AMEA-nın magistrantlarına “İngilis dili” fənni üzrə imtahanın təşkili ilə bağlı müzakirələr aparıldı 2021-01-14 18:02:00 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) onlayn seminarı keçirildi. Seminarda TİM-in rəhbəri, tex.f.d. Rəsmiyyə Mahmudova, baş mütəxəssis Kəmalə Qurbanova, aparıcı mütəxəssis Sevda Səfərova, proqramçı Raqif İsmayılov və şöbənin digər əməkdaşları ilə yanaşı, AMEA-nın magistratura şöbəsinin müdiri, fil.f.d. Kərimulla Məmmədzadə, ingilis dili müəllimi Aynur Məhərrəmova, institutun Təhsil şöbəsinin müdiri tex.f.d. Fərhad Yusifov, eləcə də 2020/2021-ci tədris ilində AMEA-nın magistraturasına qəbul olunmuş magistrantların qrup nümayəndələri iştirak edirdilər.
Gündəlikdə duran məsələ AMEA-nın magistrantlarına “İngilis dili” fənni üzrə imtahanın təşkili ilə bağlı məsələnin müzakirəsi idi. Seminarı giriş sözü ilə açan TİM-in rəhbəri R.Mahmudova qeyd etdi ki, bugünkü tədbirin keçirilməsində məqsəd imtahana hazırlıq işlərinin monitorinqi, imtahanın keçirilmə qaydaları və onlayn imtahan sisteminin iş prinsipi ilə bağlı magistrlərin məlumatlandırılması və sınaq imtahanının keçirilməsi üçün qarşıda duran vəzifələrin müəyyən edilməsidir.
AMEA-nın magistrantlarının “İngilis dili”ndən imtahanının yanvarın 18-də keçiriləcəyini qeyd edən R.Mahmudova bildirdi ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Prezidentinin “AMEA-nın magistrantları üçün qış imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” 24 dekabr 2020-ci il tarixli, 469 №-li sərəncamına əsasən ölkə ərazisində tətbiq olunan karantin rejimini nəzərə alaraq imtahan onlayn qaydada təşkil olunacaq. İnstitutda hazırlanmış onlayn imtahan sisteminin 2020-ci ildə yay imtahan sessiyasında da tətbiq olunduğunu qeyd edən R. Mahmudova proqram təminatının sınaqdan uğurla keçdiyini bildirdi.
TİM-in rəhbəri sessiya müddətində tədris prosesinin yekunları barədə məlumat verməsi üçün sözü Mərkəzin bu işə məsul olan əməkdaşı, aparıcı mütəxəssis Sevda Səfərovaya verdi.
Sessiya müddətində dərslərin daim nəzarətdə saxlanıldığını bildirən S.Səfərova sessiya müddətində dərslərin təşkili, tələbələrin dərsə davamiyyəti, semestrin sonunda müəllimin yazdığı gündəlik sorğunun nəticələri, sərbəst işlər və s. nəticələrinə görə imtahanqabağı balların hesablanması, imtahana düşən mövzular haqqında tələbələrin məlumatlandırılması, sualların onlayn imtahan sisteminə daxil edilməsi və digər görülmüş işlər barədə geniş məlumat verdi.
Sonra ingilis dili müəlliməsi A.Məhərrəmova çıxış edərək, tələbələrin dərslərdə həvəslə iştirak etdiyini və tədris materiallarının bütün tələbələr üçün əlçatanlığının  təmin edildiyini qeyd etdi. Pandemiya şəraiti olmasına baxmayaraq tələbələrin imtahanda yüksək nəticələr əldə edəcəklərinə əminliyini ifadə etdi.
Daha sonra Mərkəzin əməkdaşı, baş mütəxəssis Kəmalə Qurbanova onlayn imtahan sisteminin iş prinsipi ilə bağlı hazırlanmış təlimatı təqdim edərək, tələbələrin sistemdə qeydiyyatı, sualların cavablandırılması, balların hesablanması və s. haqqında məlumat verdi.
Seminarda iştirak edən AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin müdiri Kərimulla Məmmədzadə çıxış edərək, imtahana hazırlıq prosesindən razı qaldığını ifadə etdi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda imtahanların hər zaman yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirdi və tələbələrə imtahanda müvəffəqiyyət arzuladı.
İnstitutun Təhsil şöbəsinin müdiri Fərhad Yusifov da  müzakirələrdə fəal iştirak edərək görülən işlərə münasibətini bildirdi və tələbələrə müəyyən məsləhətlər verdi.
Sonda seminarda iştirak edən magistrantların və qrup nümayəndələrinin sualları cavablandırıldı, proqramçı Raqif İsmayılov tələbələri onlayn imtahan sistemi ilə bağlı maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirdi.
Qeyd edək ki, AMEA prezidentinin 480 saylı 10 sentyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, Akademiyanın magistratura pilləsinə qəbul olmuş bütün magistrantlara ümumi və seçmə fənlər üzrə dərslərin və imtahanların təşkili İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə edilmişdir və bu işlər institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəsində həyata keçirilir.

Discussions were held on the organization of the exam on the subject "English language" for masters of ANAS 2021-01-14 18:02:00 / CONFERENCES
An online seminar of the Training and Innovation Center (TIC) of the Institute of Information Technology of ANAS was held. At the seminar, the head of TIM, PhD in technical sciences Rasmiyya Mahmudova, chief specialist Kamala Gurbanova, leading specialist Sevda Safarova, programmer Ragif Ismayilov and other employees of the department, the head of the master's department of ANAS, Ph.D. Karimulla Mammadzade, English teacher Aynur Maharramova, head of the Education Department of the institute, Ph.D. Farhad Yusifov, as well as representatives of the group of masters admitted to the master's program of ANAS in the 2020/2021 academic year.
The issue on the agenda was the discussion of the issue related to the organization of the exam on "English language" for the masters of ANAS.
Noting that the exam of masters of ANAS on "English language" will be held on January 18, R.Mahmudova said that the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences "On holding the winter exam session for masters of ANAS" dated December 24, 2020, №469 the exam will be organized online, taking into account the quarantine regime applied in the country.
During the session, the head of the CEC gave the floor to Sevda Safarova, the leading specialist in charge of this work, to inform about the results of the educational process.
Then the English teacher A. Maharramova noted that the students participated in the lessons with enthusiasm and that the teaching materials were available to all students. He expressed confidence that students will achieve high results in the exam, despite the pandemic conditions.
Karimulla Mammadzadeh, Head of the Master's Department of the Department of Science and Education of ANAS, who participated in the seminar, expressed his satisfaction with the preparation process for the exam, said that the exams at the Institute of Information Technology are always organized at a high level and wished students success in the exam.
Farhad Yusifov, the head of the Education Department of the Institute, also took an active part in the discussions, expressed his opinion on the work done and gave some advice to the students.
At the end of the seminar, the questions of masters and group representatives were answered, programmer Ragif Ismayilov clarified the issues of interest to students regarding the online exam system.
It should be noted that, according to the Order of the President of ANAS No. 480 dated September 10, 2015, the Institute of Information Technology is entrusted with the organization of classes and exams on general and elective subjects for all masters admitted to the master's degree of the Academy.