Mobil rabitə texnologiyalarına həsr olunmuş elmi seminar keçirilib 2021-05-21 12:32:00 / KONFRANSLAR
Mobil rabitə texnologiyalarına həsr olunmuş elmi seminar keçirilib
Hər bir nəsil mobil rabitənin istifadə etdiyi standartlar - mobil rabitə sisteminin işləməsini təmin edən texniki parametrlər və qaydalar sistemidir. Bu standartlar həm də onların reallaşması üçün tətbiq edilən texnologiyalar ilə xarakterizə olunur.
Bu barədə institutun proqramçısı Təbriz Ağaşov AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbəsinin “Mobil rabitə texnologiyaları: perspektivləri və tətbiq sahələri” mövzusuna həsr edilmiş onlayn elmi seminarında çıxışı zamanı məlumat verib.
Mobil rabitə texnologiyaları barədə ümumi məlumat verən məruzəçi 1-ci nəsil şəbəkə texnologiyasından (1G) bəhs edərək qeyd edib  ki, ötən əsrin 80-ci illərində birinci nəsil 1G telekommunikasiya sistemi yaradılıb. Bu sistem Avropada NMT (Nordic Mobile Telephone system) və TACS (Total Access Communications System), ABŞ-da isə AMPS (American Mobile Phone System) texnologiyalar vasitəsilə reallaşdırılıb.
2G texnologiyasından söhbət açan T.Ağaşov diqqətə çatdırıb ki, 1982-ci ildə CEPT (The European Conference of Postal and Telecommunications Administration) Avropanın yerüstü mobil rabitə sistemini öyrənmək və inkişaf etdirmək üçün GSM (Groupe Special Mobile, sonradan Global System for Mobile Communications adı ilə əvəzləndirildi) işçi qrupu yaradıb. Bu qrup tərəfindən ümumi istifadə üçün yeni rəqəmsal mobil rabitə - ikinci nəsil mobil sisteminin (2G, yaxud GSM) əsası qoyulub.
O bildirib ki, 2.75G texnologiyası GSM standartı əsasında yaradılmış və GPRS-in təkmilləşdirilmiş yeni EDGE (2.75G) radiointerfeysidir. Bu texnologiya verilənlərin ötürülmə sürətini 384 kbit/s-yə qədər artırmağa imkan verir.
T.Ağaşov 3-cü nəsil mobil şəbəkələrin (3G) beynəlxalq texnologiyalara və standartlara əsaslanan simsiz şəbəkələr olduğunu, 1988-ci ildə Yaponiyanın “NTTdocomo” şirkəti tərəfindən yaradıldığını vurğulayıb: “3G Amerikada 2002-ci ildən, Avropada isə 2003-cü ildən istifadə olunub. Üçüncü nəsil mobil şəbəkələrdə olan texnologiyalar əvvəlkilərindən fərqli olaraq sadəcə səs danışıqlarını əsas götürməyib, eyni zamanda internet xidmətinə də üstünlük verilib”.
O, qeyd edib ki, 3G istismara verildikdən sonra videozəng, genişzolaqlı İnternet, mobil televiziya, videonəzarət xidmətlərindən istifadə etmək mümkün oldu. 3-cü nəsil şəbəkənin mobil telefonlarda genişzolaqlı internetə qoşulma, mobil ticarət imkanının yaradılması, şəbəkənin böyüktutumlu olması və s. üstünlükləri ilə yanaşı, bu sahədə bəzi problemlər də mövcuddur. Bunlara bəzi ölkələrdə 3G xidmətləri üçün yüksək ödənişlərin olması, 3G mobil telefon xərclərinin yüksək olması və 3G telefon batareyasının istifadə müddəti aiddir.
Sonra 4G haqqında məlumat verən tədqiqatçı qeyd edib ki, bu sistem 2009-cu ildə “Telia Sonera” şirkəti tərəfindən yaradılıb. Onun xidmətlərindən isə ilk olaraq Stokholm və Oslo şəhərlərinin sakinləri istifadə ediblər. 4-cü nəsil şəbəkə texnologiyaları WiMax və LTE standartlarını dəstəkləyir. WiMax  daha uzun məsafəyə ötürmə, yüksək sürət və daha ucuz olması ilə fərqlənir. Lakin daha yüksək enerji sərfiyyatına da səbəb olur.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, LTE rabitə standartı isə 2004-cü ildə 3GPP telekommunikasiya orqanı tərəfindən yaradılıb. LTE şəbəkələri geniş əhatə dairəsi, yüksək etibarlılıq, yüksək performans, əlverişli qiymətlər və s. xidmətlər təklif edir.
Daha sonra T.Ağaşov 5-ci nəsil şəbəkə texnologiyasından (5G) danışıb. Onun sözlərinə görə, 5G son onillikdə ən çox danışılan texnologiyalardan biridir və 2019-cu ildə geniş yayılan  rəqəmsal mobil şəbəkələr üçün yeni nəsil simsiz şəbəkə texnologiyasıdır. 5G saniyədə 20 Gb-ə qədər sürətli internet təmin edə bilər, amma bu yalnız yüksək tezlikdə (15 GHs və yuxarı) mümkündür.
5-ci nəsil şəbəkə texnologiyasının tarixindən danışan məruzəçi söyləyib ki, 2013-cü ildə “Samsung Electronics” 5G sistemini hazırladı. 5G avadanlıqlarının əsas təchizatçıları isə Huawei, Nokia və Ericsson şirkətləridir. Diqqətə çatdırdı ki,  5G-nin əsas tətbiq sahələri Əşyaların İnterneti, Bulud texnologiyası, enerji, təsərrüfat və səhiyyə sahəsidir.
Məruzəçinin sözlərinə görə, 5-ci nəsil şəbəkə texnologiyasının sürəti və daha yüksək tutum qabiliyyəti şəbəkələrin daha çox məlumat idarə etməsinə imkan verəcək və  Əşyaların İnternetinin (İoT)  inkişafına da kömək edəcək. Bulud texnologiyasında saxlanılan məlumatların dərhal sürətli yüklənməsi və hesablanması kimi xidmətlər yerinə yetirilir. Beşinci nəsil rabitə sistemlərində istifadə olunan cihazlar vasitəsilə məlumatların toplanmasına, enerji infrastrukturunun daha səmərəli planlaşdırılmalarına və yaranan fasilə müddətini azaltmaq üçün tədbir almasına kömək edəcək.
Beşinci nəsil rabitə sisteminin yüksək sürəti və geniş əhatə dairəsinə sahib olması Əşyaların İnternetinin kənd təsərrüfatında çox istifadə olunmasına və daha çox tətbiqetmənin ortaya çıxmasına səbəb olacaq. Bundan əlavə 5G səhiyyə sahəsində də geniş istifadə olunur və 5G texnologiyası bu sahə üçün, yeni imkanlar, yeni xidmətlər də təqdim edir.
T.Ağaşov sonda 5G-dən istifadə edən aparıcı şirkətlər haqqında da məlumat verib, buraya  “İntel”, “Verizon”, “Samsung”, “LG”, “Macom”, “Mediatek” kimi korporasiyaların aid olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, 5-ci nəsil şəbəkə texnologiyasını dəstəkləyən cihazlara “5G Router”, “5G Module” “5G Smartphones”, “5G Modem”, “5G Antenna” və s. misal göstərmək olar.
Məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, seminar iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A scientific seminar on mobile communication technologies was held 2021-05-21 12:32:00 / CONFERENCES
The standards used by each generation of mobile communications are a system of technical parameters and rules that ensure the operation of the mobile communication system. These standards are also characterized by the technologies used to implement them.
This was announced by the programmer of the institute Tabriz Agashov during his speech at the online scientific seminar on "Mobile communication technologies: prospects and areas of application" of the 4th department of the Institute of Information Technology of ANAS.
Giving an overview of mobile communication technologies, the speaker spoke about the 1st generation network technology (1G), noting that the first generation 1G telecommunications system was created in the 80s of the last century. The system is implemented in Europe through NMT (Nordic Mobile Telephone system) and TACS (Total Access Communications System), and in the United States through AMPS (American Mobile Phone System).
Speaking about 2G technology, T. Agashov noted that in 1982, CEPT (The European Conference of Postal and Telecommunications Administration) was established to study and develop the European terrestrial mobile communication system under the name GSM (Groupe Special Mobile, later Global System for Mobile Communications) created a working group. This group has established a new digital mobile communication for general use - the 2G mobile system (2G or GSM).
Agashov noted that the 3rd generation mobile networks (3G) are wireless networks based on international technologies and standards, created in 1988 by the Japanese company NTTdocomo: “3G has been used in America since 2002, and in Europe since 2003. Unlike the previous generation, the technologies in the 3G mobile networks are not based only on voice calls, but also on the Internet.
The researcher, who spoke about 4G, said that the system was created in 2009 by TeliaSonera. Its services were first used by residents of Stockholm and Oslo. 4th generation network technologies support WiMax and LTE standards. WiMax is characterized by longer transmission, higher speed and cheaper. But it also leads to higher energy consumption. He noted that the LTE communication standard was established in 2004 by the telecommunications authority 3GPP. LTE networks offer a wide range of coverage, high reliability, high performance, affordable prices, etc. offers services.
Then T. Agashov spoke about the 5th generation network technology (5G). According to him, 5G is one of the most talked about technologies in the last decade and is a new generation wireless networking technology for digital mobile networks, which will become widespread in 2019. 5G can provide fast internet up to 20 Gb per second, but this is only possible at high frequencies (15 GHz and above).
According to the speaker, the speed and higher capacity of the 5th generation network technology will allow networks to manage more information and will also contribute to the development of the Internet of Things (IoT). Services such as instantaneous fast download and calculation of data stored in cloud technology are performed. It will help collect data through devices used in fifth-generation communications systems, plan energy infrastructure more efficiently, and take action to reduce downtime.
The high speed and wide coverage of the fifth generation communication system will lead to the widespread use of the Internet of Things in agriculture and the emergence of more applications. In addition, 5G is widely used in the field of health, and 5G technology provides new opportunities and new services for this field.
Agashov also spoke about the leading companies using 5G, including corporations such as Intel, Verizon, Samsung, LG, Macom and Mediatek. He noted that devices that support 5th generation network technology include "5G Router", "5G Module", "5G Smartphones", "5G Modem", "5G Antenna" and others. an example can be given.