“Microsoft” süni intellektə sağlamlıq naminə 40 milyon dollar sərmayə qoyur 2020-02-12 14:50:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Beş illik “AI for Health”(Sağlamlıq üçün süni intellekt) proqramı çərçivəsində “Microsoft” korporasiyası şirkətlərə, qeyri-kommersiya təşkilatlarına və alimlərə tibdə ən əhəmiyyətli problemlərin həlli üçün süni intellekt texnologiyalarına çıxış imkanı təqdim edəcək.
“Microsoft” beş il ərzində səhiyyə sənayesi üçün 40 milyon dollarlıq süni intellekt texnologiyasına investisiya qoyan “AI for Health” proqramını satışa çıxardığını elan edib. Təşəbbüs pul qrantları daxil olmaqla şirkətlərə, qeyri-kommersiya təşkilatlarına və elm adamlarına süni intellekt alətlərinə, bulud hesablama və digər zəruri mənbələrə giriş əldə etməyə imkan verəcək.
Proqramın diqqət yetirəcəyi əsas cəhət və prinsiplər aşağıdakılardır:
• Tədqiqat fəaliyyəti. Şirkət alimlərə tədqiqat işlərində kömək edəcək və həkimləri daha dəqiq diaqnoz qoymağa, müalicəni təyin etməyə və xəstəliyin qarşısını almağa imkan yaratmaq üçün lazımi resurslar ilə təmin edəcək. Süni intellektin köməyi ilə təhlükəli xəstəliklər, ani uşaq ölümü sindromu (SIDS), diabetik retinopatiya və bir çox digər xəstəliklər araşdırılacaq.
• Təhlil. “Microsoft” uzunömürlülük və ölüm faizi amillərinin dünya cəmiyyəti tərəfindən anlamanı artırmaq üçün qlobal məlumat mübadiləsini asanlaşdıracaq. Bununla da şirkət tibbi məlumatların məxfiliyinə xüsusi diqqət yetirəcək.
• Bərabərlik prinsiplərinə uyğunluq. Şirkət inkişaf etməkdə olan ölkələrdə insanlara tibbi xidmətdən istifadə etmək üçün səhiyyə bərabərsizliyinin aradan qaldırılmasına dəstək vermək niyyətindədir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsasən, təşəbbüs şirkətin 165 milyon dollar sərmayə qoyduğu “AI for Good” layihəsinin bir hissəsidir və cəmiyyətin ən mürəkkəb problemlərini süni intellektin köməyi ilə həll etmək məqsədi daşıyır.

Microsoft invests $ 40 million in AI for healthcare 2020-02-12 14:50:00 / INTERESTING INFORMATION
As part of its five-year AI for Health program, Microsoft will provide companies, nonprofits and academics with access to artificial intelligence technologies to solve critical medical problems.
Microsoft has announced the launch of its five-year AI for Health program, which has been investing $ 40 million in artificial intelligence (AI) technology for the healthcare industry over five years. The initiative will allow companies, non-profit organizations and scientists to gain access to AI tools, cloud computing and other necessary resources, including cash grants.
The main aspects and principles on which the program will focus:
Research activity. The company will assist scientists in research and provide the necessary resources to enable doctors to more accurately diagnose, prescribe treatment and prevent disease. Dangerous diseases that can be investigated using artificial intelligence include, but are not limited to, Sudden Infant Death Syndrome (SIDS), diabetic retinopathy, and many others.
Analytics. Microsoft will facilitate a global exchange of information to increase global understanding of the factors of longevity and mortality. In doing so, Microsoft will pay particular attention to the confidentiality of medical data.
Compliance with the principles of equality. The company intends to support the elimination of health inequalities in order to provide access to medical care for people in developing countries.
The initiative is part of the AI for Good project, in which the company invests $ 165 million. It is aimed at solving the most complex problems of society with the help of artificial intelligence, nanonewsnet.ru  reports.