Azərbaycan alimləri E-tibb üzrə onlayn beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər 2021-01-30 18:40:00 / KONFRANSLAR
Yanvarın 27-də “GEANT EaPConnect” layihəsinin təşkilatçılığı ilə E-tibb üzrə onlayn seminar keçirilib.  Tədbirə Dünya üzrə müxtəlif Milli Tədqiqat və Təhsil şəbəkələrindən təxminən 70-ə yaxın əməkdaş qoşulub. Onlayn iclasda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdirləri, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədova və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, eləcə də institutun digər əməkdaşları Lalə QarayevaMehriban Hüseynova və Könül Əliyeva iştirak ediblər.
İclasın keçirilməsində əsas məqsəd E-tibb və GEANT üçün aktual olan mövzular ətrafında müzakirələr aparmaq, eləcə də gələcəkdə bu sahədə kompleks tədqiqat tələb edən məsələləri müəyyənləşdirmək idi.
Sonra müxtəlif tədqiqat və təhsil şəbəkələrindən olan əməkdaşlar təmsil etdikləri şəbəkələrin öz ölkələrində e-tibb üzrə beynəlxalq layihələrə necə dəstək verməsi, gələcəkdə hansı xidmətlərin tətbiq oluncağı və xəstəxanaların COVID-19 pandemiyası dövründə şəbəkələrin hansı xidmətlərindən istifadə etməsi haqqında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbirdə qeyd olunub ki, bir sıra GÉANT milli tədqiqat və təhsil şəbəkələri e-tibb üzrə  layihələri dəstəkləyir və ya müştərilərinə eHealth ilə əlaqəli xidmətlər təklif edir. Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən EOSC-Life layihəsi, e-tibb və e-infrastrukturlarla əlaqəli ümumi bir sıra məqamları həll edir.
Onlayn iclasda, həmçinin milli tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin e-tibb ilə əlaqədar təşkilatları müəyyən xidmətlər ilə təmin etməsi, şəbəkələrin bu təşkilatlara təhlükəsizlik ilə bağlı dəstək göstərməsi, milli tədqiqat və təhsil şəbəkələrinin e-tibb üzrə institutları bulud xidmətləri ilə təmin etməsi və e-tibbdə əsas çağırışlar kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijani scientists took part in an online international event on e-medicine 2021-01-30 18:40:00 / CONFERENCES
An online seminar on e-medicine was organized by the GÉANT EaPConnect project on January 27. The event was attended by about 70 employees from various national research and education networks around the world. The online meeting was attended by heads of Departments of the Institute of Information Technology, doctor of sciences, professor Masuma Mammdova, and PhD in technical sciences, associate professor Zarifa Jabrailova, as well as other employees of the Institute Lala Garayeva, Mehriban Huseynov and Konul Aliyeva.
The main purpose of the meeting was to discuss issues relevant to e-medicine and GÉANT, as well as to identify issues that require comprehensive research in this area in the future.
Employees from various research and education networks then made presentations on how their networks support international e-medicine projects in their countries, what services will be used in the future and what services hospitals will use during the COVID-19 pandemic.
It was noted at the event that a number of GÉANT national research and education networks support e-medicine projects or offer eHealth-related services to their clients. The EOSC-Life project, funded by the European Commission, addresses a number of common issues related to e-medicine and e-infrastructure.
The online meeting also discussed the role of national research and education networks in providing e-medicine-related organizations with certain services, the networks providing security support to these organizations, the national research and education networks providing e-medicine institutes with cloud services