Tələbələrə nəzarət edən süni intellekt sistemi təqdim edilib 2020-01-27 11:20:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Onlarla ABŞ məktəbində süni intellektə əsaslanan təhlükəsizlik sistemi tətbiq edilib. O, həm dərs, həm də fasilələr zamanı hər bir tələbənin fəaliyyətini izləmək imkanına malikdir.
İlk olaraq, doqquz rayonun məktəbləri “Avigilon” adlı təhlükəsizlik sistemini tətbiq edib. Bu məktəblərin sırasında 2018-ci ildə məktəblilərə hücum zamanı 17 nəfərin ölümünə səbəb olan Parklend şəhəri də var. Müşahidə kameraları süni intellektə əsaslanan sistemlə təchiz edilib. Sistem bütün şagirdlərin və müəllimlərin hərəkətlərini izləyən, xarici əlamətlərlə fərqləndirən məlumat bazası ilə əməliyyatlar edir.
Bu əlamətlərə yaş, cinsiyyət, geyim və üz xüsusiyyətləri daxildir. Qeyd olunan məlumatlara əsaslanan sistem müəyyən şəxsin məktəbin hansı hissəsində olduğunu müəyyənləşdirir. Buna əsasən, məktəb rəhbərliyi şagirdlərin davranışlarını tənzimləməyi planlaşdırır.
Bundan əlavə, sistem avtomatik olaraq məktəbdə olması zəruri olmayan şəxsləri aşkar edəcək. hightech.fm saytının məlumatına görə, bunun üçün süni intellekt bir insanın binada neçə dəfə göründüyünü təyin edir. Əgər şəxs “atipik və şübhəli” davranarsa, sistem avtomatik olaraq mühafizəçiyə məlumat verəcək.
“Avigilon”nun yaradıcıları bunun üz tanıma sistemi olmadığını qeyd edirlər. Mütəxəssilər bildirirlər ki, təsvirlər müəyyən insanın adına və ya şəxsiyyətinə bağlı deyil və alət üzün cizgilərindən istifadə edə bilsə də, “şübhəlilərin” digər cəhətlərinə də diqqət edir.

An artificial intelligence system that controls students introduced 2020-01-27 11:20:00 / INTERESTING INFORMATION
Dozens of US schools have introduced a security system based on artificial intelligence (AI). She is able to track every student activity, both during lessons and during breaks.
Schools from nine districts were the first to introduce a security system called Avigilon, including in Parkland, where in 2018 there was an attack on schoolchildren, who killed 17 people. Surveillance cameras are equipped with an artificial intelligence-based system. She operates a database that monitors the movements of all students and teachers, distinguishing them by external signs.
These signs include age, gender, clothing, and facial features. The system, based on these data, determines which part of the school a particular person was in. So the school administration plans to regulate the behavior of students.
According to hightech.fm, in addition, the system will automatically detect those people who should not be at school. To do this, the AI determines the time a person appeared in the building. If he behaves “atypically and suspiciously,” the system will automatically notify the guard.
The creators of Avigilon note that this is not a face recognition system. Images are not tied to the name or personality of a particular person, and although the tool can use the characteristics of a person, it also relies on other aspects of the body of objects.