Fəlsəfə və elmlər doktoru elmi dərəcələri universitetlər tərəfindən veriləcək 2015-10-29 17:24:16 / KONFRANSLAR
Ali Attestasiya Komissiyasının nəzarətindən 2 universitetin çıxarılması elmi dərəcələrin verilməsinə dair Avropa sisteminin reallaşdırılmasında ilk addımdır
Artıq 2016-cı ildən etibarən fəlsəfə və elmlər doktoru elmi dərəcələri Moskva Dövlət Universiteti və Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti tərəfindən veriləcək. Bununla bağlı Rusiyanın Təhsil və Elm Nazirliyi “Elm və dövlət elmi-texniki siyasət haqqında” və “M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti və Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti haqqında” qanunlara müvafiq düzəlişlər hazırlayıb. Dövlət elmi attestasiya qaydalarında dəyişikliklər haqqında qanunlayihəsi Rusiyanın qanunvericilik fəaliyyəti üzə komissiyası tərəfindən qəbul edilib.
Qanun layihəsinə görə, elmi dərəcələrin verilməsi, ləğv olunması və bərpası üzrə səlahiyyətlərin bir hissəsinin aparıcı təhsil müəssisələrinə, elmi və digər təşkilatlara verilməsi təklif olunur. Bu, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına, elmi kadrların attestasiyası məsələlərində təşkilatların və alimlərin nüfuzunun və inzibati məsuliyyətinin artmasına imkan verəcək. Həmçinin təhsil qurumlarına müstəqil olaraq fəlsəfə və elmlər doktoru elmi dərəcələrinin verilməsi, diplomların müvafiq formalarını təsdiq etmək, Dissertasiya şuralarını yaratmaq və onların səlahiyyətlərini müəyyən etmək, fəaliyyətinə xitam vermək və bərpa etmək, elmi dərəcələrin verilməsi, dissertasiya işlərinin təqdimi və müdafiəsi, elmi dərəcələrin ləğv olunması və bərpası və s. qaydaları təsdiq etmək hüququ verilib.
Növbəti mərhələrdə Rusiyanın digər ali məktəblərində də bu təcrübənin tətbiqi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, ABŞ, İngiltərə, Fransa və digər ölkələrdə elmi dərəcələr universitetlər tərəfindən verilir.

Philosophy and Doctor of Science degrees will be given by universities 2015-10-29 17:24:16 / CONFERENCES
2 university degrees from the transfer of control of the Higher Attestation Commission of the European system is the first step in the implementation of
Already since 2016, and Doctor of Science degrees in philosophy from Moscow State University and St. Petersburg State University will be given. In this connection, the Russian Ministry of Education and Science, "Science and state scientific-technical policy" and "Lomonosov Moscow State University and St. Petersburg State University on" The law has adjusted accordingly. The draft law on amendments to the rules of scientific certification was adopted by the Commission in the face of Russia's legislative activity.
According to the bill, awarding academic degrees, leading to the cancellation of a portion of powers and for the rehabilitation of educational institutions, scientific and other organizations is proposed. It is the training of highly qualified scientific personnel matters certification organizations and academics will increase the prestige and administrative responsibility. Also, regardless of philosophy and doctor of sciences degree of educational institutions, giving diplomas to confirm the appropriate forms, dissertation councils to create and define their powers, and to restore to cease activity, scientific degrees, giving the offering and the defense of dissertations, and the cancellation of Degrees rehabilitation and so on. given the right to approve the rules.
The next stage is to apply this experience in Russian high schools.
It should be noted that the US, Britain, France and other countries, academic degrees granted by universities.