Qiyməti yüksək olan superkompüterlər 2015-05-01 12:54:28 / KONFRANSLAR
“Atlas” adlı ilk superkompüter hələ ötən əsrin 60-cı illərində yaradılıb və Böyük Britaniyanın Mançester Universitetində quraşdırılıb.
Bu superkompüterin sıradan çıxması ölkənin hesablama məhsuldarlığının 50 faizinin azalmasına səbəb ola bilərdi. Hazırda “Atlas” superkompüteri adi noutbukdan zəifdir.
Qiyməti yüksək olan superkompüterlərin reytinqi:
“IBM Roadrunner” (ABŞ) - 130 milyon dollar
Bu kompüterdə ABŞ-ın nüvə arsenalının köhnəlməsi prosesi modelləşdirilib. Klasterin gücünün pik həddi 1456 petaflopsa çatıb. “Roadrunner” o dövrdə enerjiyə qənaət edən superkompüterlərdən biri olub.
“Vulcan BlueGene/Q” (ABŞ) - 100 milyon dollar
“IBM” korporasiyası tərəfindən yaradılmış superkomputer vasitəsilə fundamental elmi araşdırmalar aparılıb. Superkompüter Livermor Milli Laboratoriyasında quraşdırılıb və biologiya, iqlim dəyişiklikləri, molekulyar sistemlər və s. kimi sahələrdə istifadə edilir. Kompüterin məhsuldarlığı təxminən 5 petaflopsdur və bu göstəriciyə görə dünyada 9-cu pilləni tutur.
SuperMUC” (Almaniya) - 111 milyon dollar
Bavariya Elmlər Akademiyasına məxsus Leybnits adına superkompüter mərkəzində məhsuldarlığına görə Almaniyanın ikinci superkompüteri quraşdırılıb. Bu superkompüter dünya reytinqində 14-cü pilləni tutsa da, dəyərinə görə əvvəlki pilləni tutan ABŞ superkompüterini ötür. Məhsuldarlığı 3 petaflopsdan yüksəkdir. Sistem “IBM” korporasiyasının mühəndisləri tərəfindən yaradılıb. Superkompüter elmi məqsədlər üçün istifadə olunur.
Trinity” (ABŞ) - 174 milyon dollar
“Trinity” superkompüteri hələ ki istismara verilməyib. ABŞ hakimiyyəti nüvə arsenalının vəziyyətinə nəzarət etmək üçün superkompüterin hazırlanmasına vəsait ayırıb.
“Sequoia BlueGene/Q” (ABŞ) - 250 milyon dollar
ABŞ-ın nüvə proqramı müntəzəm olaraq nəzarət tələb edir və “Sequoia BlueGene/Q” superkompüteri həmçinin bu vəzifəni yerinə yetirəcək. O, Livermor Milli Laboratoriyasında quraşdırılıb və 2012-ci ilin iyun ayında işə salınıb. “Sequoia BlueGene/Q” superkompüterinin hesablama məhsuldarlığının pik həddi 20 petaflopsdur. Hazırda ən məhsuldar superkompüterlərin reytinqində üçüncü pilləni tutur.
ASC Purple” və “BlueGene/L” (ABŞ) - 290 milyon dollar
Bu iki superkompüter bir sistemin hissəsidir. ABŞ-ın Energetika Departamenti onları hələ 2002-ci ildə “IBM”-dən sifariş edib. Bu superkompüterlərin hesablama güclərinin köməyi ilə nüvə silahının real sınaqlarının dayandırılmasından sonra nüvə raketlərinin buraxılışı və partlayışı modelləşdirilib.
Sierra” və “Summit” (ABŞ) - 325 milyon dollar
Bu superkompüterlər yüksək qiyməti ilə yanaşı, sürətli olması ilə də seçilir. “Summit” klasteri çərçivəsində məhsuldarlığının pik həddi 300 petaflopsa çatacaq.
“Tianhe-2” (Çin Xalq Respublikası) - 390 milyon dollar
Çinin Milli Müdafiə Texnologiyaları Universitetində quraşdırılmış “Tyanhe-2” kompüterinin məhsuldarlığı 33,86 petaflops, məhsuldarlığının pik həddi isə 55 petaflopsdur. Kompüter əsasən müdafiə məqsədləri üçün istifadə olunur.
“Earth Simulator” (Yaponiya) - 500 milyon dollar
Yaponiyanın “Earth Simulator” superkompüteri 2002-ci ildə işə salınıb. Superkompüterin əsas funksiyası iqlim proseslərinin müşahidə olunması, təbii fəlakət və onların nəticələrinin modelləşdirilməsidir. “Earth Simulator” vaxtilə ən sürətli superkomputer olub və 2005-ci ilədək liderliyini qoruyub saxlayıb.

The price is high supercomputers 2015-05-01 12:54:28 / CONFERENCES
"Atlas", the first supercomputer was created in the 60s of the last century and installed at the University of Manchester, UK.
The supercomputer computational efficiency of the country's failure could lead to a reduction of 50 percent. At present, the "Atlas" an ordinary laptop supercomputer weak.
The price of supercomputers with a high rating:
"IBM Roadrunner" (USA) - $ 130 million
This aging process, modeled on the computer of the US nuclear arsenal. Cluster power petaflops peak reached in 1456. "Roadrunner" at that time was one of the energy-efficient supercomputers.
"Vulcan BlueGene / Q" (USA) - $ 100 million
"IBM" corporation created by the fundamental research carried out by the supercomputer. Livermore National Laboratory supercomputer installed and biology, climate change, and other molecular systems. It is used in areas such as. About 5 petaflops computer productivity, and takes place on the 9th in the world for this indicator.
"SuperMUC" (Germany) - 111 million dollars
According to the Academy of Sciences of Bavaria, Germany's second supercomputer installed at Leibniz efficiency of the supercomputer center. It takes place in 14th supercomputer in the world, the value of the US supercomputer, which exceeds the previous stage. 3 petaflops productivity high. The system "IBM" corporation founded by engineers. Supercomputer is used for scientific purposes.
"Trinity" (USA) - $ 174 million
"Trinity" supercomputer has not yet been put into operation. The US government has allocated funds for the development of a nuclear arsenal to monitor the condition of a supercomputer.
"Sequoia BlueGene / Q" (USA) - $ 250 million
US nuclear program is monitored regularly and "Sequoia BlueGene / Q" supercomputer, as well as to fulfill this task. He installed Livermore National Laboratory was launched in June of 2012. "Sequoia BlueGene / Q" peak of 20 petaflops supercomputer computational efficiency. Currently occupies third place in the ranking of the most productive supercomputers.
"ASC Purple" and "The BlueGene / L" (USA) - 290 million dollars
The two supercomputer is part of a system. The US Department of Energy in 2002, they are still "IBM" has ordered more. The computational power of supercomputers with the launch of nuclear missiles and nuclear weapons, the real test explosion modeled after the suspension.
"Sierra" and "Summit" (USA) - 325 million dollars
In addition to the high price of supercomputers, is distinguished by the fact that fast. "Summit" as part of a cluster peak productivity will reach 300 petaflops.
"Tianhe-2" (China) - $ 390 million
China's National University of Defense Technology installed "Tyanhe-2" computer productivity 33.86 petaflops, the 55 petaflops peak efficiency. Computers are mainly used for defense purposes.
"Earth Simulator" (Japan) - $ 500 million
Japan's "Earth Simulator" supercomputer was launched in 2002. The main function of a supercomputer to observe the processes of climate, natural disasters and their consequences modeling. "Earth Simulator" supercomputer at the time was the fastest until 2005 maintained its leadership.