AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin növbəti onlayn elmi seminarı keçirildi. Seminarda “Pilotsuz uçuş aparatlarına olan GPS spoofing hücumlarının aşkarlanması üsulunun işlənməsi” mövzusunda məruzə dinlənildi.
İnstitutun doktorantı Orxan Vəlixanlı çıxış edərək əvvəlcə mövzunun aktuallığından danışdı, pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) təhlükəsizlik məsələləri haqqında ümumi məlumat verdi. O bildirdi ki, PUA və ya dronlar kiber-fiziki sistemlərin xüsusi tətbiqlərindən biridir. PUA-ların logistika, kənd təsərrüfatı, məsafədən zondlama, smart şəhər, təbii fəlakətin idarə edilməsi, hərb sahəsində müşahidə, hədəf obyektin izlənməsi, hava və yerdən müdafiə kimi tətbiq sahələri vardır.
O, PUA-ların bir sıra təhlükəsizlik boşluqlarına malik olduqlarını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, dronlar GPS aldatması (Global Position System – Qlobal Mövqetəyinetmə Sistemi), zərərli proqram inyeksiyası, siqnal pozulması, xidmətdən imtina (Denial-of-service), Ortada adam (Man-in-the-middle attack) hücumlarına məruz qalır. Bu hücumlar arasında GPS aldatma hücumçunun PUA-nı qəzaya uğratmasına və ya onun qaçırılmasına imkan yaradır. Aldatma hücumları sistemin naviqasiya sistemini hücumçunun generasiya etdiyi saxta koordinatlarla manipulyasiya etmək məqsədi ilə GPS siqnalını saxtalaşdıran hücumlardır.
Daha sonra GPS aldatma hücumu vasitəsi ilə müxtəlif ölkələrə məxsus dronların ələ keçirilməsindən danışan məruzəçi tarixdə GPS aldatma ilə bağlı baş vermiş insidentlər haqqında qısa məlumat verdi. Müasir dövrdə bu hücumun həyata keçirilməsinin o qədər çətin olmadığını qeyd edən tədqiqatçı, bunun hətta sadə cihazlarla mümkün olduğunu qeyd etdi: “Bu növ hücum zamanı GPS qəbuledicisinə saxtalaşdırılmış siqnallar göndərilərək idarəetmə ələ keçirilir. GPS aldatma hücumu təkcə pilotsuz uçuş aparatlarına deyil, həmçinin pilotsuz avtomobillərə, gəmilərə və digər vasitələrə də qarşı istifadə olunur”.
Məruzəçi GPS aldatma hücumlarının aşkarlanması sahəsində mövcud olan metodlar haqqında da məlumat verdi. Mövcud metodların çatışmazlıqlarından söz açan məruzəçi bu hücumların aşkarlanması üçün təklif etdiyi konvalyusiya neyron şəbəkəsinə (Convolutional Neural Network, CNN) əsaslanan  yeni modeli təqdim etdi. Məruzəçi təklif edilmiş metodun dronların uçuş zamanı əldə edilən loq-faylların üzərində test edildiyini dedi.  Həmçinin əlavə qurğuya ehtiyac yaranmaması və dəqiqliyin analoqları ilə müqayisədə daha yüksək olmasının yeni yanaşmanın əsas üstünlüyü olduğunu söylədi. Tədqiqat zamanı istifadə olunan verilənlər bazası, modelin strukturu və əldə edilmiş nəticələri seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Məruzəyə dair fikir mübadiləsi aparıldı. Şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev pilotsuz uçuş aparatlarına olan GPS spoofing hücumlarının aşkarlanması üsulunun işlənməsi istiqamətində tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsi, beynəlxalq təcrübənin araşdırılması və məqalələrin hazırlanmasını tövsiyə etdi.

A method for detecting GPS spoofing attacks on unmanned aerial vehicles is being developed 2021-03-13 17:05:00 / CONFERENCES
The next online scientific seminar of the 2nd department of the Institute of Information Technology of ANAS was held. A report on "Development of a method for detecting GPS spoofing attacks on unmanned aerial vehicles" was listened at the seminar.
Firstly, doctoral student of Institute Orkhan Valikhanli spoke about the actuality of topic, then gave general information about the safety of unmanned aerial vehicle (UAC). He noted that, UAVs and drones are one of the special applications of cyber-physical systems. UAVs have applications in logistics, agriculture, remote sensing, smart city, disaster management, military surveillance, target tracking, air and ground defense.
He noted that PUAs have a number of security vulnerabilities. He said the drones were subjected to GPS cheating (Global Positioning System), malware injection, signal disruption, Denial-of-service, and Man-in-the-Middle attack. Among these attacks, GPS deception allows an attacker to crash or hijack a UAV. Fraud attacks are attacks that falsify a GPS signal in order to manipulate the navigation system of the system with false coordinates generated by the attacker.
The speaker also informed about the existing methods in the field of detection of GPS fraud attacks. Talking about the shortcomings of the existing methods, the speaker presented a new model based on the Convolutional Neural Network (CNN), which he proposed to detect these attacks. The rapporteur said that the proposed method was tested on logs obtained during the flight of drones. He also said that the main advantage of the new approach is that there is no need for additional equipment and the accuracy is higher than its analogues. The database used during the research, the structure of the model and the results obtained were brought to the attention of the workshop participants.
There was an exchange of views on the report. The head of the department, PhD in technical sciences, Associate Professor Yadigar Imamverdiyev recommended to further deepen research, study international experience and prepare articles for the development of methods for detecting GPS spoofing attacks on unmanned aerial vehicles.