AMEA üzrə Elektron elmin inkişafına dair Fəaliyyət Planı təsdiq olunub 2015-07-09 09:16:32 / KONFRANSLAR
Elektron dövlətin seqmentlərindən biri olan Elektron elm AMEA-nın institut və təşkilatlarının, eləcə də respublikanın digər elmi qurumlarının fəaliyyətinin səmərəliliyini yüksəltmək məqsədi daşıyaraq, onların müasir İKT-nin tətbiqi ilə yenidən qurulması və vahid bir onlayn elmi infrastrukturun formalaşdırılması üçün nəzərdə tutulur.
Bu fikirləri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında 2015-ci il üçün AMEA üzrə Elektron elmin inkişafina dair Fəaliyyət Planı haqqında çıxışı zamanı səsləndirib.
“Son zamanlar informasiya texnologiyalarının elmi fəaliyyətin müxtəlif istiqamətlərində tətbiq olunması ilə bağlı kompleks işlər həyata keçirilir”, - deyə bildirən R.Əliquliyev Elektron elmin formalaşması və inkişaf etdirilməsi istiqamətindəki tədbirlərin Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunmuş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” və Milli Strategiyanın icrası üzrə Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi ilə əlaqədar olduğunu bildirib. Müasir dövrdə ən son texnologiyalar əsasında elmin informasiya təminatının formalaşdırılması və elmdə idarəedici qərarların qəbul edilməsinə dəstəyin təmin olunmasına böyük ehtiyac duyulduğunu deyən R.Əliquliyev AMEA-nın Ümumi Yığıncağının 29 aprel 2014-cü il tarixli iclasında akademiyada Elektron elmin inkişafı ilə bağlı tədbirlərin görülməsi istiqamətində qərar qəbul olunduğunu xatırladıb.
Alim 2014-cü il üçün AMEA üzrə “Elektron elmin monitorinqi” informasiya sisteminin yaradılması və müvafiq indikatorlar üzrə analizin aparılması kimi bir çox işlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) Elektron elmin texnoloji platforması olan AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) infrastrukturunun 95 faizinin Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) dəstəyi ilə fiber-optik kabel əsasında qurulduğunu, texniki imkanlarının artırılmasından sonra İnternetə çıxış sürətinin 270 Mbit/san-ə çatdırıldığını və 4000-dən çox fərdi kompüterin bu şəbəkəyə qoşulduğunu söyləyib. Bildirib ki, hazırda şəbəkənin Data Mərkəzinin hesablama gücü 14 teraflops, yaddaşının həcmi isə 200 terabayt təşkil edir.
Akademik AzScienceNet şəbəkəsinin fasiləsiz istismarı və inkişafının təşkili, Data Mərkəzin istismarı, keyfiyyət göstəricilərinin yaxşılaşdırılması və maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, AMEA üzrə böyük hesablama gücünə və yaddaş resurslarına tələbatı olan elmi araşdırmalara İnternet üzərindən bulud servislərinin göstərilməsi, o cümlədən AMEA üzrə Wi-Fi və Eduroam şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsi, AMEA-nın regional elmi bölmə və mərkəzlərində distant tədris mərkəzlərinin yaradılması və onların fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətlərində planlaşdırılmış işlərin AMEA üzrə Elektron elmin inkişafına dair Fəaliyyət Planında öz əksini tapdığını söyləyib. Qeyd edib ki, AMEA çərçivəsində AzScienceNet üzərindən “Elm TV” İnternet televiziyasının daxili şəbəkəsinin yaradılması və elmi müəssisə və təşkilatların veb-resurslarının Data Mərkəzdə saxlanılması, o cümlədən hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi və digər istiqamətlərdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir.
Müxtəlif təyinatlı informasiya sistemlərinin yaradılması məsələsinə toxunan R.Əliquliyev AMEA-nın bu istiqamətdə fəaliyyətini daha da genişləndirdiyini qeyd edib. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, ictimai qurumlarının veb-resurslarının yaradılması işlərinin davam etdirildiyini və bu resurslarının monitorinqinin aparılaraq onlara elmi-metodiki və texnoloji dəstəyin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının inzibati-təsərrüfat fəaliyyətinin informasiyalaşdırılması üçün proqram sistemlərinin işlənilməsi, doktoranturaya qəbul və minimum imtahanlarının test texnologiyaları əsasında hazırlanması üçün proqram məhsullarının işlənilməsi, elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin yaradılması, o cümlədən respublika elmi-tədqiqatlarının əlaqələndirmə şurası və onun elmi şuraları üçün informasiya sistemlərinin yaradılması görüləcək işlər sırasındadır.
AMEA-nın fəaliyyət göstərdiyi 70 il ərzində çoxsaylı arxiv materiallarının toplandığını nəzərə çatdıran akademik bu foto, audio və video materialların pərakəndə xarakter daşıdığını qeyd edərək bu gün müasir İKT vasitələri ilə onların vahid bir resursa çevrilməsi, idarə olunması, axtarışının sürətli həyata keçirilməsi, keyfiyyətli saxlanılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Bu məqsədlə AMEA üzrə foto, video və audio materialların AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində etibarlı saxlanması və istifadəsinin təşkili üçün Multimedia qalereyasının yaradılması istiqamətində müvafiq işlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Elektron elmin formalaşmasının elmi-praktiki problemlərinin araşdırılmasının vacibliyindən danışan R.Əliquliyev bu məqsədlə “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və perspektivləri” Ümumrespublika elmi-praktiki seminarı, “Elektron kitabxanaların formalaşması problemləri” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransı və “BigData: problemləri, imkanları və perspektivləri” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA-nın əldə etdiyi nailiyyətlərin regionlara ötürülməsi məqsədilə AMEA Gəncə Bölməsində Distant Tədris Mərkəzinin yaradılması istiqamətində işlərin başa çatdırıldığını qeyd edən akademik cari ilin iyul ayının 6-da AMEA Naxçıvan Bölməsində də Distant Tədris Mərkəzinin açılışının nəzərdə tutulduğunu dilə gətirib.
Akademik, həmçinin Elektron elmin ölkədaxili və beynəlxalq inteqrasiyasının inkişaf etdirilməsinin vacibliyini önə çəkib. Onun sözlərinə görə, bu yaxınlarda AzScienceNet EKŞ Avropa elm və təhsil şəbəkəsinin formalaşdırılmasına məsul olan GEANT Assosiasiyasında milli şəbəkə operatoru kimi qeydiyyatdan keçmişdir.
R.Əliquliyev Elektron elmin formalaşma vəziyyəti, imkanları və perspektivləri haqqında media vasitələri ilə ictimaiyyətin daim məlumatlandırılması, o cümlədən Elektron elmə dair biliklərin populyarlaşdırılması və təbliğinin zəruriliyini vurğulayıb.

The Action Plan was approved for the development of science in the electronic 2015-07-09 09:16:32 / CONFERENCES
NASA is one of the segments of the electronic government, e-science institutes and organizations, as well as other scientific institutions of the republic with the aim of increasing the efficiency of their modern reconstruction with the use of ICT and is intended to form a single line scientific infrastructure.
The opinions of the Academy of Sciences, academician-secretary of the Institute of Information Technologies, academician of ANAS Rasim Aliguliyev for the year 2015 on the Action Plan for the development of science at the Electronic said.
"Recently, on applying information technology to complex scientific activities are carried out in various directions", - he noted scientist in the formation and development of e-science measures taken by the Azerbaijani President Ilham Aliyev of Azerbaijan Republic "on the development of information society in 2014 The National Strategy for the years of 2020 "and the implementation of the National Strategy on the implementation of the State Program said.the statement.
Scholars for 2014, the year of the "e-science" Monitoring the implementation of information system and analysis of relevant indicators such as the work was carried out.
Institute of Information Technology (IIT), electronic science and technology platform AzScienceNet-computer network (SCN) 95 percent of the infrastructure of the Ministry of Communications and Information Technologies (MCIT) with the support of the establishment on the basis of fiber-optic cable, Internet access, then the rate of increase technical capacity of 270 Mbit / san and over 4000 delivered to the PC connected to the network, he said. That said, the network's data center computing power currently 14 performance, memory capacity of 200 terabytes.
AzScienceNet continuous operation and development of academic organization, Data Center Operations, quality indicators improve and strengthen the material-technical base, the computing power and memory resources on the needs of the scientific research on the Internet to the cloud of services, including Wi-Fi and on NASA Eduroam expansion of network infrastructure, regional research division of NASA centers and distance education centers to support their activities in the direction of the planned activities are reflected in the Action Plan for the development of e-science, he said. He noted that AzScienceNet as part of the "Science TV" Internet TV network of scientific institutes and organizations in the creation and maintenance of web-resources of the Data Center, as well as hosting and support services carried out in other directions.
With regard to the different types of information systems, further expanding its activities in this direction NASA scientist said. NASA scientific institutions and organizations, public agencies and the creation of web-resources of the continuation of the work carried out and the resources to monitor the implementation of scientific and methodological and technological support, he said.
According to NASA scientists, administrative and economic activities of enterprises and organizations in the development of information technology systems for the program, doctoral exams and the minimum software products based on technologies developed for the preparation, electronic document management system, as well as the coordination of scientific research and its board Among the information systems for the academic councils work to be done.
For 70 years, the activity of numerous academic Noting collected archival materials such as photos, audio and video materials, noting the importance of ICT in today's modern transformation by means of a single resource, management, speed the implementation of the search for, high-quality the need to maintain said. The purpose of the photo, video and audio materials for the organization AzScienceNet Multimedia Gallery Data Center, for the establishment of safe storage and use of the work was carried out.
Speaking of the importance of scientific and practical problems in the investigation of the formation of e-science scientist for this purpose, "AzScienceNet: current status, opportunities and prospects" republican scientific-practical seminar "Problems of formation of electronic libraries" Republican scientific-practical conference on the theme "BigData: challenges, opportunities and prospects "said the Republican Scientific and Practical Conference to be held. In order to transfer the achievements of NASA Ganja regions towards the establishment of the Center for Distance Education Department, which celebrated the completion of the academic year, on July 6, the opening of the Center for Distance Education foreseen in Nakhchivan Department said.
Academics, as well as e-emphasized the importance of science in the domestic and international integration. According to him, the recent European research and education network AzScienceNet which is responsible for the formation of a national network GEANT Association was registered as the operator.
He is the condition of the formation of e-science, the public and the media are constantly informed about the opportunities and prospects, including the promotion and popularization of knowledge on e-emphasized the importance of science.