2020-ci ilədək smartfonlar üzərindən ödənişlər kartlar üzərindən ödənişləri tam əvəz edəcək 2015-03-30 09:20:38 / KONFRANSLAR
İnformasiya-analitik xidmətlər sahəsində fəaliyyət göstərən “Experian” şirkətinin tədqiqatına əsasən, hər üçüncü britaniyalı (rəyi soruşulmuşların 33 faizi) hesab edir ki, 2020-ci ilədək kredit və debet kartları artıq əsas ödəniş üsulu olmayacaq: smartfonlar üzərindən ödənişlər onları əvəz edəcək.
“ictnews”  elektron xəbər xidməti bildirir ki, sorğunun nəticəsinə görə, nağd pul və kartla ödəniş əvvəlki kimi üstünlük təşkil etsə də, respondentlərin fikrincə, yaxın beş ildə alternativ ödəniş üsullarından istifadə olunacaq. Respondentlərin 67 faizi hesab edir ki, yuxarıda göstərilmiş müddət ərzində nağd ödənişlərin populyarlığı azalacaq. Hər beş nəfərdən ikisi hesab edir ki, kredit və debet kartlarından istifadə azalacaq.
Smartfonlar üzərindən ödənişlərin hələ ki əsas ödəniş üsulu olmamasının əsas səbəbi fırıldaqçılıq hallarının geniş yayılmasıdır. Sorğuda iştirak edənlərin 46 faizi narahatdır ki, internet üzərindən ödəniş zamanı onların eyniləşdirmə məlumatları oğurlana bilər və smartfon sahiblərinin 60 faizi bildirib ki, qurğularında antivirus müdafiəsi quraşdırılmayıb.
Respondentlərin 14 faizi hesab edir ki, biometrik məlumatlardan istifadə adi hala çevrilə bilər, 44 faizi isə bildirib ki, biometrik skan etmə vasitəsilə ödəniş etməyə hazırdır.

In the field of information and analytical services "Experian" According to research firm, every third Briton (sorusulmusların 33 percent of respondents) believes that by 2020 the major credit and debit cards will not be the method of payment: Payments via smartphones will replace them.
"Presently," electronic news service, according to the results of the survey, still dominated by cash and card payments, but the opinion of respondents, alternative payment methods will be used in the next five years. 67 percent of respondents believe that the popularity of cash payments will be reduced by the above-mentioned period of time. Two out of every five people believe that the use of credit and debit cards will be reduced.
Payments on smartphones is still the main method of payment that the main reason for the lack of widespread fraud. 46 percent of respondents are concerned, the time of payment over the Internet can be stripped of their identity and 60 percent of smartphone owners said that the facilities installed antivirus protection.
14 percent of respondents believe that the use of biometric data can become commonplace, while 44 percent said that the biometric scanning is ready to pay.