İnstitutun əməkdaşları GEANT Assosasiyasının Baş Assambleyasının iclasında iştirak ediblər 2015-03-18 09:20:52 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev 10-13 mart 2015-ci il tarixlərdə Vyana şəhərində (Avstriya) keçirilən GEANT Assosasiyasının Baş Assambleyasının iclasında iştirak ediblər.
Tədbirdə GEANT (Gigabit European Advanced Network Technology) şəbəkəsinin son nailiyyətləri və perspektivlər müzakirə olunub.
İclasda həmçinin GEANT Assosasiyası ilə əməkdaşlığın yeni bir istiqaməti olan Şərq tərəfdaşlığı proqramı çərçivəsində elektron elmin infrastrukturunun regionda inkişaf etdirilməsi ətrafında müzakirələr aparılıb. Qeyd olunub ki, bu proqrama qoşulan ölkələrin bir-biri ilə, o cümlədən Avropa ölkələri ilə elektron elm sahəsində inteqrasiya problemləri mövcuddur. Bu problemləri aradan qaldırmaq üçün bu ölkələrdəki alim, tədqiqatçı və tələbələrin elektron elmin yaratdığı imkanlardan Avropa ölkələrində olduğu kimi, maneəsiz istifadə etmələrini təmin etmək üçün yeni layihələrə ehtiyac yaranmışdır. Bu məqsədlə Şərqi Avropa ölkələri arasında regional şəbəkənin yaradılması və GEANT-a qoşulması təklif olunur. Burada əsas hədəf Şərq Tərəfdaşlığı regionuna daxil olan bütün ölkələri əhatə edən elektron elm infrastrukturunun yaradılması və bu regionda yaşayan və fəaliyyət göstərən 2 milyondan çox alim, gənc tədqiqatçı, müəllim və tələbələrə Avropa ilə daha sıx əməkdaşlıq imkanları təqdim etməkdir.
Qeyd edək ki, hazırda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT Assosasiyasının tam hüquqlu üzvü kimi bu təşkilatla əməkdaşıq edir. GEANT Assosasiyasının rəhbərliyi ilə keçirilən görüşlərdə qurumun AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsi ilə böyükmiqyaslı layihələrdə əməkdaşlıq etmək niyyətində olduğu vurğulanmışdır.

Attended a meeting of the General Assembly of the Association of the Institute GEANT 2015-03-18 09:20:52 / CONFERENCES
Chief engineer of the Institute of Information Technology, PhD Rashid Alekperov, head of department, Doctor of Technical Sciences and International Relations Department Ramiz Aliguliyev, PhD Vugar Musayev on 10-13 March 2015 in Vienna (Austria), the GEANT attended a meeting of the General Assembly of the Association.
The event GEANT (Gigabit European Advanced Network Technology) network focused on recent developments and prospects.
GEANT Association meeting, which was part of a program of cooperation with the Eastern Partnership, which is a new direction in the development of e-science infrastructure in the region were discussed. It was noted that each of the countries that have joined the program, including European countries, there are problems with the integration of e-science. To overcome these problems in these countries, scientists, researchers and students of the opportunities of e-science as well as in European countries, there is a need for new projects to ensure the peaceful enjoyment. For this purpose the creation of a regional network among the countries of Eastern Europe and the connection to GEANT is proposed. The main goal of the Eastern Partnership region, covering all the countries in the region and in e-science infrastructure and operating in more than 2 million scientists and young researchers, teachers and students to provide opportunities for closer cooperation with Europe.
It should be noted that at present the Institute of Information Technology in cooperation with the organization as a full member of the Association of GEANT. GEANT Association talks with management of the large-scale projects in collaboration with NASA is going to AzScienceNet emphasized.