“Şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi müzakirə olundu 2015-03-16 10:29:21 / KONFRANSLAR
Bu gün institutun elmi seminarında dissertant Lyudmila Suxostat “Şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, bu məqsədə çatmaq üçün qarşıya qoyulmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, dissertasiya işinin məqsədi şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyası sistemlərinin sintezi üçün kanal dəyişiklikləri və təhriflərinə davamlı, yüksək tanınma göstəricilərinə malik metod və alqoritmlərin işlənməsidir.
Tədqiqat işində şəxsin səsə görə tanınması problemlərinin müasir vəziyyətinin araşdırıldığını söyləyən L.Suxostat şəxsin səsə görə biometrik identifikasiyasının mövcud metod və alqoritmlərinin tədqiq edildiyini, şəxsin səsə görə tanınması üçün nitq siqnallarının əlamətlərinin çıxarılması metodlarının işlənildiyini qeyd etdi.
İşin elmi-praktiki əhəmiyyətindən söz açan məruzəçi şəxsin biometrik tanınması sistemlərinin sintezi üçün işlənilmiş metod və alqoritmlərin bir çox sahələrdə tətbiq olunduğunu və bu sistemin prototipinin yaradıldığını dilə gətirdi.
L.Suxostat dissertasiya işinin elmi yeniliyini diqqətə çatdıraraq nitq siqnallarının spektral əlamətlərinin çıxarılması üçün empirik veyvlet çevirməsi ilə əlamətlərin çıxarılması alqoritminin işlənildiyini, səsin əsas tonunun periodunu hesablamaq üçün metodun təklif olunduğunu söylədi.
Təqdimatdan sonra məruzəçi alim və mütəxəssislərin suallarını cavablandırdı.
Müzakirələrdə iştirak edən texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev və digərləri dissertasiya işinin aktuallıq baxımından müvafiq elm sahəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdilər.
Rəyçilər - texnika üzrə fəlsəfə doktorları Fərhad Yusifov və Məkrufə Hacırəhimova tədqiqat işi ilə bağlı irad və təkliflərini səsləndirdilər.
Elmi rəhbər Yadigar İmamverdiyev çıxış edərək informasiya təhlükəsizliyinin təminatının müasir informasiya cəmiyyətində ən mürəkkəb və aktual məsələlərdən olduğunu və dissertasiya işinin bu məqsədlə aparıldığını bildirdi.

"According to the person's voice biometric authentication systems development methods and algorithms for the synthesis of the thesis" was discussed 2015-03-16 10:29:21 / CONFERENCES
Today, scientific seminar candidates Suxostat Lyudmila "in a person's voice biometric authentication methods and algorithms for the synthesis of systems" by presenting his thesis on the relevance, purpose, and added that the strategic tasks to achieve this goal.
He said that the aim of the thesis was the speaker for the synthesis of biometric authentication systems and təhriflərinə channel continuously changes, development of methods and algorithms have a high recognition performance.
A study that examined the current state of the problem of speaker recognition biometric identification to vote in person LSuxostat existing methods and algorithms have been studied, according to the voice recognition feature extraction methods for the preparation of said speech signals.
Speaking about the importance of practical work in the biometric speaker recognition systems developed for the synthesis methods and algorithms created a prototype of this system has been applied in many fields, he added.
Thesis research, innovation LSuxostat noted spectral feature extraction of speech signals from the empirical wavelet transform algorithm worked out by the evidence, the main tone of voice, he said, was proposed method to calculate period.
After the presentation of scientists and experts answered questions from a reporter.
Taking part in discussions PhD, Assistant Professor Z. Jabrayilova, Bikes Altun PhD in economics PhD, associate professor, and others Əlövsət the relevance of the thesis expressed in terms of importance to the field of science.
Reviewers - Farhad Jusifov techniques PhD research work Hajirahimova Makrufa sang the comments and suggestions.
Speaking of information security management of modern information society Imamverdiyev relic of the most complex and pressing issues, and that the thesis has been carried out for this purpose.