İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Elsevier” beynəlxalq elmi bazasının nümayəndələri ilə görüş keçirildi 2015-06-03 12:36:47 / KONFRANSLAR
İyunun 2-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda“Elsevier” beynəlxalq elmi bazasının Türkiyə və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə nümayəndəsi Ayhan Akanay Saracoğlu və Rusiya, Ukrayna və Belarus üzrə nümayəndəsi Marat Fatkhoulline ilə görüş keçirildi. Məqsəd Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasında mühüm rol oynayan elmi məqalələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək indeksli jurnallarında dərcinin təşkili və əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsi idi.
Görüşdə institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, şöbə müdirləri Təhmasib Fətəliyev və Mədinə Səidova, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Vüqar Musayev və Nigar İsmayılova, o cümlədən digər əməkdaşlar iştirak edirdilər.
Öncə A.Saraçoğlu “Elsevier”in fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verərək qlobal korporasiyanın dünyanın ən qədim nəşriyyatlarından biri olduğunu söylədi. “Elsevier”in səmərəli elmi-tədqiqat işləri üçün ən tanınmış informasiya resurslarını təklif etdiyini, innovativ bilikləri əhatə edən verilənlər bazası olduğunu vurğuladı. O, alim və mütəxəssislər üçün dəyərli informasiya mənbəyi olan “Elsevier”in digər elmi bazalarla müqayisədə üstünlüklərindən və geniş imkanlarından söhbət açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan alimlərinin fəaliyyətinin və aparılan elmi tədqiqatların dünya elmi ictimaiyyətində tanınması baxımından beynəlxalq elmi bazalarla əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“Elsevier”in əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışan A.Saracoğlu bu kimi elektron kitabxanaların təklif etdiyi imkanları önə çəkərək şirkətin dünya üzrə akademiya, universitet və elmi müəssisələrin fəaliyyətini, onların beynəlxalq elmi mühitdə mövqeyini müqayisəli təhlil edən ilk və ən böyük sistem olduğunu qeyd etdi.
“Elsevier”in elmi fəaliyyətin effektiv idarə olunması və qiymətləndirilməsi məqsədilə hazırlanmış yeni layihəsi haqqında məlumat verən A.Saracoğlu elmi tədqiqatların effektiv qiymətləndirilməsi və inkişaf strategiyasının hazırlanması üçün analitik platforma olan “SciVal” və elmi tədqiqatlar prosesinin effektiv idarə olunması üçün “Pure” adlı vasitələrin üstünlüklərindən danışdı.
Sonra M.Fatkhoulline “Elsevier”in təklif etdiyi xidmətlər haqqında qısa məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, “Elsevier”in ScienceDirect xidməti dünya üzrə elm, texnologiya və tibb sahəsində mövcud olan tam mətnli (full text) məqalələrin böyük bir hissəsini əhatə edir. Ən böyük istinad bazası olan “Scopus”a isə müxtəlif elmi nəşrlər, o cümlədən konfrans materialları daxildir. “Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələrinin “Elsevier”in xidmətlərindən daha səmərəli istifadəsini təmin etmək əsas hədəflərimizdən biridir”, - deyə bildirən qonaq ölkəmizdə bu elmi bazanın təcrübəsinin öyrənilməsi və onun imkanlarından istifadənin zəruriliyindən danışdı.
Görüşdə Azərbaycan alimlərinin 2010-2014-cü illər ərzində elmi fəaliyyətinə dair göstəricilərini əks etdirən hesabat təqdim olundu, ölkələr, sahələr və jurnallar və s. göstəricilər üzrə nəşr olunmuş məqalələrə nəzər salındı, əldə olunmuş elmi nəticələr yüksək qiymətləndirildi.
Həmçinin şirkətin nümayəndələri tərəfindən Azərbaycan alimlərinin əldə etdiyi nailiyyətləri özündə əks etdirən və onların “Scopus” elmi bazasında olan məlumatları əsasında “Elsevier” tərəfindən hazırlanmış bir məlumat bazasının yaradılması təklifi irəli sürüldü.

Institute of Information Technology "Elsevier" held a meeting with representatives of the international scientific base 2015-06-03 12:36:47 / CONFERENCES
On June 2, the Institute of Information Technology "Elsevier" international scientific base Ayhan Akanay Saracoglu Turkey and Central Asia and Russia, Ukraine and Belarus held a meeting with the representative Marat Fatkhoulline. The goal is to play an important role in the integration of world science, the world's most influential scientific papers, was to discuss cooperation between the organization and highly-indexed journals.
Branch Director of the Institute, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev, departments Tahmasib Fataliyev and Madina Saidova, Vugar Musayev and Nigar Ismayilova PhDs in engineering, as well as other employees took part.
First, A.Sarachoglu "Elsevier", giving detailed information about the global corporation is one of the world's oldest publishing houses, he said. "Elsevier" the most well-known information resources for effective research work offered, covering a database of innovative knowledge is emphasized. He is a valuable source of information for scientists and experts of the "Elsevier" talked about the opportunities and advantages compared to other scientific databases. He said that researches conducted by the scientists of the world scientific community and scientific bases for international cooperation is very important in terms of recognition.
"Elsevier" A.Sarachoglu speaking of the activities of the possibilities offered by digital libraries in this world, highlighting the company's academies, universities and research institutions, the activities of their position in the international scientific environment is the first and largest system of comparative analysis, he said.
"Elsevier" in order to evaluate the scientific and effective management of information about the new project evaluation and development of an effective strategy for the development of scientific research A. Sarachoglu analytics platform "SciVal" and for the effective management of the process of scientific research, "Pure" means the advantages said.
Then M.Fatkhoulline "Elsevier" and gave brief information about the services offered. According to him, "Elsevier" ScienceDirect service in the world of science, technology and medicine in the field of full-text (full text) covers a large portion of the articles. Which is the largest reference database "Scopus" in a variety of scientific publications, including conference materials are included. "The scientific and educational institutions," Elsevier "a more efficient use of the services of one of the main goals," - said the guest experience and to use the opportunities of the importance of this scientific base, he said.
During the meeting, scientists from the academic activity during 2010-2014, reflecting on the report was presented, countries, industries and magazines and so on. The article was published at indicators, praised scientific achievements.
As well as by representatives of the company, reflecting the achievements of scientists and their "Scopus" on the basis of the scientific basis of the "Elsevier" put forward by the proposal to create a database.