiki rəhbərliyin həyata keçirilməsi, fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili üçün veb-qrupların yaradılması, treninqlərin keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
İnstitut direktoru saytlarda yerləşdirilən materialların müxtəlif dillərdə təqdimi məsələsinə də toxunub. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əksəriyyətinin veb-saytının 3 dildə fəaliyyət göstərməsinin müsbət göstərici olduğunu vurğulayıb. “Saytların müxtəlif dillərdə olması informasiyanın, əsasən də Azərbaycan elmində əldə olunan nailiyyətlərin geniş oxucu kütləsinə, dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından daha məqsədəuyğundur”.
R.Əliquliyev AMEA-nın www.science.gov.az rəsmi veb-portalının fəaliyyəti və idarə olunması sahəsində əldə olunmuş səmərəli təcrübəni nümunə gətirərək, elmi müəssisə və təşkilatlara bu təcrübədən yararlanmağı tövsiyə edib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqinin nəticələrinə əsasən hər bir təşkilat üçün xüsusi arayış hazırlanıb.  Arayışlarda veb-saytın müvafiq tələblərə uyğunluğu göstərilib, aşkar olunan nöqsanlar qeyd olunub.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyəti 15 iyul 2015-ci il tarixdə “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi haqqında” qərar qəbul etmişdir. Qərarın icrası AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır. Monitorinqin aparılması üçün institut tərəfindən “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair tələblər” hazırlanmışdır. Sənəd AR Nazirlər Kabinetinin 4 sentyabr 2012-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər” əsasında işlənilmişdir.
İclasda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının yaradılması və idarə olunması ilə bağlı Qərar qəbul edilib. Qərara görə, AMEA üzrə veb-saytların monitorinqi müntəzəm olaraq aparılacaq. Bundan əlavə, sənəddə elmi müəssisə üzrə dissertasiya işlərinin müdafiəsi haqqında məlumatların və avtoreferatların elektron versiyalarının mütəmadi olaraq veb-saytlarda yerləşdirilməsi, “İnnovasiya” bölməsinin yaradılması, elmi müəssisə üzrə Elmi Şuranın iclasları, elmi seminarlar, görüşlər, əməkdaşların elmi əsərləri haqqında məlumatların müntəzəm olaraq veb-saytların “Xəbərlər” bölməsində yerləşdirilməsinin təşkili kimi məsələlər də yer alıb. Saytların yaradılması və istismarı ilə bağlı işlərə elmi-metodiki rəhbərliyin həyata keçirilməsi, fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili üçün veb-qrupların yaradılması, treninqlərin keçirilməsi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə olunub.
Qərarda həmçinin Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurası və elmin istiqamətləri üzrə Problem şuralarının, AMEA-nın Elmi Bölmələrinin, o cümlədən AMEA-nın “Elm TV” İnternet-televiziyasının veb-saytlarının yaradılması da nəzərdə tutulub.

ANAS institutes and organizations announced the results of the monitoring of web-sites 2015-11-06 12:56:18 / CONFERENCES
ANAS scientific institutions and organizations in the creation and management of web-sites on the monitoring results. The story about the meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences, academician-secretary of the Institute of Information Technology, said at an academic Rasim Aliguliyev.
Any scientist in the information age, as well as scientific institutions and organizations of the National Academy of Sciences, the creation and operation of web-sites at the request of the time, he said. And portal sites in the promotion of scientific activities at a high level, the scientific community has played an important role in meeting the demand for information.
Academician-secretary of the National Academy of Sciences, which presents the results of the monitoring, monitoring of web sites design, information and software, information and other requirements drew attention to the urgency. In recent years, the creation of web-sites of scientific institutions and organizations in the important work of scientific institutions noted that the majority of the website that the scientist said. Each institute and a wide range of activities of the organization and promotion of sites highlighting the role of the main conditions of the provision of information to maintain the current situation, he said. He is the modern requirements of web sites and software also stressed the importance of preparation respectively.
Academician-Secretary-General on the protection of the dissertations on scientific data and synopses are placing electronic versions of Web sites on a regular basis, "Innovation" section also spoke about the importance of the establishment. The establishment and operation of sites associated with the implementation of the scientific-methodical work of the administration, for organizing the activities of the groups website, said the need for training.
Director of the Institute of materials in different languages, the presentation touched on websites. The majority of scientific institutions and organizations functioning in 3 languages, the website noted that a positive indicator. 'Sites have information in different languages, according to the readers of the achievements of science, in terms of delivering the most valuable. "
ANAS scientist www.science.gov.az official web-portal activity and management experience in the field as an example of that, scientific institutions and organizations to benefit from this experience recommended.
Note that the ANAS web-sites of scientific institutions and organizations, according to the results of monitoring the specific reference is made to any organization. References to compliance with the relevant requirements of the website, it was noted deficiencies found.
Recall that the Presidium of the National Academy of Sciences on July 15, 2015, "ANAS scientific institutions and organizations on the monitoring of web-sites" made a decision. Assigned to the implementation of the decision Institute of Information Technology. Monitoring by the institute to carry out "scientific institutions and organizations of NASA requirements for creating and managing web-sites" has been developed. The document Cabinet of Ministers decision dated September 4, 2012 "approved by the state authorities and the management of information resources on the Internet Requirements" developed on the basis of.
ANAS institutes and organizations in the creation and management of web-sites related to the decision was made. According to the decision, on the web sites of the monitoring will be conducted on a regular basis. In addition, the document on the protection of dissertations on scientific data and synopses are placing electronic versions of Web sites on a regular basis, "Innovation" section, the Scientific Council on the scientific sessions, scientific workshops, meetings, scientific works employees on a regular basis information on the Web sites in the "News" section includes issues such as the organization of the deployment. The establishment and operation of sites associated with the implementation of the scientific-methodical work of the administration, for organizing the activities of the groups website, has been entrusted to the Institute of Information Technology training.
The decision of the Republican Scientific Research Organization and Coordination Council and the councils of the problem areas of science, ANAS scientific departments, including the National Academy of Sciences "Elm TV" Internet TV is expected to open web-sites.