Akademik Rasim Əliquliyev: “Müasir çağırışlar XXI əsrin valideyninin elektron vətəndaş pasportunun olmasını tələb edir” 2021-05-08 19:02:00 / KONFRANSLAR
Mayın 7-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Beynəlxalq Ailə Gününə həsr edilmiş “Rəqəmsal texnologiyaların sosial inkişaf və ailə rifahına təsiri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Onlayn tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev ailədən kənar cəmiyyətin mövcud olmadığını, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT), informasiya cəmiyyəti mühitinin müasir ailələr üçün çox vacib faktor olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natiq bildirib ki, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən ilk dəfə 1994-cü ildə Beynəlxalq Ailə Gününün təsis edilməsi, belə bir günün beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması bütün dünyada ailə institutlarına qarşı həssaslığın artdığını sübut edir.
R.Əliquliyev İKT-nin cəmiyyətin inkişafında mühüm rolunu vurğulayaraq, onun müasir dövrdə yaratdığı problemlərə də toxunub. Qlobal informasiya cəmiyyətinin hazırkı inkişaf səviyyəsində İKT-nin bütün sferalarda olduğu kimi, insanların həyat və fəaliyyətinə, ailə institutuna da təsirsiz ötüşmədiyini qeyd edib: “Təəssüf ki, İKT-nin gətirdiyi bəzi dəyişikliklər, müəyyən çağırışlar milli-mənəvi dəyərlərlə ziddiyyət təşkil edir”.
“Ailənin özü kiçik bir sosial mühitdir”, – deyən alim yeni nəslin və sağlam vətəndaşın yetişdirilməsində ailənin üzərinə çox böyük missiyanın düşdüyünü söyləyib. Ailə qarşısında olan ənənəvi vəzifə və funksiyaların son zamanlar İKT-nin təsiri ilə öz xarakterini dəyişdiyini, informasiya azadlığının nəzarətsiz informasiya mühitinin yaranmasına gətirib çıxartdığını diqqətə çatdırıb.
İnstitut direktoru hazırda ailələrin bütün dünyada məkrli qüvvələrin hədəfinə çevrildiyini, xüsusi hazırlanmış kibercinayətkarlar tərəfindən ailə dəyərlərinə məqsədli şəkildə ziyan vurulduğunu və cəmiyyətin əsaslarının dağıdılmasının əsas problemlərdən birinə çevrildiyini deyib.
Akademikin sözlərinə görə, bu gün valideynlərin öz övladlarına nəzarət və təsir imkanları məhdudlaşıb, çünki uşaqlar İnternetin cazibə dairəsinə düşüblər: “Uşaqların şəxsiyyətinin, dünyagörüşünün formalaşmasında İnternet mühüm rol oynayır. Əminliklə demək olar ki, hazırda informasiya texnologiyalarının mənfi təsirlərinə ən çox məruz qalanlar məhz azyaşlılardır”.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, IV sənaye inqilabının gətirdiyi yeniliklər şəraitində, süni intellekt və informasiya azadlığının inkişafı fonunda fərdi məlumatların qorunmasında ortaya çıxan problemlər ailə institutunun müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə formalaşdırılmasını zəruri edir.
Akademikin fikrincə, bu gün valideynələr öz övladlarına lazımi səviyyədə nəzarət edə bilmək, onları müvafiq təhlükələrdən qorumaq üçün zəruri İKT biliklərinə malik olmalıdırlar.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, valideyn ailədə öz aparıcı funksiyasını qoruyub saxlamaq, uşaqların fəaliyyətinə nəzarət edə bilmək üçün daha çox informasiya əldə etməli, yeni biliklərə yiyələnməlidir. Artıq dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində təhsilli və bilikli valideynlərin yetişdirilməsi məqsədilə xüsusi proqramlar hazırlanır. Müasir çağırışlar XXI əsrin valideyninin elektron vətəndaş pasportunun olmasını tələb edir.
R.Əliquliyev milli maraqların qorunması, cəmiyyətin və ölkənin müasir çağırışlara uyğunlaşdırılmasında ailə institutunun rolunun artırılmasına Azərbaycan dövləti tərəfindən hər zaman xüsusi diqqət göstərildiyini, bu istiqamətdə məqsədyünlü tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib.
İnstitut direktoru bu sahədə dövlət siyasətinə elmi dəstək vermək üçün AMEA-da ailənin texnoloji, hüquqi, psixoloji, sosioloji, fəlsəfi və digər aspektlərdən araşdırılması, ailəşünaslıq elminin inkişafı ilə bağlı tədqiqatların dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Academician Rasim Alguliyev: "Modern challenges require parents of the XXI century to have an electronic passport" 2021-05-08 19:02:00 / CONFERENCES
On May 7, the Institute of Information Technology of ANAS hosted a scientific seminar on "The impact of digital technologies on social development and family welfare" dedicated to the International Family Day.
Speaking at the online event, Vice President of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev noted that there is no society outside the family, information and communication technologies (ICT), the information society environment is a very important factor for modern families.
The speaker said that the establishment of the International Family Day for the first time by the UN General Assembly in 1994, the celebration of such a day at the international level, proves the growing sensitivity to family institutions around the world.
Emphasizing the important role of ICT in the development of society, Alguliyev also touched upon the problems it creates in modern times. He noted that at the current level of development of the global information society, ICT, as in all spheres, has not passed without an impact on people's lives and activities, the institution of the family.
"The family itself is a small social environment," he said, adding that the family has a great mission in raising a new generation and a healthy citizen. He noted that the traditional duties and functions of the family have recently changed their nature under the influence of ICT, and freedom of information has led to the creation of an uncontrolled information environment.
The director of the institute said that families are now the target of insidious forces around the world, family values are deliberately damaged by specially trained cybercriminals, and the destruction of the foundations of society has become one of the main problems.
According to the academician, today parents have limited opportunities to control and influence their children, because children are attracted to the Internet: “The Internet plays an important role in the formation of children's personality and worldview. It is safe to say that minors are currently the most exposed to the negative effects of information technology.
According to R. Alguliyev, in the conditions of innovations brought by the IV industrial revolution, the problems arising in the protection of personal data against the background of the development of artificial intelligence and freedom of information make it necessary to form the family institution in accordance with modern requirements.
According to the academician, today parents must have the necessary ICT knowledge to be able to control their children and protect them from appropriate dangers.
The vice-president of ANAS said that in order to maintain their leading role in the family, parents should get more information and acquire new knowledge in order to control the activities of children. Special programs are already being developed in the developed countries of the world to raise educated and knowledgeable parents. Modern challenges require parents of the XXI century to have an electronic passport.
1. Alguliyev said that the Azerbaijani state has always paid special attention to the protection of national interests, increasing the role of the family in adapting society and the country to modern challenges, and purposeful measures have been taken in this direction.
The director of the institute noted the importance of deepening research on technological, legal, psychological, sociological, philosophical and other aspects of the family at ANAS in order to provide scientific support to the state policy in this field.