İyunun 9-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AR Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Akademiyasının rəisi general-leytenant Heydər Piriyev, Müdafiə Nazirliyinin Döyüş Hazırlığı və Hərbi Təhsil İdarəsinin rəisi polkovnik Murad Həmidov və professor Tahir Pənahovla görüş keçirildi. Məqsəd iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olmuşdur.
Qonaqlar institutun maddi-texniki bazası və burada yaradılmış innovativ şərait, o cümlədən müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş auditoriyalarla yaxından tanış oldular.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevqonaqlara institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında məlumat verərək 2003-cü ildən AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarına əsasən ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesinin bu mərkəzdə həyata keçirildiyini qeyd etdi. Dərslərin institutun alim və yüksəkixtisaslı mütəxəssisləri tərəfindən tədris edildiyini qonaqların nəzərinə çatdırdı.
2003-cü ildən indiyədək 14 mindən çox doktorant və dissertanta İnformatika fənninin tədris edildiyini söyləyən R.Əliquliyev burada 2011-ci ildən distant tədris xidmətlərinin göstərildiyini bildirdi. Naxçıvan və Gəncədə yaşayan doktorant və dissertantların İnformatika fənni üzrə təşkil edilmiş kursları məsafədən dinlədiklərini və gələcəkdə digər bölgələrdə də Distant Tədris Mərkəzlərinin yaradılmasının planlaşdırıldığını vurğuladı.
Qonaqlar müasir kompüter, proyektor və elektron lövhələrlə təchiz olunmuş auditoriyalarla, tədrisin keyfiyyətinə nəzarət üçün mərkəzdə quraşdırılmış video-müşahidə sistemi və Distant Tədris Mərkəzi ilə tanış oldular.
Doktorluq imtahanlarının elektron test üsulu ilə həyata keçirildiyini söyləyən R.Əliquliyev bu sistemin imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini dilə gətirdi.
Sonra qonaqlar Elektron Kitabxana Mərkəzi və burada oxucular üçün yaradılmış şəraitlə tanış oldular. Akademik Rasim Əliquliyev mərkəzin beynəlxalq standartlara cavab verdiyini, ən müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra qonaqlara Elmi Tədqiqatlar Mərkəzində faəliyyət göstərən şöbələrin elmi istiqamətləri və İnternet-kafenin fəaliyyəti haqqında məlumat verildi.
Qonaqlar AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinin Verilənlərin Emalı Mərkəzində (Data Center) oldular. R.Əliquliyev bildirdi ki, texniki göstəricilərinə görə beynəlxalq standartlara cavab verən AzScienceNet şəbəkəsi AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, institutların alim və mütəxəssislərinin dünya elmi mühitinə inteqrasiyası və dünyanın tanınmış beynəlxalq elmi bazalarından geniş istifadəsinə imkan yaradır.
Onlara həmçinin “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatının fəaliyyəti, əsasən Yaponiya və Almaniya istehsalı olan genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verildi.
Qonaqlar yüksək texnologiyalar və müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş institutda əməkdaşlar üçün yaradılmış innovativ şəraitin əməkdaşların fəaliyyətinin səmərəliliyi və məhsuldarlığının artırılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdilər.

Institute of Information Technology Meeting 2015-06-10 16:56:34 / CONFERENCES
On June 9, the chief of the Military Academy of the Armed Forces Institute of Information Technologies of Azerbaijan, Lieutenant-General Haydar Piriyev, combat training and Military Education Department of the Ministry of Defense, Colonel Murad Hamidov, and Panahov Professor Tahir was held. The aim was to discuss the prospects of cooperation between the two institutions.
Guests institute innovative material-technical base and the conditions created here, as well as equipped with modern technologies were introduced to audiences.
Academician-Secretary of the National Academy of Sciences, director of the institute, academician R.Aliguliyev guests by providing information about the Training Innovation Center under the President of Azerbaijan since 2003, by the decision of the Presidium of the Supreme Attestation Commission and the country's teaching computer science doctoral candidates and doctoral exams -making process is carried out at the center, he said. The lessons are taught by highly skilled specialists of the institute and scientists brought to the attention of visitors.
Since 2003, more than 14 doctoral students and candidates who had been teaching computer science distance education services since 2011. He is shown here reported. Nakhchivan and Ganja organized on the subject of computer science courses in the range of post-graduates listening to the Centers for Distance Education in other regions is planned in the future, he stressed.
Guests of the modern computer, projector, and the audiences equipped with electronic boards, video-surveillance system installed in the center to control the quality of teaching and got acquainted with the Center for Distance Education.
He is a doctor's examination of the system that has been implemented by the method of electronic test to ensure transparency in the examination process and examination skills of the participants expressed the importance of a more objective assessment.
The guests familiarized with the Electronic Library Center and the readers were. Academic R.Aliguliyev center that meets international standards, had been equipped with the most modern technical equipment.
Then the guests Scientific Research Center operating departments were informed about the activities of the scientific directions and Internet cafe.
Guests AzScienceNet Data Processing Center (Data Center) were. He reported that, according to the technical specifications that meet international standards AzScienceNet more efficient organization of the National Academy of Sciences institutes and organizations, institutions, scientists and experts from the scientific world and the world's leading international integration environment allows the use of a wide range of scientific databases.
They also "Information Technologies" publishing activities, mainly from Japan and Germany widescreen, high-speed digital printing equipment, various books, textbooks and magazines were informed about the work done in connection with the publication.
Guests at the institute equipped with modern high-tech and innovative environment for employees in terms of increasing the efficiency and productivity of employees noted importance.