“AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi 2015-04-13 11:55:58 / KONFRANSLAR
10 aprel 2015-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi.
Məqsəd ölkənin elm və təhsil qurumlarının AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin mövcud infrastrukturu, göstərdiyi xidmətlər, yüksək hesablama və yaddaş imkanları, elektron elmin inkişafında rolu, rouminq və bulud xidmətləri, şəbəkənin monitorinqi və təhlükəsizliyi, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası, habelə bu şəbəkədə formalaşan informasiya bazası üzərində elmi-tədqiqat imkanları kimi aktual məsələlərlə bağlı məlumatlandırılmasıdır.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın AR Prezidentinin 29 dekabr 2012-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış: İnkişaf Konsepsiyası”, 4 may 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” və 2 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”dan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə xidmət etdiyini bildirdi. Belə ki, həmin konsepsiya və strategiyalarda elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi fəaliyyət sahəsində İKT-nin tətbiqi və elektron elmin formalaşdırılması kimi mühüm vəzifələr müəyyən edilmişdir. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın həyata keçirilməsi üçün 2014-2017-ci illəri əhatə edən tədbirlər planında da AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin inkişaf etdirilməsi məsələsi öz əksini tapmışdır.
R.Əliquliyev müvafiq konsepsiya və strategiyalardan irəli gələn vəzifələrin icrasında AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli İnternet xidmətləri göstərməklə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin edən, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin mühüm rol oynadığını qeyd etdi.
Sonra AR Təhsil Nazirliyinin Təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması idarəsinin rəisi Samir Məmmədov çıxış edərək Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında bir neçə istiqamətdə, o cümlədən İKT sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində bu kimi tədbirlərin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
İnstitutun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov“AzScienceNet şəbəkəsinin inkişaf mərhələləri, mövcud infrastrukturu və xidmətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək AMEA korporativ şəbəkəsi əsasında yaradılmış AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin elmi-tədqiqat, elmi-praktiki və tədris məsələlərinin həyata keçirilməsində AMEA-nın institut və təşkilatlarını genişzolaqlı İnternet xidmətləri ilə təmin etdiyini söylədi. AzScienceNet-in AMEA-nın əməkdaşlarına Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Hosting, e-mail, distant təhsil və s. xidmətlər göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, 2011-ci ilin sonlarında AzScienceNet şəbəkəsi əsasında AMEA-nın institut və təşkilatlarında meydana çıxan strateji əhəmiyyətli böyük hesablama və yaddaş resursları tələb edən mürəkkəb məsələlərin həlli üçün DATA yaradılmışdır.
R.Ələkbərov İKT infrastrukturu və xidmətlərinin, o cümlədən genişzolaqlı İnternetin inkişaf etdirilməsinin, optik şəbəkəyə əsaslanan genişzolaqlı infrastrukturun qurulmasının Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı əsas hədəflərdən biri olduğunu və AzScienceNet-in də öz fəaliyyəti ilə bu istiqamətdə görülən işlərə yaxından dəstək verdiyini qeyd etdi.
Məruzəçinin sözlərinə görə, AzScienceNet-in şəbəkə infrastrukturunun 95 faizi Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə fiber-optik kabel əsasında qurulmuş, AzScienceNet şəbəkəsinin texniki imkanlarının artırılmasından sonra İnternetə qoşulma sürəti 270 Mbit/san-yə çatdırılmış və indiyə kimi 4000-ə yaxın kompüter AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulmuşdur.
İntitutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev“AzScienceNet şəbəkəsində formalaşan informasiya bazası üzərində elmi-tədqiqat imkanları” haqqında məruzəni seminar iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı. Məruzəçi AzScienceNet şəbəkəsindən istifadənin üstünlüklərindən söz açaraq şəbəkənin informasiya mədəniyyətinin qiymətləndirilməsi, sosial şəbəkələrin aşkarlanması, beynəlxalq əlaqələr, maraq dairəsi və aktivliyin müəyyən edilməsi, loq faylların intellektual analizi kimi imkanlar verdiyini söylədi. Onun sözlərinə görə, AzScienceNet şəbəkəsinin geniş imkanları sayəsində mütəxəssis və alimlər tərəfindən işlənilən metod və alqoritmlərin adekvatlığının yoxlanılması, təcrübədən keçirilməsi və əsaslı tədqiqatlar aparılması mümkündür.
“AzScienceNet şəbəkəsinin elektron elmin formalaşmasında rolu” adlı məruzə ilə çıxış edən institutun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev bildirdi ki, AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsi ölkəmizdə formalaşmaqda olan elektron elmin şəbəkə platforması və infrastrukturu kimi də çıxış edir. “Belə ki, “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı” çərçivəsində elmi fəaliyyətin İKT əsasında yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlər görülür” - , deyə bildirən məruzəçi həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “E-elm layihəsinin işlənməsi və reallaşdırılması” elmi proqramının həyata keçirildiyini söylədi.
Tədbirdə çıxış edən institutun şəbəkə adminstratoru Məmmədrəsul YaqubzadəAzScienceNet şəbəkəsində Eduroam xidmətinin yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, bu şəbəkədə yerləşdirilmiş server respublika üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirir və 2011-ci il noyabrın 11-də TERENA təşkilatının nəzdində fəaliyyət göstərən “European Eduroam Confederation” təşkilatında qeydiyyatdan keçmişdir.
AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsində Cloud-xidmətlərdən istifadə qaydalarından danışan AzScienceNet-in şəbəkə adminstratorlarından biri Tural Mustafayev məsələlərin emalı və yadda saxlanılmasına xidmət edən hesablama sistemi olan “Cloud Computing” haqqında məlumat verdi. AMEA-nın institut və təşkilatları, ölkənin ali təhsil müəssisələri, digər elmi qurumlar və fərdi istifadəçilərin AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin təqdim etdiyi “Cloud Computing” xidmətindən yararlanmaq imkanı olduğunu dilə gətirdi.
İnstitutun sektor müdiri Babək Nəbiyev AzScienceNet şəbəkəsində monitorinq və təhlükəsizlik məsələləri haqqında məruzə ilə çıxış edərək AzScienceNet informasiya təhlükəsizliyinin monitorinqi sisteminin şəbəkənin fəaliyyətinin təmin edilməsinə, AMEA əməkdaşlarının İnternet resurslarından istifadəsinin monitorinqi və təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yönəlmiş proqram-aparat kompleksi olduğunu söylədi. AzScienceNet informasiya təhlükəsizliyinin monitorinqi sisteminin AMEA-nın Rəyasət Heyəti və bütün təşkilatlarına məxsus olan informasiya resursları, informasiya sistemləri və şəbəkələrindən, tətbiqi proqramlarından hər hansı formada istifadə edən bütün AMEA əməkdaşlarına şamil edildiyini vurğuladı.
AzScienceNet şəbəkəsinin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyasından danışan institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev bu istiqamətdə də müəyyən işlər görüldüyünü nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, bu məqsədlə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktura - GEANT layihəsinə qoşulmuşdur.
Onun sözlərinə görə, GEANT bir sıra mühüm layihələrdə AzScienceNet ilə əməkdaşlıq etmək niyyətindədir. Hazırda 44 müxtəlif istiqamət üzrə 50 min km uzunluğunda şəbəkə infrastrukturuna malik olan GEANT 43 ölkəyə, 10 min təşkilata və 10 milyonlarla istifadəçiyə xidmət göstərir.
Seminarda AMEA-nın institut və təşkilatlarının, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin məsul şəxsləri iştirak edirdilər.

On April 10, 2015, Institute of Information Technology "AzScienceNet: current status, opportunities and prospects" scientific-practical seminar.
The aim of the country's scientific and educational institutions in AzScienceNet-computer network infrastructure, services, high computational and memory capabilities, role in the development of e-science, roaming and cloud services, network monitoring and security, the integration of the international scientific environment, as well as on the basis of the information in this network awareness on topical issues such as research opportunities.
Opening the event, academic secretary, director of the Institute of Information Technology, an academic seminar Aliguliyev Presidential Decree dated December 29, 2012, approved the "Azerbaijan 2020: Development Concept", May 4, 2009 approved by the Decree of the Republic of Azerbaijan "in 2009-2015 National Strategy for the development of science" and 2 April 2014, approved by Decree of the "Information Society Development in the Republic of Azerbaijan National Strategy for 2014-2020" reported that the tasks arising from the implementation of the service. Thus, knowledge of the concepts and strategies to strengthen the provision of information, the use of ICT in the field of scientific activities and tasks have been identified as a form of e-science. "Information Society Development in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020," National Strategy for the implementation of the action plan covering the period of 2014-2017 in the development of computer network AzScienceNet-reflected in the issue.
He is from the concept and execution of the duties of the strategies of Internet services by providing a high level of scientific institutions and organizations that provide integration of world science, research and education networks, computer network of the national operator plays an important role in the AzScienceNet said.
Education Management Information Systems Department of the Ministry of Education Samir Mammadov, head of the Ministry of Education and the National Academy of Sciences on several fronts, including cooperation in the field of ICT development and stressed the importance of such events.
Chief Engineer, PhD Rashid Alekperov "AzScienceNet stages of development, the existing infrastructure and services" in a speech on the basis of the corporate network, computer network AzScienceNet research, and teaching practical implementation issues AMEA broadband Internet services provided by the institutions and organizations, he said. NASA officials toured Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Hosting, e-mail, distance education, and so on. He noted merits.
He AzScienceNet at the end of 2011, based on the emerging strategic importance of the institutes and organizations that require large computing and memory resources for solving complex problems created DATA.
R.Alakbarov ICT infrastructure and services, including the development of broadband Internet, fiber-based broadband network infrastructure associated with the development of information society is one of the main targets, and toured in support of their activities in what has been done in this direction, he said.
According to the speaker, AzScienceNet network infrastructure with the support of 95 percent of the Ministry of Communications and Information Technologies based on fiber-optic cable, the connection speed AzScienceNet enhance the technical capacity of 270 Mbit / s, and so far 4000 has been a computer AzScienceNet connected to the network.
Intitutun head of the department, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev "AzScienceNet research opportunities on the basis of the information," informed the participants about the report. The speaker spoke about the advantages of the use of the network AzScienceNet evaluation of information culture, social networks, detection, and international relations, interests and activity, identifying opportunities, such as intelligent analysis of log files, he said. According to him, thanks to the vast possibilities of AzScienceNet methods and algorithms developed by experts and scholars examining the adequacy of, and based on experience, it is possible to carry out studies.
"AzScienceNet role in the formation of e-science" in his speech said that the chief department Tahmasib Fataliyev, AzScienceNet-computer network of the emerging e-science network acts as a platform and infrastructure. "So," the Republic of Azerbaijan in 2009-2015 due to the implementation of the National Strategy for the development of science in the State Programme "ICT reconstruction and development of scientific activities being carried out" - say, the speaker of the Presidium of the National Academy of Sciences "with the development and implementation of e-science" research program has been implemented.
Network Administrator Mammadrasul the institute has been created Yagubzada AzScienceNet Eduroam service. He placed it on the network server has the functionality of the national operator in the country on November 11, 2011 TERENA organization operating under the "European Confederation Eduroam" registered organization.
Cloud-computing services are used by network AzScienceNet-speaking margins adminstratorlarından AzScienceNet one network processing and preservation issues Tural Mustafayev computing system that serves the "Cloud Computing" briefed. Institutions and organizations of the country's higher education institutions and other scientific organizations and individual users AzScienceNet-computer network's "Cloud Computing" is the ability to take advantage of the service, he added.
Babak Nəbiyev AzScienceNet sector chief, made a report on the monitoring and security issues AzScienceNet network performance monitoring system to ensure information security, monitoring and safety of the employees in the use of Internet resources to ensure that the hardware-software complex. AzScienceNet information security monitoring system and all the organizations of the Presidium of the National Academy of Sciences of information resources, information systems and networks, which use any form of application programs have been extended to all of the employees said.
Speaking of integration into the international scientific environment AzScienceNet chief department, PhD Vugar Musayev was noted that some work in this direction. He said that the purpose of the Institute of Information Technology, scientific and educational institutions in Europe, which serves all the major electronic infrastructure - has joined the GEANT project.
He AzScienceNet GEANT intends to cooperate with a number of important projects. Currently, 44 to 50 thousand km of network infrastructure in various areas in the country which has the GEANT 43, 10 and 10 min organization serves millions of users.
NASA workshop institutes and organizations, including institutions of higher education took part in the forum.