Süni intellekt bəşəriyyəti hara aparır? 2015-05-13 11:14:36 / KONFRANSLAR
XXI əsrdə biz, “ağıllı” obyektlər dünyasında yaşayırıq. Elmi-texniki tərəqqi sayəsində smart (ağıllı) telefonlar, saatlar, avtomobillər, evlər getdikcə daha da inkişaf etməyə və vüsət almağa davam edir. Bir vaxtlar fantastik filmlərdə seyr etdiyimiz səhnələr artıq reallığa çevrilir, robotlar, özü idarəolunan avtomobillər sanki insan zəkası ilə yarışa çıxır, rəqabət aparırlar ki, bu da süni intellektin (Sİ) inkişafından xəbər verir. Bu sahə nəhəng İT şirkətlərinin getdikcə daha çox maraq dairəsinə çevrilir, Sİ-nin inkişafına milyonlarla vəsait xərclənir. Süni intellektin yarada biləcəyi problemlər ilə bağlı proqnozlar isə müxtəlifdir. Bir sıra alimlər “Süni intellekt bəşəriyyəti hara aparır?”, “Yaxın 10 ildə süni intellekt həyatımıza necə təsir edəcək?” kimi suallara cavab axtarır, həyəcan təbili çalırlar. Bəşər aləmi üçün narahatçılıq doğuran bu suallar beynəlxalq konfransların da əsas müzakirə obyektinə çevrilib.
Süni intellekt - tarixən insan intellektinin mövcudluğunu tələb edən mürəkkəb məsələlərin həlli üçün yaradılmış kompüter proqramıdır. Bu, nə istəsəniz ola bilər, nitqin tanınması və qərarların qəbulundan tutmuş vizual qavramaya qədər. Süni intellektin ən ali hədəfi istənilən sahədə insan zəkasından üstün olmaqdır.
Bu gün alimlər Sİ-nin inkişafını nəzərə alaraq, bu məhsulları yaradanları etik nəticələri diqqətlə nəzərdən keçirməyə çağırır. Puerto-Rikodakı konfransda deleqatlar mümkün səhvlərə yol verməmək üçün süni intellektin inkişafı sayəsində yarana biləcək problemlərin öyrənilməsi ilə məşğul olmağa çağırış edən açıq məktub imzalayıblar. Sİ üzrə aparıcı tədqiqatçılar Sİ-nin təhlükəsizliyinin mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələ olduğunu vurğulayırlar. Sənədin müəllifləri təkcə Sİ-nin böyük potensialını qəbul etmir, həm də süni intellektin yaradılması ilə bağlı risklərin qiymətləndirilməsinə çağırış edir. Məsələn, maşın intellekti yaxın gələcəkdə milyonlarla insanı işsiz qoya bilər.
“Apple” şirkətinin həmtəsisçisi Stiv Voznyak süni intellektin təhlükəli olduğuna şübhə etmir, baxmayaraq ki, o, illərlə texnologiyaların, xüsusən də süni intellektin insanlara təhlükə ola biləcəyini inkar edirdi. “Australian Financial Review” nəşrinə müsahibəsində 64 yaşlı tədqiqatçı etiraf edib ki, bəzi proqnozlar özünü doğrultmağa başlayır, insanabənzər kompüterlər isə bəşəriyyət üçün real təhlükədir. O, hətta zarafat edərək belə deyib: “Biz kim olacayıq: Allah, ev heyvanları, yoxsa qarışqa? Mən bilmirəm”. “Kompüterlər intellektuallıq baxımından insanları ötüb keçməyə “hazırlaşırlar”. Əgər biz, həyatın daha da asanlaşması üçün bu cür qurğuları yaratmağa davam edəriksə, onlar bizdən də düşüncəli olacaq və şirkətləri daha effektli idarə etmək üçün bacarıqsız insanlardan qurtulmağa başlayacaqlar”.
Qeyd edək ki, son 5 ildə bu sahədə, xüsusilə dərin neyron şəbəkələr sferasında əldə olunan nailiyyətlər süni intellekti gündəlik həyatımıza gətirdi. Cəmi bir neçə il bundan öncə həlli mümkün olmayan süni intellekt problemləri isə artıq həllini tapıb. Dərin tədqiqatlar nitqin keyfiyyətli tanınmasını mümkün edib. “Google” özü idarəolunan avtomobillər, pişikləri videogörüntü üzrə təyin etməyi müstəqil öyrənən kompüter sistemləri yaradır. Robot-itlər demək olar ki, insanlar kimi yeriyir. “Google”, “Facebook”, “Microsoft”, “Baidu” kimi şirkətlər kadrların işə götürülməsində daha böyük üstünlüyü artıq Sİ üzrə mütəxəssislərə verirlər və daha mükəmməl alqoritm, ağıllı kompüterlər yarışına milyonlarla vəsait sərf edirlər.
Məsələn, “Facebook” sosial şəbəkəsində yalnız “layk”larla məşğul olmurlar. hi-news.ru saytının bildirdiyinə görə, əslində şirkətdə təəccüblü də olsa süni intellekt üzrə bir çox tədqiqatçılar çalışırlar. Onların müəyyən hissəsi insanları digər insanlardan daha dəqiq tanıya biləcək şəxslərin tanınması üçün proqram təminatının yaradılmasına cəlb olunub. “Deep Face” adlanan bu PT sifətin verifikasiyası adlanan prosesdən istifadə edir. PT sifəti ad üzrə tutuşdurmur, iki şəkildə eyni insan təsvir olunduqda bunu müəyyən edir. Çox tezliklə siz, şəkil yükləyə, “Facebook” isə bu şəkildəkinin kim olduğunu o dəqiqə göstərə biləcək.
Eyni zamanda (baxmayaraq ki, müəyyən qədər başqa məqsədlərlə) “Google” da bənzər layihə üzərində çalışır. Sifətin tanınması əvəzinə şirkət fotoşəkillərdəki görüntüləri dəqiq frazalarla təsvir edə bilən proqram təminatı ilə məşğul olur.
Məsələn, əgər siz, zooparkda şəkil çəkdirirsinizsə, PT şirləri pələng və ayılardan ayıra biləcək. Təxminən belə təsvir olunacaq: “ayı kürəyi üstə yatır” və “iki şir ağacın altında oynayır”. Şəkil və videodakı təsvirləri əminliklə tanıyan və  təbii şəkildə onu təsvir edən maşınlar güclü alət olacaq və smartfonlardakı kameralarımız vasitəsilə maşın intellekti dünyasına qapı açacaq. Bu, süni intellekt üçün mühüm addımdır və o, Sİ-nin gələcəkdə inkişafı üçün fundamental ola bilər.
Süni intellektin təhlükəli olması ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə edənlər arasında görkəmli şəxsiyyətlər - məşhur fizik Stiven Hokinq, “SpaceX” və “Tesla” şirkətlərinin baş direktoru Elon Mask da vardır. Hər iki İT nəhəngi “Həyatın Gələcəyi İnstitutu” (Future of Life Institute) adlanan təşkilata daxildirlər. Onlar belə hesab edirlər ki, bir vaxt süni intellekt bəşəriyyət üçün hökm ola bilər. “Tesla” elektromobilinşaat şirkətinin rəhbəri E.Mask yaxın illərdə robotların yollarda üstünlük təşkil edəcəyini, sükan arxasındakı insanın isə hərəkət iştirakçıları üçün “çox təhlükəli” olacağını bildirir.
E.Mask süni intellektin təhlükəsizliyinin fəal tərəfdarlarından biridir. O, Sİ-nin potensialından o qədər narahatdır ki, hətta bunun üçün maliyyə vəsaiti də ödəməyə hazırdır, təki fəsadlar yaranmasın. Bu yaxınlarda isə o, Sİ-nin bəşəriyyət üçün təhlükəsiz qalmasının qorunmasına yönəlmiş elmi tədqiqatlara dəstək məqsədilə Həyatın Gələcəyi İnstitutuna 10 milyon dollar məbləğində ianə verib.
Alimlər ehtiyat edirlər ki, yüksək inkişaf etmiş maşınlar istənilən işi yerinə yetirməyi öyrənəcək və tədricən insanların yerini tutacaq. Narahatlıq üçün əsas var. “Boston Consulting Group” analitik firmanın proqnozuna görə, 2025-ci ilə avtomatlaşdırılmış əməliyyatların sayı 25 faiz artacaq. Bu trend özünü daha qabarıq şəkildə hazırda Yaponiyada göstərir.
Kornel Universitetinin professoru, Sİ məsələləri üzrə etik Bart Zelman isə Sİ-nin etikası ilə məşğul olmağın zəruriyyətini  qeyd edir. O, “Kompüterin görmə qabiliyyəti, nitqin tanınması işləməyə başlayıb. Sİ sisteminin inkişafında müəyyən sürətləndirmələr var” – deyərək bütün bunların bilavasitə süni intellekt etikası ilə məşğul olmağı şərtləndirdiyini bildirib.
Lakin bütün bu deyilənlərə baxmayaraq, Mask da “Google”, “Microsoft”, “Facebook” və digər iri şirkətlərin yüksək profilli rəhbərləri kimi Sİ-nin gələcəyinə cəhd edən insanların siyahısına daxildir. Bu insanlar həyatımızı yaxşılaşdıran texnologiyaların, proqramların inkişafında maraqlıdırlar. İnsanın intellektini geridə qoyacaq əsl süni intellektin nə vaxt yaranacağını dəqiq deyə bilməsək də, hər gün bu istiqamətə doğru addımbaaddım nəticələr əldə olunur, bir sözlə, elmi-texniki tərəqqi zamanla öz işini görür.

How smart technologies in the next 10 years will affect our lives?
We are in the XXI century, "smart" We live in a world of objects. Scientific and technical progress, thanks to the smart (smart) phones, watches, cars, houses continue to take more and more to grow and spread. At one time, we have watched the scenes from sci-fi movies are now becoming a reality, robots, cars guided him out of the race with almost human intelligence, that are competing in the artificial intelligence (SI) shows the development. This area is the giant IT companies are becoming more and more interested, spent millions of SI's development. While the forecasts could create problems in artificial intelligence are different. A number of scientists "are artificial intelligence, where mankind?", "How will it affect our lives in the next 10 years, artificial intelligence?" Seeks to answer questions like, or play them in alarm. Man of concern for the world of international conferences, these questions have become the main topic of discussion.
Artificial intelligence - historically the human intellect to solve complex problems that require the existence of a computer program. It may not be what you want, speech recognition and visual perception from the decision up to you. The supreme goal of artificial intelligence is superior to any field of human intelligence.
Today, scientists SI's development, taking into account the results of these products carefully consider the ethical calls creators. Deleqatlar conference in Puerto Rico in order to avoid possible mistakes and problems that may arise due to the development of artificial intelligence to be involved in the study have signed an open letter calling. SI SI's leading researchers emphasize that the safety issue is of great importance. SI does not recognize the great potential of the authors of the document, as well as the assessment of risks associated with the creation of artificial intelligence is a challenge. For example, millions of people unemployed in the near future, you can put the machine intelligence.
"Apple," company co-founder Steve Wozniak has no doubt that artificial intelligence is dangerous, although she technologies for years, could be a threat, especially to people denied artificial intelligence. "Australian Financial Review," the 64-year-old researcher has admitted in an interview that some of the predictions begin to justify himself, his humanoid computers are a real threat to mankind. He even making a joke, said: "We'll Who: God, pets, or ant? I do not know. " "Computers to surpass men in terms of intellectuality" prepare ". If we, for ease of life, even if we continue to create such facilities, they will be thinking of us and companies to manage more effectively begin to get rid of incompetent people. "
Note that the last 5 years in this field, especially the achievements in the field of artificial intelligence, neural networks brought in our daily lives. A few years ago, not being able to solve the problems of artificial intelligence have already been resolved. Deep research made it possible to recognize speech quality. "Google" itself controlled cars, cats, create video on the computer systems to appoint an independent learner. Robot-dogs almost like people walking. "Google", "Facebook", "Microsoft", "Baidu" advantage over larger companies such as SI recruiting staff are specialists and more advanced algorithm, the intelligent computers tend to spend millions on the race.
For example, the "Facebook" social network only "layk" do not take a dozen. hi-news.ru According to the website, the company is actually surprising, though many researchers are working on artificial intelligence. Some of them are more accurate to recognize people who have been involved in the creation of software for recognition. "Deep Face" is the face of this software uses a process called verification. PT tutusdurmur on the title name, if it is determined in two ways to describe the same man. Very soon you upload the photo, "Facebook" of the minutes to show who is the səkildəkinin.
At the same time (although, to some extent for other purposes), "Google" is working on a similar project. Face recognition images of photographs instead of the company is engaged in software that can accurately describe frazalarla.
For example, if you cəkdirirsinizsə zoo photo, PT lions tigers and bears to discriminate. Approximately will be described as follows: "the person sleeps on his back" and "Two lions playing under the tree." Pictures and descriptions of the video, which depicts him with confidence and natural way that the machines will be a powerful tool, and smartfonlardakı cameras open the door to the world through a machine intelligence. This is an important step in artificial intelligence, and it may be fundamental for the development of SI's future.
Among those who expressed concerns about the dangers of artificial intelligence known personalities - the famous physicist Stephen Hawking, "SpaceX" and "Tesla" company CEO Elon Musk is also available. Both the IT giant's "Life's Institute for the Future" (Future of Life Institute), which includes the organization. They believe that the judge may not be a one-time artificial intelligence for mankind. "Tesla" head elektromobilinsaat EMask would prevail on the roads of engines in the coming years, the man behind the wheel of the participants in the "very dangerous" to be involved.
EMask is an active supporter of the safety of artificial intelligence. He was so concerned about the potential of SI's even ready to pay for it the financial resources, if only to avoid complications. Recently, it is safe to SI's failure to protect human life in order to support scientific research, has donated $ 10 million to the Institute for the Future.
Scientists fear that a highly sophisticated machines and gradually learn to carry out any work on the people's will. There are grounds for concern. "Boston Consulting Group," the analyst firm predicts will grow 25 percent by 2025, the number of automated transactions. This trend shows itself more clearly now in Japan.
Cornell University professor, SI SI's ethics on issues of ethics to deal with Bart being the necessity of Zelman says. He is "the computer vision, speech recognition to work. There are some accelerations in the development of SI system "- saying all of them to deal with the ethics of artificial intelligence sərtləndirdiyini said.
But in spite of all the above, in Mask "Google", "Microsoft", "Facebook" and other high-profile managers of large companies, as part of the list of people who try to SI's future. Technologies to improve the lives of people, interested in developing programs. The true artificial intelligence will overtake human intelligence can not say exactly when that arise every day in this direction is achieved step by step, in a word, scientific and technical progress over time does its work.