Uşaqların İnternetdə qorunması üçün verilənlərin sanitarizasiyası üsulu təklif olunub 2020-11-18 17:02:00 / KONFRANSLAR
AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva və baş mütəxəssis, Sabirə Ocaqverdiyevanın həmmüəllifi olduqları “Protecting children on the internet using deep generative adversarial networks” (“Dərin generativ rəqib şəbəkələrdən istifadə edərək uşaqların İnternetdə qorunması”) adlı məqalə “Inderscience” nəşriyyatında dərc olunan “International Journal of Computational Systems Engineering” jurnalında çap olunub.
Tədqiqat işində uşaqların İnternet mühitində zərərli informasiyaya girişini idarə etmək üçün verilənlərin sanitarizasiyasını (təmizlənməsini) həyata keçirən Dərin Generativ Rəqib Şəbəkələr əsasında iki blokdan ibarət yanaşma təklif olunmuşdur. Yanaşmanın birinci blokunu generator adlı avtoenkoder dərin neyron şəbəkəsi, ikinci blokunu isə diskriminator adlı logistik reqresiya klassifikatoru təşkil edir. Təklif edilmiş yanaşmaya görə generator blokunun tərkibindəki avtoenkoder, müəyyən küy əlavə etməklə uşaqlar üçün təhlükəli hesab edilən sensitiv atributların transformasiyasını, diskriminator blokunun tərkibindəki logistik reqressiya isə transformasiya olunmuş verilənlərin klassifikasiyasını həyata keçirir.
Verilənlərin transformasiyası zamanı informasiyanın faydalılığını saxlamaq üçün təmizlənmiş verilənlərin gizlilik və faydalılıq dərəcələri gözlənilən risk şəklində ölçülmüşdür və bu iki parametr arasında optimal konsensus minimax alqoritminin tətbiqi ilə əldə olunmuşdur. Zərərli şəkil təsvirləri üzərində aparılan eksperimentlərin nəticəsində klassifikasiya alqoritmi sensitiv verilənlər sinfini aşağı dəqiqliklə, sensitiv olmayan verilənlər sinfini isə yüksək dəqiqliklə tanıya bilmişdir.

A method of data sanitization has been proposed to protect children on the Internet. 2020-11-18 17:02:00 / CONFERENCES
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev, leading researcher, Ph.D in technology, associate professor Fargana Abdullayeva and chief specialist, Sabira Ojagverdiyeva co-authored An article entitled "Protecting Children on the Internet Using Deep Generative Competitive Networks" was published in the International Journal of Computational Systems Engineering, published by Inderscience. The study proposed a two-block approach based on Deep Generative Rival Networks, which sanitizes data to manage children's access to harmful information in the Internet environment. The first block of the approach consists of a deep neural network of an auto encoder called a generator, and the second block consist of a logistic regression classifier called a discriminator. According to the proposed approach, the auto-encoder in the generator block performs the transformation of sensitive attributes considered dangerous for children by adding certain noise, and the logistic regression in the discriminator block performs the transformation of the transformed data. To maintain the usefulness of the information during data transformation, the degree of confidentiality and usefulness of the cleaned data was measured in terms of expected risk, and the optimal consensus between these two parameters was achieved by applying the minimax algorithm. As a result of experiments on malicious images, the classification algorithm was able to recognize the class of sensitive data with low accuracy, and the class of non-sensitive data with high accuracy.
Note that the International Journal of Computational Systems Engineering (IJCSysE) publishes Google Scholar, Academic OneFile (Gale), cnpLINKer (CNPIEC), Info Trac (Gale) and others indexed in international scientific databases.