Akademik Rasim Əliquliyev: “Problem şuralarının əsas məqsədi ölkəmizdə elmi fəaliyyətin əlaqələndirilməsidir” 2021-04-19 17:05:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə problem şurasının ilk iclasında problem şurasının təşkili və fəaliyyətinə dair çıxış edib. Şuranın sədri bildirib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və AR  Elmi  Tədqiqatların  Əlaqələndirilməsi  Şurasının (ETƏŞ) birgə qərarı ilə əvvəlki strukturdan fərqli olaraq, 6 elmi istiqamət üzrə 6 problem şurası təşkil olunmuşdur ki, onlardan biri də Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə problem şurasıdır. Şuranın tərkibinə fizika, riyaziyyat, astrofizika, idarəetmə sistemləri, informasiya texnologiyaları və digər texniki elmlərə aid 27 alim daxildir. Qəbul olunmuş qərara əsasən,  problem şurasının sədrinin müavini AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Afiq Həsənov, elmi katibi isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılovadır.
Sonra akademik problem şuralarının fəaliyyətini tənzimləyən bir sıra normativ-hüquqi sənədlər haqqında məlumat verib. 2016-cı ildə dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş “Elm haqqında” qanunda problem şuraları və ETƏŞ haqqında müəyyən müddəaların yer aldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, əsas məqsəd ölkəmizdə elmi tədqiqatlar və elmi fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, digər tərəfdən ölkəmizdə elm və texnologiya sahəsində aparılan siyasətə dəstək vermək, qabaqcıl elmi istiqamətləri dünya səviyyəsində analiz etmək, zəruriyyət yarandıqca elm və təhsil müəssisələrinin, alimlərin qarşısına yeni vəzifələr tövsiyə etməkdir. Bütövlükdə ölkə üzrə elm və təhsil qurumlarında aparılan tədqiqatları əlaqələndirmək də problem şuralarının əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
AMEA-nın vitse-prezidentinin sözlərinə görə, dissertasiyalar üzrə koordinasiya işlərinin aparılması, təkrarçılığın aradan qaldırılması, bu və ya digər istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların aktuallığının qiymətləndirilməsi, dünya elminin tələblərinə uyğunlaşdırılması, müəyyən tövsiyələrin verilməsi problem şuralarının qarşısında duran vəzifələrdəndir. Şura üzvləri təşəbbüskar fəaliyyət göstərərək ayrı-ayrı elmi müəssisələr, təhsil qurumları və alimlər arasında münasibətlərin qurulmasında fəal iştirak etməlidir.
Akademik Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) fəaliyyətindən də danışıb. Hazırda AAK-da müasir tələblərə cavab verən kompleks islahatların aparıldığını, Komissiyanın fəaliyyətinin yenidən qurulması, şəffaflığın təmin olunması və attestasiyanın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Hazırda problem şuralarının qarşısına çox ciddi vəzifələrin qoyulduğunu deyən akademik AMEA da daxil olmaqla, ölkənin bütün elm və təhsil müəssisələri ilə müxtəlif səviyyələrdə münasibətlərin qurulması və hesabatların qəbul edilməsində fəal iştirakın zəruri olduğunu vurğulayıb.
“Qarşımıza qoyulan mühüm vəzifələrdən biri də kadr hazırlığı prosesinə intellektual dəstək verməkdir”, – deyən R.Əliquliyev qeyd edib ki, dissertantura və doktorantura üzrə kadr hazırlığı ilə məşğul olan ayrı-ayrı elm və təhsil müəssisələrində gənc tədqiqatçılara təklif edilmiş dissertasiya işləri ilkin olaraq müvafiq elmi şuralarda, son mərhələ kimi isə ETƏŞ-in nəzdində fəaliyyət göstərən müxtəlif problem şuralarında müzakirə olunaraq qeydiyyata alınmalıdır.
Alim rəhbəlik etdiyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində son illərdə problem şuralarında qeydiyyatda olan dissertasiya işlərinin vahid reyestrinin yaradıldığını, həmin resurslar və bulud xidmətlərindən müxtəlif aidiyyəti olan qurumlar, eyni zamanda problem şuraları üçün istifadə imkanlarının yaradıldığını nəzərə çatdırıb.
Akademik çıxışının sonunda yeni yaradılmış problem şurasının fəaliyyətinin səmərəli təşkili və qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası prosesində hər kəsi fəal iştirak etməyə çağırıb.

Academician Rasim Alguliyev: "The main purpose of problem councils is to coordinate scientific activity in our country" 2021-04-19 17:05:00 / CONFERENCES
Vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev spoke about the organization and activity of the problem council at the first meeting of the problem council on physical-mathematical and technical sciences. The chairman of the council said that by the joint decision of the Presidium of ANAS and the Coordination Council of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan, 6 problem councils were established in 6 scientific directions, one of which is the problem council on physical-mathematical and technical sciences. The council includes 27 scientists in physics, mathematics, astrophysics, control systems, information technology and other technical sciences. According to the decision, the deputy chairman of the problem council is the corresponding member of ANAS, doctor of sciences Afig Hasanov, and the scientific secretary is the senior researcher of the Institute of Information Technology, PhD in technical sciences, associate professor Zarifa Jabrailova.
Then he informed about a number of normative-legal documents regulating the activity of academic problem councils. He noted that the law "On Science" adopted by President Ilham Aliyev in 2016 contains certain provisions on problem councils and EITI. He noted that the main purpose is to coordinate scientific research and scientific activities in our country, on the other hand, to support the policy in the field of science and technology, to analyze advanced scientific trends in the world, to recommend new tasks to science and education institutions and scientists. Coordinating research conducted in scientific and educational institutions across the country is also one of the main activities of problem councils.
According to the vice-president of ANAS, coordination of dissertations, elimination of duplication, assessment of the relevance of research in this or that direction, adaptation to the requirements of world science, giving certain recommendations are among the tasks facing the problem councils. The members of the Council should take an active part in building relations between individual scientific institutions, educational institutions and scientists.
The academician also spoke about the activities of the Supreme Attestation Commission (SAC) under the President of the Republic of Azerbaijan. He noted that the EAC is currently carrying out comprehensive reforms that meet modern requirements, purposeful measures are being taken to restructure the activities of the Commission, ensure transparency and improve the quality of certification.
Noting that the problem councils are currently facing very serious tasks, the academician stressed the need for active participation in building relations and receiving reports at various levels with all scientific and educational institutions of the country, including ANAS.
“One of the important tasks before us is to provide intellectual support to the training process,” Alguliyev said. It should be discussed and registered in the councils, and as a final step, in the various problem councils operating under the EPC.
The scientist noted that a single register of dissertations registered in problem councils has been created in the Data Center of the AzScienceNet network of the Institute of Information Technology in recent years.
At the end of his speech, the academician called on everyone to take an active part in the effective organization of the newly formed problem council and the implementation of the tasks set.