Rusiyada ilk dəfə neyroşəbəkə hakatonu keçiriləcək 2015-07-03 09:35:33 / KONFRANSLAR
Rusiyada dərindən öyrənmə və süni intellekt üzrə ilk “DeepHack” hakaton 19-24 iyul tarixlərində Moskva Fizika-Texnika İnstitutunda (MFTİ) keçiriləcək.
Hakaton (ing. hackathon) “hack” – haker və “marathon” - marafon sözlərindən yaranıb. Bu, bədniyyətlilərin deyil, sözün əsl mənasında, peşəkar hakerlərin, yəni, proqram təminatı üzrə müəxəssislərin hər-hansı bir problemin kreativ həlli üzərində yarışmasıdır.
Yarışmada tələbə, aspirant, gənc alim və İT üzrə peşəkarlara elmi tədqiqatlarda və istehsalatda istifadə olunan maşın təliminin nadir metodlarının axtarışı üçün tapşırıqlar veriləcək. Dərin öyrənmə strateji planlaşdırmanı bacaran proqramın yaradılması üçün konkret fəaliyyət üçün daha yaxşı alqoritmin seçimini nəzərdə tutur. Məsələn, “Google Deep Mind” startapı müasir neyroşəbəkələrin oyunlarda strategiyanı insanlardan daha yaxşı seçim etmək bacarığını göstərib.
lenta.ru saytının məlumatına görə, hakaton çərçivəsində dərindən öyrənmə, xərçəng və qocalma üzrə bioinformatikadan mühazirələr aparılacaq, iştirakçılar isə İsveçrədə keçiriləcək qocalma bioinformatikası üzrə beynəlxalq hakatona dəvət olunacaqlar.
Neyrokoqnitiv sistemlər üzrə aparıcı mütəxəssislərdən olan Mixail Bursev yarışmanın önəmliyini qeyd edərək deyib: “Hakaton intellektual sistemlər sahəsi üzrə tədqiqatçılara təcrübə mübadiləsi aparmağa, və çox güman ki, müasir kompüter elmlərinin fundamental problemlərindən birinin  həllində irəliləməyə imkan verən orijinal yanaşmaları tapmağa imkan verəcək”.
Tədbirin təşkilatçıları Qabaqcıl Biotexnologiyalara Dəstək Fondu və MFTİ-nin İnnovativ təhsil texnologiyaları laboratoriyasıdır.

Russia is the first in-depth learning and artificial intelligence, "DeepHack" hakaton Moscow Physical-Technical Institute on July 19-24 (MFTI) will be held.
Hakaton (eng. Hackathon) "hack" - hackers and "marathon" - appeared in the words of the marathon. It is not bədniyyətlilərin, literally, professional hackers, namely, software for the creative solution to a problem on any muəxəssislərin contest.
Competition for students, graduate students, young scientists and scientific research on IT professionals and the unique methods used in the production of training will be given instructions for the search. Deep learning concrete action for the creation of strategic planning for the program managed to provide for a better choice of algorithm. For example, "Google's Deep Mind" startapı modern neyrosəbəkələrin strategy games has been the ability of people to make better choices.
According to lenta.ru, hakaton deep learning framework, cancer and the aging of the biocomputer will be lectures, participants will be invited to be held in Switzerland aging bioinformatikası international hakatona.
Mikhail Bursev Neyrokoqnitiv leading specialists systems, noting the importance of the competition, said: "Hakaton researchers to exchange experience in the field of intelligent systems, and more likely to progress in solving the fundamental problems of modern computer science, which allows you to find an original approach."
Advanced Biotechnologies Support Fund and the organizers of the event's innovative educational technology laboratory MFTI.